به گزارش برترین خبر ، در ابتدای این همایش ملی پیام آیت‌الله نوری همدانی مرجع تقلید جهان تشیع در آغاز شیخ شهید شیخ فضل الله نوری قرائت شد.
در بخشی از این پیام بر ضرورت برگزاری چنین همایش‌هایی برای تبیین اندیشه‌های سیاسی، پیشینه علمی، اخلاقی و فقاهت همراه با تقوی شیخ فضل الله نوری تاکید و اعلام شد زمان شناسی، شناخت دشمن از نکات برجسته این شهید است که در راه پیوند دین و سیاست شهید شد.
حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه در این آیین با بیان اینکه شیخ فضل‌الله نوری نقشه‌های انگلیس را برای جداسازی دین از سیاست به هم ریخت، افزود: اکنون در وضعیتی قرار گرفتیم که تلاش برای پاسداشت شیخ فضل‌الله نوری، برای برخی‌ها دردناک می‌شود و حتی برخی روزنامه‌های داخلی وقیح‌تر از رسانه‌های خارجی می‌گویند چرا صدایی به نفع شیخ فضل‌الله نوری بلند شد.
او تناسب زمانی برای این پاسداشت را بسیار لازم و ضروری دانست و افزود: استعمار با سوار شدن بر موج مشروطه‌طلبی شروع به پا گرفتن کرده بود، اما رهبری علما در جریان مبارزه با استبداد و تحصن‌ها نقش آن‌ها را برملا کرد.
حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان ادامه داد: شهید شیخ فضل‌الله نوری مبارزه با استعمار را در کنار مبارزه با استبداد در یک جهت می‌دانست.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: شهید شیخ فضل‌الله نوری مخالفت مشروطه نبود بلکه مخالف مشروطه‌ای بود که بیگانگان آن را برای حذف دین از جامعه ترسیم کرده بودند.
حجت‌الاسلام علی ابوالحسنی پژوهشگر دینی و تاریخی نیز در این همایش گفت: شیخ فضل‌الله نوری جریانی را ایجاد کرد که می‌توان با تاسی از آن برای عصر کنونی نیز الگو برداری کرد.
او افزود: جامعه پژوهشی ما باید تقی‌زاده‌های کنونی را هم بشناسند و به جامعه معرفی کنند.
حجت‌الاسلام ابوالحسنی با بیان اینکه شهید شیخ فضل الله نوری قربانی روایت‌های ناروا و شهید مظلوم است، ادامه داد: شهید شیخ فضل‌الله قبل انقلاب مظلوم بود و همچنان مظلوم است.
این پژوهشگر دینی گفت: برخی‌ها می‌گویند شیخ فضل الله نوری با ایجاد مدارس و تحصیلات جدید مخالف بود، اما اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد او ۱۱ سال قبل از اعدام به ساخت مدارس جدید و تحصیلات توصیه می‌کند.

در پایان این مراسم، از سردیس و تندیس شیخ شهید شیخ فضل‌الله نوری رونمایی شد.