به گزارش برترین خبر ،کریم سلیمانی با اشاره به اهمیت مدیریت منابع آب نواحی ساحلی به خصوص در استان مازندران اظهار کرد: در حال حاضر یکی از موضوعات اساسی کشور این است که یک سوم بارش متوسط باران جهان در کشور ایران روی می دهد در حالی که این باران سه برابر سایر کشورها تبخیر می شود یعنی اندک بارشی که به طور متوسط در کشور نزول می کند تبخیر می شود؛ این امر به دلیل واقع شدن ایران در کمربند خشک و نیمه خشک جهان است.

وی با بیان اینکه استان های شمالی به لحاظ بارش باران و سرسبز بودن استثناء هستند، تصریح کرد: این نواحی بخش کوچکی از این کشور را تشکیل می دهند و همین بخش استثناء نیز بعضا در بعضی از فصول دچار چالش کمبود آب می شود.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری هدر رفت آب باران و آب های سطحی را در مازندران در برخی فصول بسیار زیاد دانست و گفت: این آب ها یا به دریا می ریزند و یا به جاهایی سرازیر می شود که قابل استحصال در فصل نیاز نیست .

سلیمانی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اصلی در استان های شمالی خصوصا مازندران این است که برای کشت برخی از محصولات مانند برنج در فصل نیاز آبی، با کمبود آب مواجه است که در نتیجه باعث می شود کشاورزان زمین های خود را رها کنند.

وی افزود: کمبود آب مزارع برنج سبب شده در برخی اوقات کیفیت محصول پایین بیاید، سدهای موجود نیز به دلیل چند منظوره بودن پاسخگوی نیاز کشاورزان نیستند .

سلیمانی با بیان اینکه استان مازندران به دلیل توریست پذیر بودن، جمعیت زیادی را در خود جای می دهد تاکید کرد: این جمعیت شناور درست در زمانی که کمبود بارش وجود دارد و کشاورزان به آب نیاز دارند به استان سرازیر می شود و همین جیره منابع آبی کشاورزان را کمتر می کند.

*در مازندران هم با کمبود آب مواجه ایم

وی با اشاره به اینکه بسیاری از روستاهای استان که در جلگه واقع شده اند از کمبود آب شرب نیز رنج می برند، تصریح کرد: بخش کشاورزی ۹۴ درصد آب شیرین کشور را برای تولید به خود اختصاص داده و کشت برنج نیز شدیدا به آب نیاز دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری از آب به عنوان کلید واژه بخش تولید کشاورزی و اشتغال یاد کرد و متذکر شد: متوسط بارش در کشور حدود ۲۵۰ میلیمتر است در حالیکه این عدد در استان مازندران به بیش از ۸۰۰ میلیمتر می رسد اما باز هم با کمبود آب مواجه ایم بنابراین این حوزه به مدیریت درست نیازمند است.

سلیمانی با تاکید بر اینکه باید به پروژه های مربوط به استحصال آب باران اعتماد کرد و آن را عملیاتی نمود،یادآور شد: استفاده از آب های نامتعارف مانند آب باران و آب ناشی از سیلاب های ناگهانی می تواند تا حدی زیادی کمبودهای منابع آبی را مرتفع کند، هرچند این کار نیازمند بررسی های علمی مدون است.

*احیاء و ایجاد آب بندان ها، راهکاری مناسب برای ذخیره و کنترل آبهای سطحی

وی در ادامه افزود: با تکنیک های ویژه تحت عنوان “کنترل” باید تمهیداتی قائل شد که در اواخر پاییز ، اوایل زمستان و بهار، آب باران های شدید کنترل و به آب بندان های مازندران که ذخیرگاه خوبی برای آبهای سطحی است سرازیر شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری تاکید کرد: احیا آب بندانهای قدیم و تبدیل به فرصت انهار و کانالهایی که جریان آب ناشی از باران در آن طغیان می کنند از جمله اقداماتی است که می توان اجرایی کرد.

سلیمانی ایجاد چاه های عمیق و نیمه عمیق را تهدیدی بزرگ برای سفره های زیرزمینی دانست و گفت: علاوه بر اینکه این سفره ها در حال خالی شدن است خطر بزرگ فرونشست زمین نیز در مناطق کشاورزی و مسکونی وجود دارد که قابل جبران نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه در صورتی که احیا آب بندانها و تغذیه آب سفره زیر زمینی در پی کنترل روان آب های سطحی، باران و سیلاب انجام شود می توان هم آب مورد نیاز آینده استان را تامین کرد و هم جلوی خطرات را گرفت، تصریح کرد: با اجرای این اقدامات دو هدف پایداری اکوسیستم و سکونت گاه ها و نیز جلوگیری از خطرات سیل محقق خواهد شد.

سلیمانی در ادامه در خصوص تفاوت مدیریت آب در شهرهای ساحلی با جنوب و غرب کشور گفت: مدیریت بهینه و به آن معنای راضی کننده در هیچ کجا وجود ندارد، هدر رفت آب به علت فقر فرهنگی و استفاده نادرست از منابع توسط مصرف کنندگان خانگی و باغات بسیار است که باید با مدیریت درست و فرهنگسازی جلوی آن گرفته شود.

وی تاکید کرد: در این بخش رسانه ها باید آموزش را جدی بگیرند و مردم را به سمت و سوی استفاده درست آب سوق دهند، همچنین ارتباط با اساتید این بخش و کارهای پژوهشی و آموزشی افزایش یابد تا از سیل به عنوان فرصت استفاده شود.

سپیده پورشعبان ، خبرنگار خبرگزاری ایسنا