به گزارش برترین خبر ، امیر میران آملی نائب رئیس اتاق بازرگانی استان مازندران در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به این که تغییر نرخ ارز در چند ماهه اخیر تحولات اقتصادی زیادی را در کشور ایجاد کرده است، اظهارکرد: روند صعودی نرخ ارز با خود افزایش هزینه ذرت و سویا و مواد اولیه و نهاده های دام و طیور را به همراه دارد که باعث بالا رفتن قیمت تمام شده مرغ می شود.

*قیمت بازار و قیمت تمام شده هیچ ارتباطی باهم ندارند

وی با بیان این که قیمت بازار و قیمت تمام شده مرغ هیچ ارتباطی با هم ندارد،تصریح کرد: عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت بازار مرغ است و در حال حاضر ممکن است به دلیل عرضه کم ، تقاضا بالا رفته باشد در این حالت نمی توان بین قیمت تمام شده و قیمت فروش تعادل را به وجود آورد.

*عرضه و تقاضا، نظام قیمت مرغ در بازار

میران در ادامه با اشاره به این که در سنوات گذشته با توجه به این که افزایش نرخ ارز از سال گذشته تاکنون به دلیل افزایش نهاده ها در قیمت تمام شده مرغ تاثیر گذار بوده است، خاطرنشان کرد: نظام قیمت مرغ در بازار، عرضه و تقاضا است و اکنون هم زیر قیمت تمام شده در حال فروش است.

*افزایش مرغ پس از رفتن به کشتارگاه

وی افزود: مرغ زنده پس از رفتن به کشتارگاه به واسطه انجام آلایشات و خارج کردن دل،جیگر،سنگدان و سر ۲۶ تا ۳۰ درصد آن کم و آماده طبخ می شود که برای مصرف کننده قیمت آن افزایش می یابد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان مازندران با بیان این که شرکت پشتیبانی امور دام در بعضی از موارد برای تنظیم بازار و حمایت از تولید کننده به جمع آوری مرغ از سطح بازار اقدام می کند، یادآورشد: زمانی که با کاهش قیمت این محصول روبه رو هستیم، مازاد این فرآورده گوشتی از سطح بازار جمع آوری می شود، مرغ گرم ۷۲ ساعت ماندگاری دارد و باید بسته بندی،منجمد و فریز صورت گیرد تا در مواقع نیاز با تزریق آن بتوان تنظیم بازار را در کنترل خود قرارداد.

*۵۰هزار تن ذخیره استراتژیک مرغ

میران با بیان این که شرکت پشتیبانی امور دام ۵۰ هزار تن مرغ را ذخیره استراتژیک کرده است،افزود: یکی از مطالبات ما از جهاد کشاورزی و امور دام این است که به قیمتی که مرغ را خریداری کرده است، توزیع کند تا اگر این محصول به زیر قیمت خرید روانه بازار شد، التهابات قیمتی دامن آن را نگیرد زیرا این شوک زدگی نه به نفع تولید کننده و نه به نفع مصرف کننده است.

وی در ادامه تصریح کرد: گله های مولد به دلیل عدم تعادل قیمت مواد اولیه و سایر نیازها که به صورت بی رویه در حال افزایش است در معرض حذف شدن قرار گرفته اند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان مازندران خاطرنشان کرد:با توجه به شرایطی موجود کشور،در حالی که ما صادر کننده مرغ هستیم باید اشتغال و گردش مالی که این صنعت دارد را لحاظ کنیم و از کاهش گله های مولد جلوگیری کنیم تا وارد کننده نباشیم.

*مشکل در تامین سویا و ذرت و خرید آزاد    

محسن شعبانی رئیس اتحادیه مواد پروتئینی گوشتی شهرستان نور در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به این که امور پشتیبانی دام اعلام کرده که هیچ مشکلی در تامین سویا و ذرت نداریم، اظهار کرد: متاسفانه همکاران ما در تهیه این نهاده ها دچار مشکل هستند و به صورت آزاد آن را تهیه می کنند و اگر این حمایت وجود نداشته باشد، خود به خود قیمت مرغ افزایش پیدا می کند.

*قطع جوجه ریزی در صورت تداوم عدم حمایت از تولید کننده

وی گرمازدگی و تهیه دارو را از دیگر علل افزایش قیمت مرغ دانست و افزود: تولید کنندگان اعلام کردند اگر حمایتی صورت نگیرد، دیگر به جوجه ریزی ادامه نمی دهند؛ چون اگر تولید بدون هیچ تسهیلاتی ادامه داشته باشد، ضرر هنگفتیمتوجه تولیدکنندگان خواهد شد.

*مرغ منجمد مسکنی در بازار

شعبانی با اشاره به اینکه مرغ منجمد مانند مسکن در بازار است،تصریح کرد: بهتر است به جای مرغ منجمد که هزینه زا است، با حمایت تولیدکنندگان مانند دیگر شهرها به پخش مرغ گرم پرداخته شود.

*واردات مرغ در صورت عدم حمایت از تولید کننده

رئیس اتحادیه مواد پروتئینی گوشتی شهرستان نور با اشاره به این که بازارمرغ یک بازار رقابتی است،خاطرنشان کرد: عدم حمایت از تولید کننده و مرغ فروشان پای واردات مرغ را با دو برابر قیمت باز خواهد کرد.

گزارش از زینب تذکاری خبرنگار ایسنا مازندران