به گزارش برترین خبر ، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (۲۹ آذر ۹۹ ) در جلسه هیات عمومی دیوان محاسبات کشور از دیوان محاسبات به جهت آماده کردن گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ یک ماه زودتر نسبت به سنوات گذشته تقدیر و تشکر کرد.

وی تاکید کرد: اولین گام برای خنثی سازی تحریم ها، اصلاح ساختار بودجه است.

رئیس مجلس در بخش ابتدایی سخنان خود گفت:  حضرت امام خمینی (ره) فقه را از کنج حجره‌ها و حوزه ها به قلب مومنان و مسلمانان جاری کردند و انقلاب اسلامی ثمره فقه اسلامی، فرهنگ اهل بیت و مبانی قرآن کریم بود. به همین دلیل مورد قبول جامعه قرار گرفت و انقلاب اسلامی پیروز شد.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه با پیروزی انقلاب، اسلام در مسند قدرت قرار گرفت، اضافه کرد: سنگر سیاسی و قدرت از دست مستبدان و نظام استکباری گرفته شد.

قالیباف با بیان اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی همه ظرفیت های موجود را در دیوان سالاری که هیچ نسبتی با ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی نداشت گذاشتیم، ادامه داد: البته باید به این نکته نیز توجه کرد که دشمن در ماه های ابتدایی پیروزی انقلاب از طریق گروه های مختلف درصدد براندازی انقلاب اسلامی بود و سرانجام با جنگ تحمیلی سبب شد دیوان سالاری در کشور شکل بگیرد که هیچ نسبتی با آرمان های انقلاب اسلامی و امام خمینی نداشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دهه نخست انقلاب با تمام توان درگیر ایستادگی در مقابل تهاجمات بودیم و فرصت اصلاح دیوان سالاری را نداشتیم، تصریح کرد: البته با کنار رفتن بنی صدر، ساختاری مبتنی بر مردم و آرمان های انقلاب اسلامی و معاد باوری در جبهه ها شکل گرفت و باعث شد جنگ تحمیلی را با تکیه بر ارزش های دینی و شرعی پشت سر گذاشتیم.

وی با بیان اینکه در دهه اخیر کشور درگیر تحریم و جنگ اقتصادی تمام عیار است، ادامه داد: دشمن نتوانست در جنگ نظامی نتیجه دلخواه خود را به دست آورد زیرا فرهنگ جهاد شهادت، معادگرایی و روحیه انقلابی در فضای عمومی کشور حاکم بود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: شهید سلیمانی نماد و تبلور سیستم دفاع مقدس است که یک تنه انقلاب اسلامی را تا مدیترانه پیش برد و امنیت کشور را تضمین کرد به گونه ای که کشور ما در حال حاضر در حوزه امنیت به آرامش رسیده است.

قالیباف با بیان اینکه توجه به تدوین سند مالی بودجه در جنگ اقتصادی یکی از موضوعات مهم است، ادامه داد: ساختار اقتصادی کنونی ما کاملا متکی به نفت بوده و یک ساختار کاملا رانتی و دولتی است و به جای صادرات، رویکرد واردات دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که در شرایطی که ساختار اقتصادی به جای تکیه بر تولید بر دلالی و سوداگری متکی است چگونه می تواند به جنگ اقتصادی رود، تصریح کرد: این فرضیه امکان پذیر نبوده و یک شوخی بزرگ است.

قالیباف با بیان اینکه سند بودجه کشور به عنوان سند مالی مهم آغازگر تغییر در دیوان سالاری و ساختار اقتصادی است، اضافه کرد: از دهه ۵۰ تا به امروز چه تغییری در این سند ایجاد شده است؟ باید گفت در این دهه ها در بودجه هیچ اصلاحی در راستای تطبیق با آرمان ها صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه سوءمدیریت اساسی ترین موضوع در بودجه است، ادامه داد: بودجه و چالش های آن محدود به سال ۱۴۰۰ و این دولت نیست و حرف من نیز درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ و دولت کنونی نیست بلکه رویکرد من آسیب شناسی این فرایند از ابتدای انقلاب تاکنون است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه در جنگ اقتصادی موفق بودیم اما به دلیل چالش در جنگ اقتصادی مردم با مشکلات بسیاری روبه رو هستند، افزود: مقام معظم رهبری در سال های اخیر چندین بار از دولت درخواست کردند تا اقدامات لازم برای اصلاح سند بودجه را انجام دهند.

وی درباره ضرورت اصلاح ساختار بودجه توضیح داد: در یک نگاه کلان و عمومی، منظور از سیاست مالی جیب دولت و سیاست پولی به معنای جیب مردم است. زمانی که حرف از جیب دولت می زنیم یعنی دولت ها بودجه را با کسری تدوین می‌کنند به این معنا که علاوه بر کسری در تراز عملیاتی، درآمدهای پایدار و مصارف نیز با یکدیگر همخوانی ندارد.

قالیباف با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب می فرمایند کسری بودجه ام الخبائث است، ادامه داد: کسری در سیاست مالی به کسری در سیاست پولی یعنی جیب مردم از طریق ناترازی بانک ها، افزایش پایه پولی، افزایش نقدینگی و … تبدیل می شود در نتیجه جیب مردم خالی خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از آن جایی که به بازار کار توجهی نشد دلالی افزایش یافت، تصریح کرد: در جنگ اقتصادی کنونی سهم تحریم در مشکلات کنونی نسبت به سوءمدیریت کمتر است.

قالیباف با بیان اینکه زمانی که به سمت تولید نرویم بازار کار تعطیل می شود، اضافه کرد: حدود ۹ هزار هزار میلیارد تومان وارد بازار سرمایه شد اما این نقدینگی به سمت تولید نرفت و از بازار سرمایه به سمت بازار کار هدایت شد به گونه ای که پراید ۲۵ میلیونی به ۱۲۰ میلیون تومان رسید.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه مشکلات کنونی در کشور قابل حل است مشروط بر اینکه همه در کنار هم بایستیم، گفت: نظارت مهم تر از قانونگذاری است چرا که با این اقدام احکام ناقص و بلااستفاده مشخص می شود.

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم در راستای اصلاح ساختار بودجه گام نخست را محکم برمی دارد، تصریح کرد: اصلاح ساختار بودجه را نمی توان یکساله انجام داد اما مجلس یازدهم این کار را از امسال آغاز می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید با شجاعت کسری بودجه را اعلام کنیم، ادامه داد: هرچند دیوان محاسبات گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ را نسبت به سال های گذشته یک ماه زودتر تدوین کرد، اما این سوال ایجاد می شود که چرا نظارت بر خط نیست؟

وی تاکید کرد: البته منظور از نظارت برخط محدود کردن دستگاه های اجرایی و مدیران نیست اما گزارش های تفریغ بودجه باید به نحوی باشد که بتوان جلوی آسیب ها را در زمان اندک گرفت و اشکالات را اصلاح کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه باید از مدیر قوی و امین حمایت شود، ادامه داد: باید از تصمیمات این مدیران دفاع کرده و دستگاه های نظارتی از این افراد پشتیبانی کند.

قالیباف با بیان اینکه هرگز یک گام از اصلاح ساختار بودجه عقب نشینی نمی‌کنیم، اضافه کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده اند در رفع تحریم و خنثی کردن تحریم اساس با خنثی کردن تحریم است و این امر نیز با اصلاح سند بودجه آغاز خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید حرف های خوب را عملی کنیم، ادامه داد: دیوان محاسبات باید ۴ رویکرد شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی وکارآمدسازی را در دستورکار خود قرار دهد این فلسفه ها خطی نبوده و در هم تنیده هستند.

قالیباف با بیان اینکه باید با توجه به عملکرد دستگاه‌ها از موازی‌کاری و هم‌پوشانی جلوگیری شود، افزود: دولت باید به دنبال کوچک‌سازی و جلوگیری از تمرکزگرایی باشد به گونه‌ای که به جای تولید خدمت به سمت خرید خدمت رود چرا که تولید خدمت در دستگاه‌های دولتی حدود سه برابر بیشتر نسبت به بخش خصوصی هزینه‌بر است. سفر مسافر در تهران در سال ۸۷ حدود ۲۵۰ تومان هزینه می‌برد اما اگر این سفر با سیستم دولتی در اتوبوسرانی انجام می‌گرفت حدود ۱۲۰۰ تومان به هزینه نیاز داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارشات برخط کوتاه، از خطا در زمان اجرا جلوگیری کرده و موجب کار بهتر می‌شود، تصریح کرد: هرچند ممکن است ارائه گزارشات برخط برای تمامی دستگاه‌ها ممکن نباشد اما می‌توان گزارشات شرکت‌هایی که بیشترین بودجه را دریافت می‌کنند را اینگونه تدوین کرد به طور مثال هرچند ۳۸۰ شرکت دولتی موجود است اما ۸۳ درصد بودجه این شرکت‌ها به ۳۰ شرکت تخصیص می‌یابد بنابراین می‌توان در مرحله اول ۳۰ شرکت مذکور را تعیین تکلیف و بررسی کرد.

وی با بیان اینکه گزارش‌های برخط و سنواتی باید حرفه‌ای و مستقل تنظیم شود، اضافه کرد: هرگونه نگاه سیاسی، حزبی و مچ‌گیری امر غیراخلاقی و غیرشرعی است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه گزارش تفریغ بودجه باید در اختیار دانشگاهیان، نخبگان، نمایندگان مجلس و مردم قرار گیرد که این امر یکی از مصادیق شفاف‌سازی است، ادامه داد: باید آسیب‌شناسی بودجه سال ۹۸ در اختیار رسانه‌ها و نمایندگان قرار گیرد، با تحقق این مهم از آنجا که اشکالات موجود در بودجه ۹۸ در اختیار نمایندگان کمیسیون تلفیق قرار می‌گیرد می‌تواند به آنها در بررسی بودجه سال آینده کمک کند.

قالیباف با اشاره به مشکلات معیشتی مردم تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از مردم جزو افراد حقوق بگیر از صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشگری نیستند و تنها تراکنش مالی آنها پرداخت یارانه است بنابراین این افراد با تورم کنونی با مشکلات بسیاری سر و کار دارند که باید برای آنها فکری اساسی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه هیات عمومی دیوان محاسبات از گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ رونمایی کرد.