به گزارش گروه اجتماعی برترین خبر ، عطا حسن پور – سرپرست هیأت کاوش محوطه چیا سبز لرستان با اعلام این خبر گفت :روزهای پایانی کاوش در محوطه چیا سبز در روستای چم نقد علی واقع در حوزه آبگیر سد سیمره به کشفیات جدیدی از دوره هخامنشیان منجر شد.

وی افزود: پس از مطالعه یافته های سفالی و معماری محوطه چیا سبز مشخص شد که این محوطه باستانی در سه دوره استقراری مورد استفاده جوامع بشری قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: شواهد نشان می دهد این محوطه در ۲ دوره معماری و یک دوره گورستان در ۲ فاز مختلف فعالیت داشته است.

این باستان شناس خاطرنشان ساخت که نخستین دوره حیات فرهنگی این محوطه به دوره هخامنشیان باز می‌گردد.

وی سفالینه‌های شاخص هخامنشیان همچون ظروف بشقاب مانند، پیاله‌های سفالین، بشقاب ماهی، ظروف منقوش دالبری و دست افزارهای سنگی را از جمله شواهد جدید به دست آمده از محوطه چیا سبز اعلام کرد.

کشف سفال‌های شاخص دوره اشکانیان

حسن پور با بیان اینکه در کنار سفالینه های هخامنشی چندین قطعه سفال شاخص دوره اشکانیان معروف به جلینگی از این محوطه بدست آمد تصریح کرد که با احتساب زمان سکونت دوره اشکانیان در این محوطه روند تتور و سکونت بشر بصورت حلقه های متصل به هم از دوران هخامنشیان ، اشکانیان و ساسانیان مشخص می‌شود.

این باستان شناس با اشاره به آثار معماری کشف شده در این محوطه باستانی گفت: در روزهای پایانی کاوش یک اتاقک انباری در قسمت غربی محوطه کشف شد که دو خمره بزرگ ذخیره آذوقه در آن وجود داشت و در یکی از خمره ها با گچ پوشانده شده بود.

سرپرست هیأت کاوش محوطه چیا سبز لرستان افزود :خاک و محتویات درون این خمره ها به منظور آگاهی از محتویات درون آنها به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

وی با اشاره به کشف فضایی با ستون و پایه ستون که در جریان این کاوش کشف شده بود از کشف فضایی دیگر با ۲ستون بدون پایه ستون خبر داد که ستون ها مدور بوده و روی کف گچی بنا شده اند.

حسن پور تصریح کرد :با توجه به فاصله زیاد این ستو ن ها از دیوار ها و پیگردی فضای ارگانیک فضا احتمال می رود که این بنا بخشی از یک تالار ستون دار باشد که کاربری مسکونی، اداری یا مذهبی آن هنوز مشخص نیست.

کشف اسکلتی با بیش از ۲ متر قد

این باستان شناس در ادامه با اشاره به اینکه گروه باستان شناس، در بخش جنوبی و قسمتی از شمال محوطه کاوش به تدفین‌هایی برخورد در مورد ویژگی‌های این تدفین‌ها گفت: در قسمت شمالی محوطه تدفین فردی بزرگسال با قد بلند کشف شد که به شیوه دراز کش به پهلو در جهت شمال غربی جنوب شرقی خوابیده بود.

وی افزود: پلان معماری این گور به شکل چهار چینه سنگی است که روی آن با تخته سنگ‌های بزرگ پوشانده شده است.

حسن پور طول ساختار این گور را ۲ مترو ۴۵ سانت اعلام کرد که فرد دفن شده در آن نیز قدی بیش از ۲ متر داشته است.

سرپرست هیأت کاوش محوطه چیا سبز لرستان اظهار داشت :قسمت جنوبی محوطه گورستان متعلق به نوجوانان و کودکان بوده است که در آن نیز تدفینی از یک کودک کشف شد که به همان شیوه قبلی دفن شده بود.

حسن پور یادآور شد :در کناراین تدفین ها سفالینه های ساسانی به وفور کشف شد اما تشخیص نهایی دوره این اسکلت ها را نتیجه آزمایش کربن ۱۴ نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه با این کشفیات برگ دیگری از تاریخ دوران هخامنشیان در لرستان ورق خورد، گفت: طبق بررسی‌های انجام شده و کاوش‌های باستان شناسی پیش از این هیچ اثرشاخصی که بیانگر حضور هخامنشیان در لرستان باشد به دست نیامده است.

وی افزود: لذا یافته‌های سفالین این کاوش با مطالعات انسان شناسی و تحلیل فضاهای معماری به دست آمده می‌تواند در شناسایی هر چه بیشتر دوران کم شناخته شده و تاریک هخامنشان در لرستان موثر باشد.

کاوش‌های باستان شناسی در محوطه چیا سبز چم نقد علی کوهدشت لرستان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد./tasnimnews