به گزارش برترین خبر ، این مواضع شامل بندی در حمایت از انعقاد برجام بین ایران و ۱+۵، محکومیت نوسازی سلاح‌های هسته‌ای که از جمله در راهبرد هسته‌ای آمریکا مورد اشاره قرار گرفته است و انتقاد از عدم پایبندی کشورهای هسته‌ای به تعهدات خود در قالب ان‌.پی‌.تی است.

در این سند، ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم‌تعهد، علاوه بر تاکید بر جهان‌شمولی ان‌.پی‌.تی، خواستار انعقاد کنوانسیون جامع در زمینه سلاح‌های هسته‌ای شده‌اند.

همچنین آن‌ها کسب توانمندی هسته‌ای توسط رژیم اسرائیل را محکوم کرده و با اشاره به تهدید این سلاح‌ها در منطقه خاورمیانه و فراتر از آن، خواستار پیوستن آن به ان‌.پی‌.تی شده‌اند.

اعضای عدم تعهد در این راستا به پیشنهاد ایران مبنی‌بر ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای نیز اشاره کرده و خواستار افزایش تلاش‌ها جهت تسریع در تحقق آن شده‌اند.

طبق این سند، با اشاره به این‌که آمریکا طبق کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی، موظف بوده کلیه سلاح‌های شیمیایی خود را حداکثر تا سال ۲۰۱۲ منهدم کند که به این تعهد پایبند نبوده است، از این کشور خواسته‌اند تا سریعا باقی‌مانده سلاح‌های شیمیایی خود را نابود کند.

جنبش عدم تعهد همچنین خواستار جلوگیری از تولید نوع جدیدی از سلاح‌های کشتار جمعی و نیز ممانعت از دستیابی تروریست‌ها به این‌گونه سلاح‌ها شده‌اند./ایسنا