به گزارش برترین خبر ، محمد اسلامی در کارگروه مدیریت پسماند مازندران در ساری اظهار کرد: هم اکنون طبق آمار روزانه حدود ۳ هزار تن زباله در مناطق شهری و روستایی این استان تولید می شود که در پیک مسافرت های تابستانی و نوروزی تولید زباله استان تا ۲ برابر افزایش می یابد.

وی محصور کردن محل دفن زباله، سرو سامان دادن به حجم ورود و خروج زباله ها در محل دپو، افزایش پیشرفت فیزیکی طرح های فراوری در دست اجرا و جمع آوری شیرآبه و جلوگیری از انتشار آن به آب های زیرزمینی را از برنامه های اجرایی در این مدت دانست.

استاندارمازندران با اشاره به این که که طرح های در دست اجرا برای فرآوری زباله در اکثر شهرهای استان شامل ساری، نوشهرو تنکابن در دست اجرا است یادآور شد: طبق گزارش شهرداری ها نیروگاه زباله سوز نوشهر تا مهرماه و ساری نیز تا پایان سال جاری تکمیل می شود.

اسلامی به شهرداری ساری که حدود ۶۵ درصد از ماشین آلات نیروگاه زباله سوزش به استان حمل شد توصیه کرد تا با پیگیری هر چه سریع تر نسبت به انتقال مابقی تجهیزات زباله سوز به داخل کشور و نصب آن اقدام کند.

وی با بیان این که مسئولان پسماند در استانداری مازندران باید کارکرد شهرداری ها را در امور پسماند به صورت روزانه پیگیری کنند تصریح کرد:باید طرح تفکیک زباله از منازل در تمام شهرهای این استان با نظارت فرمانداران اجرایی شود.

اسلامی با بیان این که ارزیابی عملکرد فرمانداران، بخشداران و حتی شهرداران نیز باید براساس کارکردشان در تفکیک زباله صورت گیرد خاطرنشان کرد:کم کاری هر یک از این مدیران شهری در ارزیابی عملکردشان تاثیر گذار است.

استاندارمازندران گفت: در سال جاری باید تلاش شود تا با تکمیل طرح های نیمه تمام فرآوری زباله مشکل حدود یک هزار و ۴۰۰ تن از پسماند استان بر طرف شود./ایسنا