به گزارش برترین خبر ، مدیر کل شیلات مازندران طی گفتگویی با اشاره به تعطیلی صید کیکا ماهیان در پایان سال گذشته و بحث بازسازی ذخایر این‌گونه از ماهیان توسط اتحادیه کیلکا استان و همچنین اداره کل شیلات استان اظهار کرد: از ابتدای تیرماه۱۴۰۰ فصل صید شروع و ۴۴ فروند شناور صیادی در دو بندر بابلسر و امیر آباد مشغول به صیادی شدند.
اسحاقی افزود: خدار و شکر توانستیم تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۰ صید و تناژ خوبی از دریا داشته باشیم.
وی گفت: چیزی بالغ بر ۳ هزار و چهارصد و پنجاه تن صید کیلکا داشتیم که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته که ۱۰۱۴تن بوده ۲۴۰ درصد افزایش را شاهد بودیم.
اسحاقی افزود: در خصوص ارزش اقتصادی محصول هم درصد تغییرات بیش از ۳۳۰ درصد هست که بیش از ۲۰ میلیارد تومان ارزش اقتصادی برآورد شده است. همچنین سرانه صید هر شناور نسبت به سال گذشته ۲۳۰ درصد افزایش داشته که سرانه صید تا پایان مرداد ۱۴۰۰ بالغ بر ۷۸ تن بوده است.
مدیر کل شیلات مازندران ادامه داد: اهم محصولات صید شده کیلکا ماهیان در دریای خزر در بحث شناور های صیادی نزدیک به ۹۷ درصد کیلکای معمولی ۲ درصد انچوی و ۱ درصد هم چشم درشت بوده است.
وی گفت: بیشتر این محصولات مصرف پودری دارد که در کارخانجات به پودر تبدیل می شود جهت خوراک دام طیور و ابزیان و همچنین درصدی هم مصرف انسانی را در بر می‌گیرد.