به گزارش برترین خبر ، احمد حسین‌زادگان روز سه شنبه در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی مازندران در ساری گفت که منتظر است تا عملیات اجرایی کتابخانه سبز در ساری به مساحت ۳۰۰ متر مربع هر چه زودتر شروع شود و استانداری هم برای پیشبرد این طرح حمایت خواهد کرد.

وی ا فزود : ساخت کتابخانه سبز در استان گام مهمی در راستای توجه به محیط زیست است و پیش از این هم طرح مازندران پاک برای توجه به محیط زیست در استان اجرایی شد که نتایج خوبی در پی داشته است.

ساخت کتابخانه سبز در ساری را انجمن کتابخانه‌های عمومی مازندران خرداد ماه امسال تصویب و اعلام کرد که برای این منظور یک فرد خیر ۱۰۰ میلیارد ریال برای سرمایه گذاری در ساخت آن اعلام آمادگی کرده است.

کتابخانه سبز بر اساس تعریف استاندارد به کتابخانه‌ای گفته می شود که در آن با به‌کار بستن تدابیر مناسب اثرات منفی بنا و فعالیت‌های کتابخانه بر محیط زیست طبیعی به حداقل می‌رسد. مهم‌ترین این تدبیرها تعیین محل مناسب برای ساختمان، استفاده از مصالح طبیعی و فرآورده ­های تجزیه ­پذیر در بنا ، تهیه تجهیزات کمتر آسیب‌رسان ، صرفه‌جویی در مصرف آب ، انرژی و مواد (ازجمله کاغذ) و بازیافت پسماند است. علاوه بر اینها کتابخانه­ سبز خود را موظف می‌داند منابع اطلاعاتی مروج حفظ و حمایت از محیط زیست را برای جامعه کتابخانه تهیه کند و با به‌کار بستن انواع ابتکارات، آگاهی‌های محیط زیستی را در سطح جامعه بالفعل و بالقوه کتابخانه ترویج دهد.

هزینه کمتر ساختمان، منابع انرژی آسان‌یاب و تجدیدپذیر مانند تهیه الکتریسته از نور خورشید در محل و جمع‌آوری آب باران برای مصرف در کتابخانه در مناطق پر باران‌ و استفاده از شوینده­ ها و پاک ­کننده ­های سازگار با محیط زیست از جمله مزیت های کتابخانه سبز است.

استاندار مازندران همچنین در نشست انجمن کتابخانه های عمومی استان بر ضرورت تولید محتوا برای فضای مجازی تاکید کرد و گفت : به تناسب ظرفیت با اولویت‌بندی موضوعات در استان، تولید محتوا باید صورت گیرد و در اختیار آموزش و پرورش گذاشته شود.

حسین زادگان با بیان اینکه مازندران نیازمند موزه است و دوستداران میراث فرهنگی در این زمینه دغدغه دارند، گفت: آموزش و پرورش در این زمینه همکاری کند و معاونت عمرانی استانداری هم بحث فضای فیزیکی موزه را در دستور کار قرار دهد.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی مازندران هم در این نشست وعده داد که کتابخانه سبز در هفته کتاب در بوستان دامادی ساری به مساحت ۳۰۰ متر مربع با کمک یکی از خیران کلنگ‌زنی می‌شود.

۲۴ آبان روز کتابخوانی است و هفته کتابخوانی هم از این روز شروع می شود.

آرزو ولی پور با تشریح فعالیت های اداره کل تحت مدیریتش افزود : سه کتابخانه برای روشندلان در شهرهای بهشهر، ساری و چالوس داریم و ۱۲۰ روشندل در کتابخانه‌های عمومی مازندران عضو هستند.

وی گفت : پیشنهاد دادیم مدرسه مجازی کتابخوانی شاد ایجاد شود چون در بستر برنامه شاد، می‌توانیم کتاب معرفی کنیم و سایر برنامه‌های مربوط به جشنواره‌ها و نشست‌های کتابخوان را در این برنامه در دسترس دانش‌آموزان قرار دهیم.

ولی پور از افتتاح ۲ کتابخانه جدید در لاریم جویبار و اسبوکلای میاندرود در هفته کتاب امسال خبر داد و گفت که این دو کتابخانه بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و تکمیل آنها نیازمند یک میلیارد تومان اعتبار است./.irna.