به گزارش برترین خبر ، حجت الاسلام عیسی توپا حیدری در جمع خبرنگاران با اشاره به واژه زیبای وقف اظهار کرد: یکی از مهمترین عوامل ترقی و پیشرفت واژه زیبای وقف ، همراه و همگام بودن وقف با عنصرزمان است که بیش از85 درصد موقوفات در شهرستان نور به عزاداری سیدالشهداء است.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان نورجامه عمل پوشاندن به فرمایشات مقام معظم رهبری به ویژه در گام دوم انقلاب در خصوص وقف در جنگ اقتصادی را از ضروریات دانست و گفت: مجموعه اوقاف و امور خیریه در سطح کشوربه عنوان سرمایه دارترین ارگان کشور در میزان عرصه تحت تصرف خود داردکه قابلیت تولید و استفاده بهینه از این عرصه و موقوفات رو دارد.

وی با اشاره به اینکه مازندران به عنوان اولین دیارعلویان و درایران است ،خاطرنشان کرد: 1361 بقعه امام زادگان در مازندران وجود دارد که از 121 بقاع متبرک درشهرستان نور 50 امامزاده درشهرهای نور، رویان، ایزد شهر ، چمستان  و 71 بقعه در بخش بلده است.

رئیس اداره اوقاف وامورخیریه نوردر خصوص وقف در حوزه سلامت گفت: 133 بیمارستان دولتی متعلق به مجموعه اوقاف و امور خیریه سطح کشوراست که استان مازنداران بیشترین تعداد خانه های بهداشت را در کل کشور دارد.

حجت الاسلام توپاحیدری یادآورشد: با توجه به کمبود تجهیزات بیمارستانی در سطح شهرستان نور از خیرین تقاضای کمک در این حوزه را داریم.

وی با بیان اینکه خبرنگاران می تواند وقف و موقوفات را از غربت نجات دهند، اظهار کرد: اطلاع رسانی دقیق و به موقع نسبت به سنت حسنه وقف و تشویق وترغیب مومنین و مومنات در جهت وقف های مورد نیاز به روز وهمچنین انتشار و تبلیغ کارکردهای مجموعه وقف و موقوفات،بیشترین کمک دراین زمان می تواند باشد.

رئیس اداره اوقاف وامورخیریه نوربا اشاره به اینکه نیازمندکمک اصحاب رسانه و خبرهستیم تصریح کرد: طی یکسال گذشته مجموعه اوقاف بیش از850ملیون ریال در نیات شش گانه مذهبی، مساجد ، بقاء متبرکه ، امور خیریه ، امور اجتماعی ، مدارس علوم دینی وهمچنین پرداخت کمک هزینه سفرعتبات عالیات ویژه درمراسم اربعین حسینی حدود 60 نفررا مجموعه اوقاف شهرستان انجام داده است.

وی با اشاره به رویکرد جدید درمجموعه اوقاف سراسر کشور،خاطرنشان کرد:واگذاری اموراجرایی موقوفات در قالب طرح امین و شناساندن جایگاه حقوقی متولیان در سطح جامعه ازجمله مهم ترین قدم ها است که باید برداشته شود.

حجت الاسلام توپاحیدری در توضیح طرح امین موقوفات گفت: براساس ماده پنجم اوقاف و امورخیریه در مجموعه مدیریت امور امامزادگان و مساجد از پتانسیل و ظرفیت هیئت امنا استفاده می شد که با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری ویژه درگام دوم انقلاب و واگذاری امور و عرصه بر جوانان  از این پس درجهت نگهداری ،امور اجرایی و مدیریتی موقوفات از پتانسیل و ظرفیت والای خیرین به صورت ویژه از محضر جوانان متدین استفاده و حقوق این افراد هم پرداخت خواهدشد.

وی با بیان اینکه موقوفات در دو قسمت متصرفین و غیر متصرفین تقسیم می شود، یادآورشد: موقوفات متصرفین موقوفاتی است که مدیریت اجرایی صفر تا صد زیر نظر مجموعه اوقاف و امور خیریه است اما موقوفات غیرمتصرفین مدیریت اجرایی کار به دست فردی به نام متولی که دروقف نامه با شرایط خاصی افراد خاصی معرفی می شود و به نوعی جایگاه خاص حقوقی برای این متولی دیده شده است.

رئیس اداره اوقاف وامورخیریه نوردر خصوص وقف مشارکتی گفت: امروزه خیلی از افراد تمایل به وقف دارند اما به علت عدم دارا بودن خانه یا ملک ،این توانایی برایشان مقدور نیست اما در طرح وقف مشارکتی همه افراد می توانند حتی با مبلغ کم گرهی از مشکلات را باز کنند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان نور با توجه به ظرفیت های موجود در بین شهرستان های کشور به عنوان شهرستان عرصه موقوفات قابل سرمایه گذاری انتخاب شده است، خاطرنشان کرد: موقوفه 25هکتاری فتحعلی شاه ، موقوفات 7 هکتاری و 4هکتاری بی بی خانم در شهر و بخش چمستان ازجمله موقوفاتی که استعداد و قابلیت سرمایه گذاری در این بخش وجود دارد.

رئیس اداره اوقاف وامورخیریه نور ادامه داد:  به زودی بزرگترین گلخانه وقفی سطح کشوربا سطح زیربنای حدود 5 هکتار احداث می شود

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت گردشگری اسلامی امامزادگان شهرستان نورگفت: این شهرستان با توجه به اینکه دومین شهرستان در مازندارن از منظر جذب گردشگر و مسافر را داراست بنابراین می توان از امامزادگان به عنوان بهترین پتانسیل و ظرفیت را در راستای جذب گردشگران اسلامی و دینی استفاده شود.

حجت الاسلام توپاحیدری افزود: امامزاده قاسم منطقه چارسوق و گلندرود، امامزاده حسین منطقه سازیک در بخش چمستان ، امامزاده ابراهیم منطقه وازک، امامزاده اسماعیل محمود منطقه واز، امامزاده حسن رضا منطقه کچلده وقدمگاه بکربن علی بوته ده ازجمله امامزادگان شاخصی هستند که با تبلیغات و مهیا نمودن زیر ساخت مورد نیازجهت جذب گردشگران دینی و مذهبی  یک پایلوت بسیارعالی در سطح  استان و کشور و همچنن درایجاد درآمد پایدارمنطقه بسیار مناسب است.

وی در ادامه بعضی از برنامه های دهه وقف در سال 98 را چنین بیان نمود: ترویج ،گسترش و نهادینه سازی فرهنگ وقف در سطح جامعه، ارائه گذارش عملکرد در ابعاد مختلف، تقدیراز اصحاب وقف  و موقوفات ، برنامه برپایی ایستگاه همه واقف باشیم وهمایش یاوران وقف، نشست های صنفی و تخصصی وقف، فضا سازی مناسب در ترویج فرهنگ وقف، برگزاری مراسم غبار روبی و عطر افشانی بقاع متبرکه حضورمسئولین، نواختن زنگ وقف در مدارس،دیدار با خانواده شهدا، ائمه جمعه،فرماندار و غیره در دستور کار مجموعه اوقاف شهرستان نور قرار دارد.

رئیس اداره اوقاف وامورخیریه نوربا بیان اینکه 5 وقف جدید درسال وقفی گذشته به ثبت رسیده است،گفت: موقوفه شهید مدافع حرم علی جمشیدی جهت ساخت مرکز فرهنگی قرانی – موقوفه مشارکتی اهالی روستای اسپی کلا– موقوفه مشارکتی اهالی روستای عباسکلا  – موقوفه سهراب کریمی جهت ساخت مسجد فاطمه زهرا (ع) در شهر چمستان – موقوفه سید عباس حسینی جهت هزینه های مسجد جامع شهر رویان از وقف های سال گذشته بود و همچنین موقوفه زهرا اسماعیلی زمین 6 دانگ به متراژ 319.15 مترمربع به ارزش بیش از 500ملیون تومان به عنوان اولین موقوفی در سال وقفی جدید است.

وی افزود: انجام برنامه های فرهنگی شاخص در طول سال تحت عنوان آرامش بهاری ، ضیافت الهی ،نشاط معنوی ،ولایت علوی ، بصیرت عاشورایی و یاس نبوی ، اعزام 11 مبلغ از قم ، تنظیم 238 سند اجاره اولیه و تمدید 262 سند اجاره موقوفات ، احداث و بازسازی امامزاده جعفر پس پرس به مساحت 450مترمربع، احداث و بازسازی قدمگاه محمدبن بکر بن علی به مساحت 1500 مترمربع،11 فقره سند اخذ شده، کل مساحت اسناد مالکیت ماخوذه اوقافی 1955267 مترمربع، از27 رای تعیین و تکلیف 21 مورد از این آرا به نفع موقوفات بوده است.