به گزارش برترین خبر ، قاسم احمدی لاشکی در آئین روز درختکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر که در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد، با بیان اینکه کار کردن در حوزه منابع طبیعی بسیار سخت و دشوار است، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی نیز همه توان خود را برای بهبود وضعیت اعتبارات سازمان جنگل ها، منابع طبیعی و آبخیزداری انجام می دهد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه آبخیزداری کلاردشت، 7 میلیارد تومان برای ذخیره آب و جلوگیری از سیل، صورت گرفت، تصریح کرد: با اجازه رهبری، برای بودجه 98 مبلغ 150 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای این امر اختصاص داده شد و روند قانونی آن در حال طی شدن است.

انتقال آب دریای خزر اجرایی نخواهد شد

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه انتقال آب دریای خزر به سمنان اجرایی نخواهد شد، گفت: با وجود اینکه دولت در این زمینه اصرار دارد اما نوبخت معاون سازمان جنگل‌ها نیز این پروژه را عقلانی نمی داند چرا که جنگل های هیرکانی دارای تاریخ است و نباید در این زمینه احساسی عمل شود.

وی ادامه داد: بر اساس نظریه صاحب نظران و تئوری که کارشناسان ارائه دادند و نامه آن نیز جهانگیری معاون رئیس جمهور ارسال شد، از آب مازاد سد لار نیز می توان به مردم سمنان آبرسانی کرد چرا که این سد بخش عمده آب شهر تهران را تامین می کند و از 37 سال قبل تاکنون هدررفت آب آن بسیار زیاد است چرا که حجم بالایی دارد.

هدر رفت 250 میلیون متر مکعبی آب سد لار

نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از این سد سالانه 250 میلیون متر مکعب آب هدر می رود در حالیکه مردم سمنان تا سال 2020، حدود 50 میلیون مترمکعب آب نیاز دارند، همچنین مسافت خزر تا گرمسار و دامغان بسیار بیشتر از سد لار است.

احمدی خاطر نشان کرد: از دریای خزر تا سمنان 2420 متر ارتفاع وجود دارد، همچنین در بین راه نیازمند ایجاد تصفیه خانه های زیادی است و در نتیجه جنگل ها تکه تکه و نابود خواهد شد اما سطح سد لار با سمنان اختلاف چندانی ندارد بنابراین این طرح باید با کار کارشناسی پیش برود.

خبرنگارخبرگزاری ایسنا:خانم پورشعبان