به گزارش برترین خبر ، محمد محمدپور عمران عصر سه شنبه در نشست مدیر بنادر کشور آذربایجان در بندرامیراباد با مدیران و مسئولان استانی افزود: برای افزایش مبادلات کالا بین کشورهای مختلف حاشیه خزر با توجه به برنامه ریزی ها و رایزنی های انجام شده آماده ایم تا این مبادلات افزایش یابد.

وی گفت: در کنار همه امکاناتی که برای توسعه مبادلات نیاز است؛ باید تجار بیش از پیش به هم نزدیک شوند و علاوه براین، مازندران در واردات کالاها علاقمندی فراوانی به ارتباط با کشورهای حاشیه خزر دارد و محصولات فراوانی از مازندران قابلیت صادراتی دارد.

این مسئول اظهار داشت: در بخش صادرات محصولاتی همچون سیمان، قابلیت صادرات از طریق بندر و راه دریایی وجود دارد و امیدواریم زمینه صادرات محصولات کشاورزی با حفظ تازگی از این مسیر فراهم شود.

محمدپور افزود: در بخش محصولات کشاورزی باید تدابیری در نگهداری و تخلیه و بارگیری اندیشیده شود تا در این حوزه تجاری، تبادلات افزایش یابد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه استان مازندران بزرگترین مصرف کننده محصولات چوبی و خمیر کاغذ است؛ یادآور شد: مواد اولیه چوب و آهن قراضه مهمترین واردات مازندران است.

محمدپور عمران گفت: زمینه برای برگزاری نشست و بازدید تجار مازندران از باکو و بالعکس باید فراهم تا برای افزایش مبادلات تجاری تلاش و چاره اندیشی شود.

مدیر کل گمرک مازندران هم در سخنانی در این نشست افزود: گمرک در سالهای اخیر گام های مهمی در ترخیص سریع کالا برداشته است.

علی یوسفی منش گفت: در نشستی که در جلفا برگزار شد مقرر شد با توجه به خارج شدن بنادر و گمرکات از حالت سنتی و روی آوردن به روشهای نوین،  تلاش شود تا اسناد گمرکی توسط کشورها بصورت الکترونیکی مبادله شود که اکنون این تبادلات الکترونیکی در حال انجام و در ترخیص سریع کالا تاثیرگذار است.