به گزارش برترین خبر ، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی خطیب نماز جمعه تهران در خطبه‌ اول نماز جمعه این هفته پایتخت که در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به مسئله «قیامت» و سرنوشت انسان اظهار داشت: انسان نسبت به قیامت باید همواره در حالت «خوف و رجاء» باشد. خدای متعال، رحمان و رحیم و رئوف است، اما باید از کارهایی که خودمان کرده‌ایم بترسیم.

وی ادامه داد: باید مراقب باشیم که هیچ گناهی را انجام ندهیم، چه بسا غضب خداوند در آن باشد. در روایات، هشدارهایی داده‌اند که شاید تا ۴۰ سالگی اغماض‌هایی نسبت به برخی خطاهای انسان صورت بگیرد، اما ‌دوران بعد از ۴۰ سالگی دوران سخت‌گیری است.

امام جمعه موقت تهران، «جمع مال» را یکی از خطرات پیش روی انسان خواند و گفت: این یعنی مالی را که خداوند به انسان داده تا استفاده کند و به فقرا هم بدهد، در یک جا نگه دارد؛ قرآن کریم نسبت به چنین کسانی به سختی هشدار داده و فرموده است؛ «ویل لکل همزه لمزه، الذی جمع مالا و عدده». سرنوشت چنین کسانی اینگونه است که مالش می‌ماند و خودش می‌رود و باید جواب بدهد.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه و در خطبه دوم نماز، با اشاره به سالگرد اقامه اولین نماز جمعه به امامت مرحوم آیت‌الله طالقانی گفت: باید مردم را به اقامه نماز جمعه تشویق کرد؛ یک نماز جمعه برای افرادی که توان ندارند، در حکم یک حج است. غفلت از نماز جمعه باعث غبن عظیم (ضرر بزرگ) است.

وی همچنین سالگرد درگذشت آیت‌الله مشکینی را گرامی داشت و افزود: ایشان شخصیتی فوق‌العاده و متواضع بود و با اینکه در حالت مرجعیت بود، خضوع می‌کرد و برای ورود به مجلس خبرگان، [در آزمون] ثبت‌نام می‌کرد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سالگرد عملیات مرصاد گفت: منافقین شقی و بدبخت و کوردل فکر می‌کردند می‌توانند به ایران بیایند و حکومت اسلامی را ساقط کنند. اما بحمدالله در این عملیات، لشگر اسلام آنها را نابود کرد.

آیت‌الله موحدی کرمانی همچنین با تبریک سالروز ولادت امام رضا (ع) و با تشریح دلایل پذیرش ولایتعهدی مامون توسط ایشان عنوان کرد: حضرت امام رضا (ع) در این دوران به شبهات پیرامون فرهنگ تشیع پاسخ دادند و موفق به تربیت شاگردان بسیار و بسط فرهنگ تشیع شدند.

چهار توصیه به دولت در شرایط اقتصادی امروز

وی در ادامه به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: دولت و مجلس و قوه قضائیه وظیفه سنگینی در این حوزه حیاتی دارند.

خطیب نماز جمعه تهران در همین زمینه  ارائه ۴ پیشنهاد به دولت گفت: پیشنهاد اول این است که فقط باید کالاهای اساسی با نرخ ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی تهیه شوند تا ارزان‌تر در اختیار مردم قرارگیرند؛ از قبیل دارو، مواد غذایی، نهاده‌های دامی کشاورزی و دیگر مایحتاج ضروری مردم. اما متاسفانه از اواخر فروردین تا اواسط خرداد امسال، کالاهای غیرضروری با همین نرخ ارز وارد کشور شده است.

آیت‌الله موحدی کرمانی ادامه داد: نمی‌دانم تأسفم را چگونه ابراز کنم! بخش عظیمی از منابع ارزی کشور از بین رفت و موجب ایجاد رانت و فساد در کشور شد؛ از دولت انتظار می‌رود بازار ثانویه ارز را به طور جدی پیگیری کند. دادن ارز به سفرهای غیرضروری هم خیانت به کشور است.

وی با بیان پیشنهاد دوم اظهار داشت: بخشی از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از نظام بانکی است که به دلیل ضعف نظارتی از سوی بانک مرکزی شاهد افزایش گسترده حجم نقدینگی هستیم؛ این اگر مدیریت نشود، کلیه بازارهای کشور را دچار نوسان و تلاطم می‌کند. از دولت تقاضا دارم، راهکارهای خود را برای هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مولد اقتصادی هرچه سریع‌تر مشخص و عملی کند.

امام جمعه موقت تهران افزود: عدم استقلال بانک مرکزی از دولت، ریشه بسیاری از مشکلات کشور است و راه حل آن نیز، استقلال این بانک از قوه مجریه است.

آیت‌الله موحدی کرمانی بر لزوم ترمیم و تغییر تیم اقتصادی کابینه به عنوان توصیه سوم تاکید کرد و گفت: گفته می‌شود برخی اعضای دولت، سیاست‌های اقتصادی دولت را قبول ندارند؛ چندصدایی از دولت در مدیریت اقتصاد پذیرفته نیست. لازم است از نیروهای جوان، فعال و یک‌صدا در تیم اقتصادی دولت استفاده شود.

وی ادامه داد: پیشنهاد چهارم نیز، بازنگری در ساختار مدیریت متمرکز کشور است؛ برای تفویض اختیار به استانداران سراسر کشور و بهره‌گیری از ظرفیت‌های استان‌ها برنامه‌ریزی شود. از جناب رئیس جمهور انتظار داریم بر اساس اصول ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی برای تحول در استان‌های کشور، بخشی از اختیاراتش را به استانداران تفویض کند.

مسئولان به دریافت معمول و متعارف یا کمتر، از بیت‌المال قانع باشند

امام جمعه موقت تهران در بخش پایانی سخنان خود به بیان چند نصیحت خطاب به مسئولان کشور پرداخت و تاکید کرد: بکوشیم دل را از محبت به مردم و عشق به خدمت و غم مستمندان پر کنیم و واقعا غمخوار مردم باشیم. برای آرامش مستضعفان جامعه سطح زندگی خودمان را پایین بیاوریم و به دریافت معمول و متعارف یا کمتر از بیت‌المال قانع باشیم، چراکه خداوند بر زعمای حکومت اسلامی واجب کرده تا سطح زندگی خود را در سطح فقرا قرار دهند تا آنها آرام بگیرند.

آیت‌الله موحدی کرمانی افزود: اجازه ندهید در بین شما افرادی خائن پیدا شوند و میلیاردها تومان از بیت‌المال را بدزدند و فرار کنند؛ با نظارت دقیق جلوی این مسئله را بگیرید، البته قوه قضائیه نیز باید اشد مجازات را در خصوص غارتگران بیت‌المال اعمال کند.

وی تاکید کرد: منتظر نباشید مردم به دلیل فشار اقتصادی به خیابان‌ها بریزند و خواسته‌های مشروع خود را مطالبه کنند، آنوقت اقدام کنید؛ نه، شما دولت تدبیر هستید، مشکلات مردم را شناسایی و رفع کنید. البته مردم انقلابشان را دوست دارند و صبر انقلابی دارند، اما شما هم بکوشید که انقلابی کار کنید.