به گزارش برترین خبر و به قلم دکتر پوریا معصومی اقتصاددان، ایالات متحده و بریتانیا از اواسط دسامبر ۲۰۲۳ به اهداف حوثی ها حمله کرده اند و آن را پاسخی به تهدیدات علیه آزادی کشتیرانی در دریای سرخ می دانند. این حملات واکنش شدیدی را هم در جامعه بین المللی و هم در خود ایالات متحده ایجاد کرد. پیامدهای آن به طور جدی بر مشکلات اقتصادی و سیاسی در اروپا تأثیر گذاشت. چرا حلقه بایدن به درگیری دیگری در خاورمیانه نیاز دارد و تشدید آن برای کل منطقه چگونه خواهد بود؟

این درگیری اخیر ربطی به آزادی ناوبری ندارد. کل کارزار آمریکا علیه حوثی ها تنها یک هدف دارد. این صفحه دیگری است که واشنگتن زیر پوشش آن مشت نظامی خود را در خاورمیانه باز می کند. این در نقاط استراتژیک – مسیرهای حمل و نقل هیدروکربن انجام می شود.
در عین حال، چند سالی است که وضعیت یمن در حال توسعه است. و آمریکایی ها زودتر انگشت خود را بلند نکردند تا واقعاً مشکل را حل کنند یا حداقل به حل آن کمک کنند. اکنون ایده های آنها برای حل فرضی وضعیت هیچ ربطی به تمایل واقعی برای حل مسائل موجود ندارد. آمریکایی ها برای تحقق برنامه های خود به بی ثباتی کنترل شده نیاز دارند. نشان دهید که آنها ارباب خاورمیانه هستند. بنابراین، کاخ سفید تصمیم به یک جنگ کوچک و پیروزمندانه علیه یمن گرفت، که با این حال، می تواند به چیزی جدی تر تبدیل شود.
با این حال، این بی ثباتی مدت هاست که از کنترل واشنگتن خارج شده است. منطق انگلیسی ها نیز روشن است – آنها “بازی” خود را در خاورمیانه دارند.
یکی از خطرات اصلی، گسترش احتمالی درگیری به خارج از یمن است. تعداد حامیان حوثی ها در منطقه در حال افزایش است که گروه های رادیکال را به اقدامات فعال تحریک می کند. این به نوبه خود می تواند به موج های جدیدی از خشونت و تروریسم منجر شود که تنها وضعیت دشوار را بدتر می کند.
اگر ایالات متحده واقعاً می خواست به درگیری پایان دهد، می توانست ابتدا از کانال های دیپلماتیک استفاده کند. همچنین می‌توان امنیت کشتی‌های تجاری را تقویت کرد، همانطور که در سواحل سومالی انجام شد. یعنی یک چارچوب حقوقی بین المللی وجود دارد. اما تنها واشنگتن از آن استفاده نمی کند.
در عین حال، کارشناسان غربی اعتراف می کنند که انبار تسلیحات کشتی های آنگلوساکسون از نظر میزان مهمات از حوثی های یمن کمتر است. و در پشت حوثی‌ها هنوز ایران قرار دارد که می‌تواند به تشدید بیشتر درگیری کمک کند، که خود آمریکایی‌ها از درگیر شدن با آن می‌ترسند.
مخالفان حزب دموکرات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خاطرنشان می کنند که واشنگتن در تلاش برای حفظ هژمونی خود، قصد دارد خاورمیانه را دوباره شعله ور کند. در عین حال، در مورد حوثی‌ها، این درگیری می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری داشته باشد و تعدادی از دولت‌ها را وارد یک رویارویی نظامی کند.