به گزارش برترین خبر ، سید سجاد رضایی بخشدار بلده در حاشیه این دیدار افزود: بخش بلده با قدمتی بالغ بر ۱۵۰۰ سال و وسعت ۱۹۶۰ کیلومتر مربع، دارای جمعیت ۷۰۰۰ نفری از جنوب به تهران،از شرق به نوشهر، غرب به لاریجان،  و شمال به رویان متصل می باشد و همواره دارای پتانسیل های بالقوه ای در زمینه های گردشگری، کشاورزی، دامپروری و صنعت می باشد ،

بخشدار بلده افزود: در سالی که مزین به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال می باشد، با شناسایی ظرفیت های بخش که یکی از آنها فراهم آوردن زمینه های لازم برای روستاییانی که در شهر های مجاور مشغول به حرفه بودند جهت بازگشت به روستا اقدام شد که امروز شاهد به ثمر نشستن این طرح ، یعنی هر روستا یک طرح بوده ایم .

بخشدار بلده افزود: برنامه پنج ساله توسعه بخش تدوین شده،  و نیاز به سرمایه گذاران جهت بهره‌برداری از ظرفیت های بخش می باشیم، ایشان ظرفیت رودخانه بزرگ بلده که سالیانه بالغ بر ۲۰۰ میلیون متر مکعب آورده  داشته را از ظرفیت های بزرگ بخش دانسته که با سرمایه گذاری از توان انرژی آب جهت تولید برق، پرورش ماهی قزل آلا و طرح قایقرانی در آبهای خروشان، برگشت سرمایه عظیمی را خواهیم داشت .

سجاد رضایی افزود: در بخش گردشگری علیرغم ظرفیت فوق العاده بالای بخش که از ۶۲ اثر تاریخی مذهبی ثبت شده در شهرستان نور ۵۸ اثر متعلق به بخش بلده می باشد ، از قلعه پولاد که متعلق به دوره پادوسپانیان می باشد تا خانه موزه نیما یوشیج، عمارت استاد بنان، خان بابا خان، کیجاپل و ریکا پل ،آزاد کوه و طبیعت بکر و دست نخورده همواره می تواند مشوق بسیار عالی برای سرمایه گذاران گردد .

بخشدار بلده شهرستان نور این بخش را به عنوان نگینی در استان و کشور معرفی کرد که حتی در نقاطی از بخش در فصول تابستان می توان شاهد برف به ارتفاع دومتر که همواره زمینه برای احداث پیست اسکی به دلیل نزدیک بودن به استان تهران، البرز و…که جذابیت لازم را داشته باشد.

وی گفت: در زمینه کشاورزی ۲۰۰ هکتار از خاک هایی که در منابع طبیعی موجود است که از ۲۰۰۰ گونه گیاهان دارویی  ۸۰۰ گونه در بخش بلده روییده می‌شود که از توان بالای این صنعت یعنی پرورش گیاهان دارویی جهت سرمایه گذاری و طرح جمع آوری گیاهان دارویی و فرآوری آن و سود هنگفت آن برای سرمایه گذاران خبر داد .

سید سجاد رضایی در ادامه اظهار داشت: بخش بلده به دلیل آب و هوای پاک و سالم فضای بسیار مناسب جهت پرورش کبک،بلدرچین،و صنعت مرغداری را داراست که با حمایت های لازم و سرمایه گذاری صورت خواهد پذیرفت .

بخشدار بلده افزود: امروز ما شاهد میزبانی روستای ورازان از میهانان از جمله وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی هستیم که به دلیل طرح موفق برای بازگشت جمعیت از شهر به روستا قطعا می تواند نمونه برای کل روستاهای کشور گردد و این طرح در تمامی ۴۶ روستا بخش بلده ادامه خواهد یافت .

رضایی در ادامه گفت: ما با شناسایی ظرفیت های روستاهای بخش که اکثر مردم آن به شهر های مجاور جهت کسب حرفه مهاجرت کرده بودند با پیشنهاد در اختیار گذاشتن تسهیلات،  با استقبال مردم جهت بازگشت مواجه شدیم که ان شا الله در سال ۹۶ برنامه ریزی برای ۲۰ روستا در بخش جهت هر روستا یک طرح را به امید خداوند دنبال خواهیم کرد .

سجاد رضایی به ارائه طرح هایی از جمله احیاء باغات بلده به مقدار ۶۷۰ هکتار، طرح شهرک صنعتی، خروج دام از روستا و ایجاد شهرک دامپروری، ساماندهی آب شرب روستاها ، طرح نصب دوربین مدار بسته در روستاهای بخش ، نهضت آسفالت در بخش، طرح گاز رسانی و …که محقق شده اشاره داشت .

در این مراسم رضایی بخشدار بلده با بیان اینکه با اجرای طرح هر روستا یک محصول کمک شایانی به اشتغالزایی در بخش بلده خواهد شد اظهار داشت: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار زیادی که در حوزه های مختلف اعم از کفش دوزی، کیف دوزی،خوشخواب دوزی، خیاطی و…وجود دارد زمینه توسعه و ایجاد اشتغال پایدار و کاهش بیکاری در روستا فراهم می‌شود.

 

سید سجاد رضایی بخشدار بلده با اشاره به وجود این طرح زمینه اشتغالزایی به روستاها را فراهم خواهد آورد تصریح کرد: با قول های مساعدی که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان داده است مبنی بر اینکه تولید کنندگانی که اهل روستای بلده می باشند و ساکن تهران، به روستای خود بازگردند و چرخ تولید را در روستا به گردش در آورند، هم به چرخه تولید داخل با توجه به شعار سال بنا به فرمایش مقام معظم رهبری سال” اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” کمک خواهند نمود و هم از مهاجرت روستاییان به واسطه یافتن شغل به شهرهای هم جوار جلوگیری خواهد شد.

 

رضایی بخشدار بلده در پایان از دکتر علی اسماعیلی نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی و هادی خنجری فرماندار شهرستان نور که موجبات این سفر را جهت رشد و توسعه اشتغال به بلده را فراهم نمودند تشکر و قدردانی نمود.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در خصوص  این طرح گفت : بر اساس این طرح مزیت های روستای ورازان شناسایی، تسهیلات، اعتبارات و کمک های فنی، حقوقی در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  اظهار کرد: زیرساخت برای کار در روستا آماده شده است و این طرح  درکل کشور اجرا خواهد شد.