به گزارش برترین خبر ، سنت حسنه وقف یکی از مصادیق بارز احسان و غیر خواهی است که انسان با بهره گیری از تعالیم انبیاء آن را از دیرباز بنیان نهاده و در صحنه حیات اجتماعی به ودیعت گذارده است. روحیه تعاون اجتماعی و سبقت در خیرات در نهاد وقف عینیت می یابد و به عمل واقف مُهر ابدیت می زند.

حجت الاسلام جواد نجفی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نور به مناسبت روز وقف در نشست خبری با اشاره به  کارکرد اجتماعی وقف اظهار کرد: در وقف دو بُعد خود دوستی و نوع دوستی انسان به منصه ظهور می رسد یکی از هنرهای اسلام به منظور نفوذ بیشتر کلامش در انسان استفاده از خود دوستی انسان (حب النفس) است که در آیات مختلف خطاب به انسان عنوان شده است در وقف نیز از بُعد خود دوستی انسان استفاده کرده و عضویت در این نهاد را راهی می داند که در آن نام انسان و مالکیت اموال و دارایی های او تا ابد تضمین می شود و در مواردی که مد نظر دارد عایدات آن به مصرف می رسد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی خاطر نشان کرد: در بُعد اجتماعی وقف همچون چتری بزرگ سایه خود را بر سر تمام نیازمندان و محرومان می گستراند و جامعه را از فقر که عامل بسیاری از مفاسد اجتماعی، اخلاقی و سستی در ارکان دینی است نجات می دهد و امکان همزیستی مسالمت آمیز را در محیطی مملو از اخوت و حُسن ظن که زمینه ساز پیشرفت و تعالی جامعه خواهد شد فراهم می کند.

نجفی تصریح کرد:نکته ظریف اجتماعی که به اهمیت وقف می افزاید این است که چون بهره برداری کنندگان از منافع و عایدات موقوفات مستقیما با واقف روبه رو نمی شود باعث هیچ گونه منت و تحقیری نخواهد شد و عزت افراد کاملا محفوظ مانده و محترم شمرده  می شود.