به گزارش برترین خبر ، زباله این روزها پای ثابت دغدغه های مازندران است، در شهرهای ساحلی و شهرهایی با جمعیت بالای دویست‌هزار نفر دفن زباله ممنوع است اما در حال حاضر، در این استان زباله‌ها همچنان دفن می‌شوند؛ آن هم به صورت غیراصولی و غیربهداشتی

*دفن غیر اصولی زباله و بحران بیماری /تفکیک از مبدا بهترین روش کاهش زباله

نورزاد سالاریان کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان نور در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه دفن غیر اصولی وغیر علمی زباله و پسماندهای شهری،بحران آلودگی آب و خاک و هوا را به دنبال دارد، اظهار کرد: انتشار بیماری، ایجاد بوی بد و متعفن، چشم انداز زشت و نشست شیرابه آلودگی های شدید را در پی دارد.

وی با بیان این که بیماری هایی چون کزاز،حصبه، انگل های روده ای و اسهال خونی از جمله بیماری هایی هستند که از طریق مواد زائد جامد یا همان پسماند انتقال می یابند، تصریح کرد: بیماری هایی مانند سالمونلا،هاری،انگلی می تواند توسط جوندگان از جمله موش از راه مدفوع،ادرارو گزش موجب انتشار این بیماری ها در منطقه شود.

سالاریان آلودگی آب به لحاظ فلزات سنگین از جمله نیترات ها و آلودگی خاک به واسطه انتشار انواع باکتری ها و ویروس ها را بسیار نگران کننده در زندگی مردم دانست و افزود: بهترین روش جهت جلوگیری آلودگی ها،رعایت مسائل بهداشتی در محل تولید و جمع آوری سریع،حمل و نقل و دفن زباله است.

کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: چنان چه جایگاه دفن زباله در مجاورت دریا و روی سفره های آب های زیرزمینی واقع شده باشد، حرکت شیرابه های سمی به سمت دریا و سفره های آب های زیرمینی باعث آلودگی و همچنین نفوذ گازهای تولید شده به داخل آب می شود.

کارشناس حوزه محیط زیست، آموزش خانوارها در طرح تفکیک زباله از مبدا را بهترین روش برای کاهش زباله دانست و یادآورشد: شهرداری رویان توسط رابطین بهداشت برای خانواهای منطقه رویان آموزش را شروع کرده تا مقدار زباله را کاهش دهد؛ زمانی که مقدار زباله کاهش یابد دردفن بهداشتی زباله هم مشکلی پیش نخواهد آمد.

*پسماند، طلای کثیف

عباس بابایی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به این که پسماند مواد زائد از فعالیت انسانی که به اشکال مختلف در جامعه تولید می شود، اظهار کرد: حدود ۱۷۰ سال است که روش های مختلفی برای مدیریت زباله در جهان اجرا می شود، اما متاسفانه در ایران به دلیل اقدام دیرتر،با پسماند رو به رو هستیم.

وی پسماند را طلای کثیف دانست و افزود: به دلیل نبود فرهنگ بازیافت زباله در کشور، تنها در حدود ۲۰‌درصد از زباله تولیدی بازیافت می‌شود؛ در شرایطی که می توان از طریق بازیافت زباله به درآمد خوبی دست پیدا کرد، این فرصت طلایی به تهدیدی برای محیط زیست کشور تبدیل شده است .

*عقب ماندن ایران در تولید انرژی از گازهای زباله

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور در ادامه با اشاره به این که در کشور ما تفکیک از مبدا صورت نمی گیرد و یا بسیار ضعیف است، خاطرنشان کرد: هرچند تولید کمپوست از زباله های “تر” صورت می گیرد اما به دلیل بازیافت ضعیف و عدم پردازش آن، طیف عظیمی از زباله ها دپو می شود که اثراث فاجعه باری خواهد داشت.

بابایی با بیان اینکه در مراکز دفن زباله استاندارد هایی باید رعایت شود، اظهار کرد: وجود یک لایه نفوذ ناپذیری که مانع از انتقال شیرابه و نفوذ آن به آب های زیرزمینی و خاک شود و همچنین لوله کشی برای دفع گاز متان حاصل از فعالیت باکتری هایی که در مراکز پسماند روی یکدیگر دپو می شوند از جمله اقدامات مهم در مراکز دفن زباله به شمار می رود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورها از گاز خارج شده از فعالیت باکتری ها در محل دفن زباله با انجام لوله کشی و جذب گازها در تولید انرژی استفاده بهینه صورت می گیرد که متاسفانه در ایران رعایت نمی شود.

*زباله جو ها ناقل انواع بیماری

بابایی افراد زباله جو را خطری مهم برای سلامت جامعه دانست و افزود: زباله جوها به صورت غیرصولی در مراکز دفن به پراکنده کردن و جمع آوری و تفکیک زباله هایی چون شیشه، کاغذ و پلاستیک در محیطی که به شدت مستعد بیماری است مشغول فعالیت می شوند و این بیماری را به افراد خانواده و در نتیجه در جامعه انتشار می دهند.

وی با بیان اینکه عدم تفکیک پسماند و مخلوط زباله” تر و خشک” و دپو آن در یک جا پس از مدتی تولید شیرابه را به وجود می آورد،اظهار کرد: بارندگی و رطوبت هوا به افزایش حجم شیرابه ها کمک می کند و موجب آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی و مناطقی که در مجاورت رودخانه قراردارند می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور با اشاره به این که شیرابه ها که حامل مواد سمی و فلزات سنگین و آلودگی میکروبی هستند با وارد شدن به رودخانه ها باعث افزایش غلظت آب و غنی شدن آن می شود، تصریح کرد: اولین نتیجه مخلوط شدن شیرابه و آلودگی آب ها تلف شدن آبزیان است؛با ورود فلزات سنگین به آ های سطحی و زیر زمینی،آلوده شدن خاک و در پی آن محصولات کشاورزی را شاهد خواهیم بود.

بابایی در ادامه افزود: آلودگی هوا و تکثیر پشه و مگس و جوندگان ،سگ های ولگرد و کلاغ ها که هر کدام در نوع خود ناقل بیماری های خاص هستند و همچنین انتشار گازهای گلخانه ای از دیگر خطرات زباله در محل دفن آن است.

*تولید ۳برابرمیانگین جهانی زباله توسط ایرانی ها

وی با اشاره به اینکه در ایران ۳ برابرمیانگین جهانی زباله تولید می شود،تصریح کرد: با تفکیک ، ۵۰ درصد تولید زباله کاهش پیدا کرده و همچنین به مدیریت پسماند هم کمک می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور با بیان اینکه مدیریت پسماند در شهرها برعهده شهرداری ها و در روستاها بر عهده دهیاری و در مراکز بین شهر و روستا با بخشداری ها است، یادآورشد: مسائل و مشکلات جوامع دو طرفه است، هر دو طرف یعنی هم مردم و هم دولت باید برای رفع این معظل کمک کنند که البته نقش اصلی را دربحث زباله خود مردم ایفا می کنند.

* کامیون های حمل زباله خود تولیدکننده آلودگی

محسن علیپور شهروند نوری در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به اینکه همه مردم برای زیباتر شدن شهر باید تلاش کنند ،اظهار کرد: مغازه داران، میوه فروشان و قصابی هایی که در سطح شهر هستند با رعایت نکات بهداشتی و نریختن زباله های خود در کنار سطل زباله در حالی که سطل بزرگ زباله موجود است می توانند یک قدم برای حفظ محیط زیست بردارند.

وی با بیان این که با تفکیک می توان به کمتر شدن زباله کمک کرد ،تصریح کرد: زباله هایی چون پلاستیک که میلیون سال طول می کشد تا تجزیه آن صورت گیرد،متاسفانه به وفور در جنگل ها و جاده های جنگلی دیده می شود که این خود باعث عدم جذب گردشگر و توریست می شود.

این شهروند یادآورشد: کامیون های حمل زباله زمانی که اقدام به پرس زباله های جمع آوری شده می کنند، حدود ۱۰ لیتر شیرابه از آن خارج شده که کف خیابان ها را کثیف و با بوی بد و متعفن آلوده می کنند که باید برای رفع این معظل چاره ای اندیشیده شود.

منبع: ایسنا        گزارش: خانم تذکاری