به گزارش برترین خبر، علی لاریجانی درنطق پیش از دستور خود در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: البته هوشیاری بین مسلمانان از درجه خوبی برخوردار است و قدرت تحلیل مکر آنان را دارند و این پتانسیل پراهمیت این‌بار آنان را در چالش غرب آسیا زمین‌گیر خواهد کرد.

وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی توفیقات مردم مسلمان سوریه و عراق را در نبرد با تروریست‌ها و دسایس دولت‌های شرآفرین تبریک گفته و بهترین‌ها را برای آنان آرزو می‌کند و حمایت ملت بزرگ ایران را در رهایی و پیروزی‌های نهایی آنان اعلام می‌کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش ابتدایی سخنانش نیز با اشاره به اظهارات اخیر برخی مقامات آمریکایی و انگلیسی گفت که این گزافه‌گویی‌های برای تولید هراس دروغین و رونق بخشی به بازار مکاره سلاح آنان و همچنین سرپوش گذاشتن بر رفتارهای ماجراجویانه آنان در منطقه است.

وی اظهار کرد: در نظام سیاسی پیامبر (ص) دو سیاست حاکم بود؛ یکی محدود بودن دولت و دیگری آزاد بودن ملت، درست عکس شرایط امروز جهان که دولت‌ها تا می‌توانند برای خود در حوزه‌های اقتصاد، سیاست و امنیت آزادی خلق می‌کنند و حوزه عمل ملت را محدود می‌کنند. متأسفانه این وضع بین کشورهای اسلامی به بدترین شکل درآمده است. پیامبر (ص) نظامی ایجاد کرد که به نقل علی (ع) وقتی مرد یهودی طلب خود را از پیامبر (ص) درخواست کرد و پیامبر معذور بود بر حسب نظر مرد یهودی یک روز در کنار او ماند و علیرغم عصبانیت اطرافیان نزد او نماز خواند و استراحت کرد و به اصحاب معترض خود گفت خدا مرا نفرستاد که به کسی ظلم کنم، خواه اهل ذمه باشد یا نباشد.

وی افزود: پیامبر (ص) نظام سیاسی را بر اخلاق پایه‌گذاری کرد. در واقع بخش مهمی از رشد مسلمانان را در نظام سیاسی متکی بر اخلاق میسر می‌دانست و فرمود خوشرفتاری و مدارا با مردم نیمی از ایمان است و نرمش با آنان نیمی از زندگی است. از منظر پیامبر (ص)‌ در مقابل این مسیر همبستگی ملی مبتنی بر ایمان و اخلاق نظامی گرگ‌وش مبتنی بر سودانگاری است که فرمود روزگاری بیاید که مردمش گرگ هستند و آنکه گرگ نباشد گرگ‌ها او را می‌درند.

وی ادامه داد: وقتی معیارهای زیست اجتماعی بشر از تکیه بر اخلاق فاصله بگیرد و تلقی ماکیاولی در سیاست و اجتماع حسن تدبیر تلقی شود پیش‌بینی پیامبر محقق می‌گردد که متأسفانه جهان امروز تا حد زیادی چنین الگویی را دنبال کرده است. برای اهداف دنیوی جنگ‌افروزی می‌کنند، برای اهداف پست قدرت‌طلبانه تروریسم ایجاد می‌کنند و آن را به جان مسلمانان می‌اندازند. آیا این همان مدرسه گرگ‌ها نیست که پیامبر روزگاری را به آن صفت پیش‌بینی کرد؟

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با پررویی اموال مسلمانان و انرژی آنان را چپاول می‌کنند. با ایجاد فضای دروغین رعب و هراس منابع نصفه و نیمه آنان را به فروش سلاح‌های خود اختصاص می‌دهند. رجزخوانی سیاسی این روزها در مورد برخی مقامات آمریکایی و انگلیسی در منطقه و گزافه‌گویی‌های آنان دو هدف را دنبال کرده و می‌کند. یکی اینکه با تولید هراس دروغین بازار مکاره سلاح خود را رونق بخشند و دیگر سرپوشی بر رفتارهای ماجراجویانه خود در منطقه بگذارند و اذهان را به سمت دیگری منحرف کنند.

وی خاطرنشان کرد: دلیل این رفتارها این است که سیاست‌های مزورانه آنان در چند سال اخیر در سوریه، عراق، لیبی و یمن به بن‌بست رسید و توفیقات فرزندان رشید منطقه تروریست‌های مزدور آنان را مستمراً به عقب‌نشینی واداشت به طوری که حلب شهر مهم سوریه هم از لوث تروریست‌ها پاک گردید و ان‌شاءالله موصل نیز آزاد می‌گردد و این فضا برای آنان خفه‌کننده است لذا باید مسیر جدید کشمکش در منطقه را باز کنند.

منبع / isna