به گزارش برترین خبر ، امین دلیری در نشست خبری که صبح امروز در سازمان اموال تملیکی برگزار شد با اشاره به اینکه از ۱۵ میلیارد دلار حجم برآوردی کالای قاچاق حدود ۹۰۰ میلیون دلار در سال ۹۴ کشفیات کالای قاچاق بوده است، که از این رقم تنها حدود ۹۰ میلیون دلار آن به سازمان اموال تملیکی تحویل داده شده است، گفت: بر اساس اطلاعاتی که در اختیار من قرار داده‌اند باقی کالای قاچاق یا عمدتا به صورت فرآورده‌های نفتی بوده که تحویل وزارت نفت شده است و قسمت دیگری از آن کالای قاچاق صاحب متواری بوده که در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام قرار گرفته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسینم، رئیس سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه در سال ۹۴، ۳ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال مجموع کالایی بوده که در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته است گفت: در این بین ۲۶۰ میلیارد ریال ارزش کالای انهدامی، ۲۲۸۰ میلیارد ریال ارزش کالای استردادی، ۱۲۸ میلیارد ریال ارزش کالای به فروش رفته است.

دلیری با بیان اینکه در پرونده امیرمنصور آریا ۴۱ سند در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته است گفت: در سال ۹۴، ۱۷ ملک عمدتا تجاری با ارزش ۱۰۱۸ میلیارد ریال و در سال ۹۵، ۱۷ پرونده ملکی با ارزش ۲۳۹ میلیارد ریال به فروش رسیده است.

وی افزود: همچنین ۲۳ درصد از سهام کارخانه فولاد اهواز با ارزش ۴ هزار میلیارد ریال در اختیار سازمان قرار گرفته است که متاسفانه هنوز به فروش نرفته است. دلیل این موضوع نیز افت قیمت کارخانه با ۳ هزار کارگر است که با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد در حال فعالیت می‌باشد به همین دلیل فعلا تمایلی برای فروش این کارخانه وجود ندارد.

رئیس سازمان اموال تملیکی با اشاره به اینکه اموال بابک زنجانی باید ابتدا در اختیار دولت قرار گیرد تا به سازمان اموال تملیکی تحویل شود، گفت: به نظر می‌رسد اموال بابک زنجانی در نهایت به صورت تهاتر با بدهی نفتی او تسویه شود.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه ۳۵ درصد فروش سازمان مربوط به کالاهای سریع الفساد، ۱۷ درصد وسایل ارتباطی، ۱۲ درصد پوشاک، ۸ درصد لوازم برقی، ۸ درصد وسایل نقلیه و ۴ درصد منسوجات می‌باشد گفت: در این بین ۷۶ درصد سهم فروش متعلق به اموال متروکه، ۱۷ درصد اموال ضبطی قضایی، ۵ درصد قاچاق و ۲ درصد ضبطی گمرکی می‌باشد.

وی گفت: ۹۵۰ دستگاه خودرو اعم از قاچاق و متروکه در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته که در این بین ۱۷۱ خودرو با حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی به بالا متشکل از ۸۴ دستگاه متروکه و ۷۸ دستگاه قاچاق در انبارهای سازمان موجود است.

رئیس سازمان اموال تملیکی افزود: بر اساس رای دیوان عدالت اداری خودروهایی که به صورت قانونی وارد کشور شده باشند اما بعدا مشمول مصوبه خودرویی دولت شده باشند باید ترخیص شوند. بنابراین در یک مزایده ۲۸ دستگاه پورشه عرضه شد که در نهایت تنها ۲ دستگاه به ارزش ۴٫۵ میلیارد تومان به فروش رفته است.

دلیری تاکید کرد: بر اساس توافق صورت گرفته خودروهای قاچاق ۲۵۰۰ سی‌سی به بالا نیز باید بازصادرات شوند و خودروهای متروکه ۲۵۰۰ سی سی نیز که اخیرا وارد کشور شده‌اند باید به کشور مبدا مرجوع شوند.

وی با اشاره به انعقاد تفاهمنامه با ستاد اجرایی فرمان امام گفت: اخیرا پرونده‌های قضایی که سازمانها علیه همدیگر ایجاد می‌کردند به واسطه این تفاهمنامه‌ها به شدت کاهش یافته است.

رئیس سازمان اموال تملیکی ادامه داد: امروز تفاهمنامه با سازمانهای غذا دارو، استاندارد، هلال احمر سرعت فرایندهای مختص به سازمان اموال تملیکی افزایش یافته است.

دلیری با بیان اینکه اخیرا ۱۵ میلیارد تومان اعتبار از سوی مجلس در اختیار سازمان قرار گرفته است که ۲ میلیارد تومان آن صرف تجهیز انبارها و ۲ میلیارد تومان صرف خرید ۱۳ هزار متر انبار در استانهای فارس، کرمانشاه و کردستان شده است.

وی با بیان اینکه استانهای هرمزگان، بوشهر، فارس و تهران به لحاظ ازدحام کالاهای قاچاق در انبارها با مشکل روبرو شده‌اند گفت: تنها در استان هرمزگان ۸ هزار متر اموال اجاره‌ای برای ساماندهی کالاهای قاچاق و متروکه در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان اموال تملیکی با اشاره به افزایش چشمگیر پرونده‌های قاچاق در ۲ سال اخیر گفت: سال ۹۲، ۴۴۹ پرونده، سال ۹۳، ۲۱۸۳ پرونده، سال ۹۴، ۷۷۳۶ پرونده و در ۱۰ ماهه ۹۵، ۱۶۴۲۸ پرونده قاچاق تشکیل شده است.

دلیری با اشاره به تکمیل سامانه اموال تملیکی گفت: فروش اموال غیرمنقول از نیمه دوم سال ۹۴ الکترونیکی شده است و بر اساس آمارها بیش از ۷۶ درصد از حجم کالاهای به فروش رفته از طریق مزایده الکترونیکی صورت گرفته است.

وی همچنین گفت: تا زمان بهره‌برداری از سامانه الکترونیکی حراج روش حراج در فروش اموال مربوط به سازمان اموال تملیکی به کار نمی‌رود.

رئیس سازمان اموال تملیکی تاکید کرد: دو کالای متروکه و قاچاق با هم تفاوت دارند و بر این اساس برخلاف آنچه که در رسانه‌ها مطرح شده هیچ خودرو قاچاقی به فروش نرفته اما هنوز امکان بازصادرات این خودروها نیز فراهم نشده است.

دلیری با بیان اینکه فروش سازمان از طریق سامانه وزارت صنعت انجام می‌شود یادآور شد: سامانه مانیتورینگ انبارها سال گذشته طراحی شده است اما محدودیت اعتبارات باعث شده این طرح در تمام استانهای کشور عملیاتی نشود.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به ورود سازمان به بورس کالا گفت:دو محموله ۱۶۰۰ و ۱۵۰۰ تنی ورقهای فولادی رول و تخت در دو ماهه گذشته در بورس کالا عرضه شده است و این امکان وجود دارد که یک کالای اختصاصی در بورس کالا در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرد.

به گفته دلیلی اتصال آزمایشی سامانه گمرک و سازمان اموال تملیکی در تهران و هرمزگان صورت گرفته و با هوشمندسازی سامانه‌های الکترونیکی عملیات مبارزه با قاچاق کالا تسریع می‌شود.

وی با اشاره به عملکرد سازمان در سال ۹۴، گفت: فروش اموال منقول ۲۹۵۶ میلیارد ریال که نسبت به سال ۹۳، ۱۹ درصد رشد داشته،‌ فروش اموال  غیرمنقول ۱۴۳۴ میلیارد ریال که نسبت به دوره مشابه ۹۱ درصد رشد داشته و همچنین فروش مجموع ۴۳۹۰ میلیارد ریال بوده که ۳۶ درصد رشد را محقق کرده است.

رئیس سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه در ۵ ماهه سال ۹۵ نیز رشد مناسبی در فروش اموال منقول و غیرمنقول صورت گرفته گفت: به صورت مجموع ۹۰۰ میلیارد ریال با ۱۰۲ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال گذشته در عملکرد فروش سازمان محقق شده است.

دلیری تاکید کرد: متاسفانه در ۱۰ ماهه سال جاری فروش سازمان به شدت کاهش یافته و با جمع فروش ۱۴۵۵ میلیارد ریال کاهش ۵۴٫۵ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ۴۰۰ میلیارد ریال کالای متروکه به صورت فوری و ۶۰۰ میلیارد دیگر نیز در هفته‌های آتی از سوی سازمان اموال تملیکی به فروش خواهد رسید و به این ترتیب امکان جبران کاهش فروش رخ داده به واسطه تصویب قوانین جدید در سال ۹۵ وجود خواهد داشت.