به گزارش برترین خبر، علی اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا مازندران با اشاره به نام گذاری سال ۹۷ از طرف مقام معظم رهبری اظهار کرد: طبق نام گذاری مدبرانه مقام معظم رهبری که امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نامیدند، با فرهنگ سازی در لایه های مختلف جامعه اعم از ائمه جمعه، خطبا، آموزش و پرورش ، دانشگاه ها و مجموعه کسانی که کارفرهنگی انجام می دهند ، می توان در راستای تحقق شعار سال و حمایت از کالای ایرانی گام های مثبت و تاثیر گذاری را برداشت.

وی در مورد دو اصل صادرات و واردات در تجارت کشور افزود: پیشی گرفتن واردات از صادرات مهم ترین مشکل اقتصاد کشور است و این به گونه ای بوده که در بخش صادرات بیشتر منابع نفتی و میعانات گازی در آمار نشان داده می شود؛ در حالی است که بسیاری از واردات که از قاچاق کالا وارد کشور شده، در آمار نشان داده نشده است .

نماینده مردم شهرستان های نور و محمود آباد در ادامه با اشاره به مراقبت های دولت نسبت به قاچاق کالا افزود: در سال ۹۳ آمار قاچاق کالا ۲۳ میلیارد دلار، سال ۹۴ این آمار به ۱۸ میلیارد دلار، در سال ۹۵ عدد آن به ۱۵ میلیارد دلار و در سال ۹۶ به ۱۲ میلیارد دلار کاهش یافت، این روند رو به کاهشی قاچاق کالا نشان از نظارت دولت نسبت به این موضوع است و دولت با گذاشتن تعرفات گمرکی کمک شایانی به اقتصاد کشور می کند.

اسماعیلی یکی دیگر از اقدامات مهم در راستای شعار سال ۹۷ را افزایش کیفیت تولید کالای ایرانی دانست و تصریح کرد: صنایع تولیدی با افزایش کنترل کیفیت محصولات خود باعث می شوند تا هموطنان با خرید کالای داخلی هم از اشتغال جوانان و هم از سرمایه گذار ایرانی حمایت کنند .

وی یادآور شد: با حمایت از کالای ایرانی و خودکفا شدن می توان به اقتصاد داخلی و ایجاد فرصت های شغلی کمک کرده و ظرفیت های سرمایه گذارهای داخلی بسیاری را به وجود آورد.

گفت و گو از زینب تذکاری خبرنگار ایسنا مازندران