به گزارش برترین خبر ، از مهم ترین رویدادهای اقتصادی در هفته ای که گذشت می توان به تقدیم لایجه بودجه سال ۹۶ به مجلس شورای اسلامی خبرداد؛ برهمین اساس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان هر بند این لایحه را بطور جداگانه زیر ذره بین بررسی قرار داده است.
طبق لایحه برنامه بودجه سال ۹۶ قیمت دلار سه هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت نفت نیز ۵۰ دلار برای هربشکه در نظر گرفته شده است؛ همچنین حقوق بگیران کمتر از یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف شده اند.
از دیگر اخبار مهم بحث بودجه می توان به پیشنهاد افزایش قیمت بنزین تا پنج درصد و پیش بینی جذب سرمایه گذاری خارجی تا پنج میلیارد دلار در لایحه بودجه سال ۹۶ اشاره کرد، ضمن اینکه ۱۰هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه برای نان در نظر گرفته شده است.
لازم به ذکر است همچنین در این لایحه ،مالیات هر پاکت انواع سیگار تولید داخل ۲۰ و وارداتی ۳۰ درصد قیمت خرده‌ فروشی تعیین شد و علاوه بر آن  عوارض واردات خودروهای سواری ۵ درصد افزایش یافت.
از دیگر اخبار مهم میتوان به گفتگوی اختصاصی معاون رئیس جمهور با باشگاه خبرنگاران در خصوص جزئیات برنامه ششم توسعه و تفاوت های آن با برنامه قبلی، همچنین پاسخ رئیس کل دیوان محاسبات کشور به این رسانه در رابطه با  میزان بازگشت حقوق های نامتعارف به خزانه اشاره کرد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت : ایجاد اشتغال پایدار، توزیع رایگان زمین و آسان نمودن شرایط اخذ تسهیلات موجب تشویق جوانان به امر ازدواج می شود.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
فضای غبار آلود کسب و کار/ریشه اصلی مشکلات تولید چیست؟
کارخانه های تولیدی برای ادامه فعالیت خود با موانع بسیاری مواجه هستند که این امر سبب شده فضای کسب و کار در کشور نامساعد و معضل بیکاری و رکود دامن گیر اقتصاد شود.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
لایحه برنامه بودجه سال ۹۶
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
دلار۳۳۰۰ تومان و نفت بشکه ای ۵۰دلار /از احتمال افزایش قیمت بنزین تا افرادی که از پرداخت مالیات معاف اند
بر اساس جزئیات لایحه بودجه سال ۹۶ قیمت هر بشکه نفت ۵۰ دلار و نرخ دلار ۳۳۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.
منابع یارانه‌ها سال آینده ۴۸۰هزار میلیاردریال تعیین شد
در لایحه بودجه ۹۶به دولت اجازه داده می شود از محل درآمدهای قیمت کالاها و خدمات مبلغ ۴۸۰ هزار میلیارد ریال صرف اجرای این قانون کند.
حقوق کمتر ازیک میلیون و ۵۰۰تومان از مالیات معاف می‌شود
بر اساس لایحه بودجه ۹۶، سقف معافیت مالیاتی در سال آتی مبلغ ۱۸۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال تعیین شده است.
سرمایه بانک های دولتی افزایش می یابد؟/ الزام بانک ها به پرداخت وام ازدواج ۱۰ میلیونی
طبق بودجه سال ۹۶، به دولت اجازه داده می شود تا سرمایه بانک های دولتی را تا ۵ هزار میلیارد تومان افزایش دهد و به جهت تسهیل امر ازدواج بانک های کشور ملزم به پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج ۱۰ میلیون تومانی شده اند.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
پیشنهاد تامین مالی خارجی ۵ میلیارد دلاری
دولت در لایحه بودجه ۹۶ تسهیلات تأمین مالی خارجی(فاینانس) را ۵ میلیارد دلار پیشنهاد کرده است.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
پیشنهاد افزایش ۵درصدی قیمت بنزین
در لایحه بودجه سال۹۶، دولت پیشنهاد کرده است که قیمت بنزین و سایر فرآورده های نفتی حداقل ۵درصد افزایش یابد
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
اختصاص ده هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای یارانه نان
در لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور، یارانه نان ۱۰هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که قرار است ۲ هزار و۳۰۰ میلیارد تومان هم یارانه نقدی پرداخت شود.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
مالیات سیگار داخلی۲۰درصد و وارداتی ۳۰ درصدقیمت خرده‌فروشی
بر اساس تبصره‌های بودجه سال ۹۶ کل کشور،مالیات هر پاکت انواع سیگار تولید داخل ۲۰ و وارداتی ۳۰ درصد قیمت خرده‌ فروشی تعیین می‌شود.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
اختصاص اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومانی به جوایز صادارتی
بر اساس لایحه بودجه سال ۹۶ ، دولت برای اعطای جوایز صادراتی مربوط به صادرات غیرنفتی و غیرپتروشیمی با اولویت صادرات دانش بنیان ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته است.
 
کسری تراز عملیاتی به ۷۶ هزار و ۷۸۹ میلیارد تومان رسید
کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه سال ۹۶ که مابه‌التفاوت درآمد‌ها و هزینه‌ها است به رقم ۷۶ هزار و ۷۸۹ میلیارد تومان رسیده است.
 
امهال سه ساله پرداخت وام کشاورزان خسارت دیده
دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ پیشنهاد داد وام کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی یا سرمازدگی یا آفات و بیماریهای همه‌گیر و یا حوادث غیرمترقبه و یا آتش سوزی غیرعمدی، به مدت سه سال امهال شود.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
افزایش ۵ درصدی عوارض واردات خودروهای سواری
در لایحه بودجه ۹۶ دولت پیشنهاد افزایش ۵ درصدی عوارض واردات خودروهای سواری را داده که ۲۶۰ میلیارد تومان درآمد از این طریق حاصل می شود.
میزان وام ازدواج در لایحه بودجه ۹۶ بدون تغییر ماند/تسهیل شرایط پرداخت در اولویت قرار گیرد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت : وام ازدواج در لایحه بودجه ۹۶ همان ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده و در اصلاحات بودجه نیز تغییر نمی کند و اولویت ما پرداخت آسان تسهیلات است.
برنامه ششم توسعه متفاوت از ۵ برنامه قبلی است
رئیس سازمان مدیریت‌و برنامه ریزی گفت: ‌برنامه‌ششم‌توسعه متفاوت از ۵ برنامه ی قبل یک برنامه ی مسئله محور است.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
ضرورت نظارت برخط تفریغ بودجه
رئیس دیوان محاسبات با تاکید بر اینکه باید هر سه ماه در بودجه نظارت کرد گفت: قبلاً ۲ تا ۳ سال طول می‌کشید تا تفریغ بودجه گزارش می‌شد، اما اکنون باید وضعیت نظارت بر بودجه برخط باشد.
۹۸ درصد حقوق های نامتعارف بازگردانده شده است/ حکم انفصال از خدمت طیب نیا و نوبخت صحت ندارد
رئیس دیوان محاسبات کل کشور گفت: طبق پیگیری های انجام شده ۲۲میلیارد و ۸۵۰میلیون تومان از حقوق های نامتعارف بازگردانده شده و تنها ۵۶۰ میلیون تومان آن باقی مانده است.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
جزئیات قیمت محصولات کشاورزی در تابستان/افزایش ۸ درصدی نرخ گندم و کاهش ۴۲ درصدی قیمت سیب زمینی
مرکز آمار ایران گزیده قیمت‌ محصولات کشاورزی در فصل تابستان امسال را اعلام کرد.
 
استیضاح طیب نیا فعلا منتفی است
به منظور ایجاد شفافیت اقتصادی کشور، حدود ۲۹ نماینده مجلس شورای اسلامی خواستار استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی کشور شدند اما شرایط موجود بر خلاف انتظار پیش رفت.
بسته اقتصادی/درحال تکمیل
نرخ تورم روستایی کاهش پیدا کرد
بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی آبان ماه در روستاهای کشور به ۲۴۴.۵ رسیده است و به این ترتیب نرخ تورم روستایی در آبان ماه معادل ۷.۳ درصد شده که نسبت به مهر ۹۵ کاهش یافته است./yjc