به گزارش برترین خبر ، علی باقری روز دوشنبه در جلسه شورای معاونان این اداره کل، میزان تعهد اشتغال دستگاه‌های اجرایی استان در سال‌جاری را ۵۳ هزار و ۷۶۳ شغل جدید عنوان کرد و اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۴۴ هزار و ۸۴۰ شغل جدید در سامانه ملی رصد به ثبت رسیده است.

وی با بیان این‌که، اطلاعات سامانه رصد توسط دستگاه های اجرایی ثبت می شود، خاطرنشان کرد: بررسی مقایسه‌ای شهرستان‌های مازندران، بیشترین اشتغال ایجاد شده از ابتدای امسال تاکنون را به سوادکوه شمالی، گلوگاه، جویبار و عباس آباد اختصاص داده، ضمن اینکه دستگاه‌های صنعت، معدن و تجارت، کمیته امداد امام خمینی (ره) و جهاد کشاورزی در مقایسه با دیگر دستگاه ها دارای بیشترین تعداد ثبت اشتغال در سامانه هستند.

وی بیشترین میزان اشتغال ثبت شده در طی این مدت را با ۵۴ درصد مربوط به بخش خدمات و بخش صنعت و کشاورزی و هر کدام را ۲۳ درصد ذکر کرد و گفت: تمرکز محل قرارگیری شاغلین در حوزه شهری ۵۸ و در حوزه روستایی نیز ۴۲ درصد است.

وی سامانه رصد اشتغال را یکی از زیرشاخه‌های زیست‌بوم ملی اشتغال عنوان کرد و افزود: رصد، پایش و نظارت بر اشتغال یکی از مهم‌ترین شاخص‌های نظارت بر مشاغل است که در دولت سیزدهم این مهم به‌روزرسانی و عملیاتی شده است و بر پایه آن تمام خدماتی که دستگاه‌ها و نهادها در حوزه اشتغال ارائه می‌کنند در این سامانه ثبت می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندرانی تصریح کرد: این سامانه در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و دستور رئیس جمهور در جلوگیری از انحراف تسهیلات اشتغال و خدمات‌رسانی به متقاضیان و جویندگان کار طراحی و بکارگیری شده است.

باقری بیان کرد: عملکرد سامانه ملی رصد اشتغال، دسترسی به آمار و اطلاعات مرتبط با عرضه و تقاضای نیروی کار است و اطلاعات و داده‌های دقیق و جامع بازار کار و اشتغال از طریق این سامانه در اختیار مدیران ارشد و سیاست‌گذاران کشور قرار می‌گیرد تا بتوانند در طراحی سیاست‌ها و برنامه‌های اشتغال و تنظیمات نهادی بین ذینفعان اصلی بازار کار، از آن بهره ببرند.

وی، ثبت اشتغال دستگاه‌های اجرایی به تفکیک استان و شهرستان، امکان گزارش‌گیری از مشخصات کامل اشتغال یافتگان جدید در کشور و محل کار آنها به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه، امکان گزارش‌گیری میزان اشتغال‌های ایجاد شده در سطوح ملی، استانی، شهرستانی به تفکیک منطقه، امکان گزارش‌گیری عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور در ایجاد اشتغال‌های جدید به تفکیک دستگاه مسئول، امکان گزارش‌گیری و نظارت بر تحقق عملکرد و تعهد دستگاه‌های اجرایی ذیربط در زیست بوم ملی اشتغال، امکان دریافت اطلاعات از رصد به صورت بر خط و استعلام از آن بصورت وب سرویس و اتصال به سامانه سانار برای نظارت میدانی و کمک به طرح پایش اشتغال کشور را از جمله خدمات و ظرفیت‌های سامانه ملی رصد اشتغال کشور برشمرد.

وی با بیان اینکه در سامانه رصد نسبت به مشاغل ایجاد شده سه مرحله نظارت و صحت سنجی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: در مرحله نخست کارشناسان و بازرسان به کسانی که خدمات دریافت کرده‌اند، پیام ارسال می‌کنند، در مرحله دوم تماس و در مرحله سوم نیز نظارت به‌ صورت حضوری انجام می‌شود ضمکن اینکه تماس‌ها از طریق سامانه‌ای با شماره ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۷۳ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می‌گیرد و اگر نقضی در خدمات‌رسانی باشد از طریق متقاضیان جویای کار اعلام و توسط کارشناسان بررسی می‌شود.

این مقام مسئول افزود: برای نظارت میدانی، پنج مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی اعلام آمادگی کردند که از این تعداد تاکنون سه مرکز برای پایش و نظارت بر طرح‌های اشتغال با صندوق کارآفرینی امید استان قرارداد منعقد کرده اند و پس از راه‌اندازی نرم‌افزار سانار از سوی مرکز از پنجم دیماه امسال نظارت میدانی را آغاز و نتایج آن را نیز در آینده اعلام خواهیم کرد.

باقری ادامه داد: با توجه به ابلاغ نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص گزارش هشت ماهه عملکرد سامانه رصد در سال ۱۴۰۱، استان مازندران در بخش نظارت و صحت سنجی اطلاعات شاغلین ثبت شده در سامانه رصد با درصد اشتغال تایید شده بالا، در سطح عملکردی بالایی در کشور قرار دارد.