به گزارش برترین خبر  و به نقل از روابط عمومی این شرکت، کیوان فرح زاد گفت که این دستگاه ها در جریان بازدیدهای دوره ای گروه های تست و بازرسی انشعابات برق در قالب گروه های عملیاتی و همچنین گزارش شهروندان قانونمدار مبنی بر استفاده از دستگاه های غیر مجاز استخراج رمز ارز دیجیتال شناسایی شد.

وی افزود : این دستگاه ها که میزان مصرف برقشان ۳۰ کیلووات است در سه نقطه شهرستان عباس آباد کشف و با همکاری نیروی انتظامی و مراجع قضایی جمع آوری شد.

فرح زاد با اعلام این که استفاده از دستگاه های ارز دیجیتال بدون مجوز غیر قانونی است، از مردم خواست به منظور جلوگیری از تضییع حقوق سایر شهروندان، درصورت مشاهده استفاده از دستگاه های استخراج ارز دیجیتال، مراتب را با شماره تلفن “١٢١ ” اطلاع رسانی کنند.

تیرماه امسال ۵۹ دستگاه استخراج ارز دیجیتال غیرمجاز با مصرف برق ١١٨ کیلووات در ٩ نقطه غرب مازندران از جمله شهرستان های نور ،چالوس، نوشهر، عباس آباد، کلاردشت، رامسر و تنکابن کشف و جمع آوری شده بود و این درحالی بود که سال نیز ۴۳۶ دستگاه بیت کوین غیرمجاز از ۶ مزرعه استخراج رمز ارز در غرب مازندران کشف و جمع آوری شده بود.

بر اساس اعلام شرکت توزیع برق غرب مازندران ، مشترکان متخلفی که از انرژی برق برای استخراج ارز دیجیتالی استفاده کرده و باعث خسارت سنگین به شبکه شدند مطابق دستورالعمل ارسالی از توانیر برخورد و مبلغی معادل ۶۸ میلیارد ریال بهای انرژی بابت جریمه این دسته از مشرکین صادر شده است.

مازندران ۲ شرکت توزیع برق دارد. شرکت توزیع برق مازندران که شهرستان گلوگاه در شرق تا آمل را زیر پوشش دارد نیز قبلا اعلام کرد که سال گذشته ۸۱ مرکز استخراج بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در این منطقه شناسایی و بیش از سه هزار و ۳۵۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال از این مزارع جمع آوری شد.

پدیده استخراج ارز دیجیتال از حدود ۲ سال پیش با افزایش قیمت جهانی وارد مرحله جدیدی شد و عده ای سودجو با از برق های خانگی ، صنعتی و کشاورزی اقدام به استخراج این نوع ارز کردند.

شهرستان عباس آباد با سه نقطه شهری، ۴۳ روستا و جمعیتی دستکم ۵۰ هزار نفر در غرب مازندران واقع است.