به گزارش برترین خبر ، شهرستان نور با 2675 کیلومتر مربع وسعت حدود 3.11 در صد کل مساحت استان را به خود اختصاص داده که این شهرستان دارای 5 شهر (نور،بلده ،رویان،چمستان،ایزدشهر) 3 بخش ( مرکزی،بلده، چمستان) است.

نور یکی از مناطق گردشگری مورد توجه مسافران داخلی و خارجی محسوب می شود و سالانه میلیون ها نفر برای دیدن جاذبه های طبیعی و تاریخی به بزرگترین شهرستان مازندران سفر می کنند.
جاذبه های طبیعی این شهرستان از ساحل زیبای ماسه ای تا مناطق جلگه ای دارای آب و هوای معتدل است ضمن اینکه در ارتفاعات مناطق کوهستانی البرز مرکزی این شهرستان پوشش برف صحنه های زیبا و جذابی را برای مسافران و گردشگران بوجود آورده است.
در این میان پوشش گیاهی در مناطق مختلف جلگه ای و کوهستانی هم به زیبایی های این شهرستان افزوده است که استراحت میان این پوشش گیاهی منطقه برای همه مسافران خاطره انگیز خواهد بود.
سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی به ویژه در ایام نوروز از ساحل ماسه ای زیبا ، بزرگ ترین پارک جنگلی خاورمیانه ، آبشارهای آب پری و حرام او، بوستان جنگلی کشپل ، آبگرم معدنی لاویج ، مجسمه‌های سنگی ، روستای ییلاقی و کوهستانی یوش از بخش بلده که خانه و موزه نیما شاعر بلند آوازه شعر فارسی قرار دارد و سایر جاذبه های طبیعی و تاریخی دیدن می کنند.

شهرستان نور پس از اینکه شجاعی نوری به مدیریت اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان نور رسید رنگ تغییرات اساسی و توسعه در حوزه گردشگری را به خود دید .رئیس  اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان نوردر ارائه گزارش عملکرد خود چنین بیان کرد:

*60اثر ملی ثبت شده در شهرستان نور

شجاعی نوری با اشاره به 60 اثرملی ثبت شده در شهرستان نور نشان از فرهنگ غنی و کهن دارد ، اظهار کرد: وجود بقاع متبرکه، امام زادگان و ابنیه های تاریخی بیان کننده پیشینه دینی و مذهبی ، فرهنگی ، اجتماعی ،تاریخی شهرستان نور است .

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان نور تصریح کرد: معماری بقاع و اماکن متبرکه که نگاه معماران بسیاری رابه خودش جلب کرده نشان دهنده دانش مردم منطقه است.

وی با اشاره به اینکه از 60 اثر ملی حدود 48 اثر در بخش بلده  و 12 اثر در بخش مرکزی و چمستان وجود دارد،خاطر نشان کرد: اداره میراث فرهنگی برای ماندگاری بیشتر این بقاع چون مربوط به ادوار گذشته است سالانه 3 الی 5 تا از ابنیه ها را مرمت ، بهسازی و بازسازی می کند تا گردشگران از این اماکن تاریخی و بسیار زیبا دیدن کنند.

*غنای تاریخی و فرهنگی شهرستان نور

شجاعی نوری با بیان اینکه ابنیه های تاریخی در همه ملل های جهان جز بسته های سفرهستند و شهرستان نور از این حیث بسیار غنی است،افزود: شعار امسال جامعه جهانی گردشگری آموزش ، مهارت و اشتغال است و نقش مهمی که این بقاع ایفا می کند نباید نادیده گرفته شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نوربا اشاره به اینکه ابنیه های تاریخی و بقاع متبرکه اولین مکانی است که در جنگ ها مورد هجوم قرارگرفته می شود، تصریح کرد: جامعه غرب به دلیل عدم تمدن برای متمدن نشان دادن خود ابنیه ها و اماکن تاریخی را مورد هدف قرار می دهد .

وی با بیان اینکه ما به داشتن تمدنی با قدمت چند هزار ساله افتخار می کنیم، اظهار کرد: برای مرمت این بقاع تاریخی و ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری از فرماندار ، شهرداران ، بخشداران ، دهیاران کمک می خواهیم.

* گردشگری سومین صنعت شغل ساز

شجاعی نوری گردشگری را سومین صنعت شغل ساز و درآمد زا در جهان توسعه یافته و در حال توسعه دانست و افزود: گردشگری درجامعه میزبان هم در سلامت جسم ، روح و روان و هم درحوضه فرهنگی و اقتصادی نقش بسیار موثری را ایفا می کند.

*دارابودن اقلیم متفاوت شهرستان نور را سرآمد کرده است

وی شهرستان نوررا به جهت دارا بودن سه اقلیم در کنار هم سرآمد عنوان کرد و ادامه داد: این شهرستان با داشتن مواهب طبیعی چون ساحل ، دریا ، جلگه ، جنگل و کوهستان و همچنین پیمایش حداکثر یکساعت از دریا به سمت کوهستان کاهش دما را تا حداقل بیش از 10 درجه تجربه خواهد شد که امیدواریم با برنامه ریزی خوب و دقیق از این مواهب الهی که خداوند در اختیار ما قرار داده است در جهت رونق شهرستان استفاده مطلوب ، درست و بهینه شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نور از 3200 تخت رسمی مسافرتی در شهرستان خبر داد و گفت: قبل از سال 1396 تعداد تخت رسمی مسافرتی 1900 نفر بوده که از سال 96 تا کنون به  3200 ارتقا یافته و درحال حاضر 200 نفر هم اضافه شده و به 3500 رسیده است و این در حالی است که شهرستان نور در زمان اوج مسافر پذیرای 200 هزار نفر بوده است که در چنین شرایطی و این ایام خاص  با همکاری شهرداری کمپ هایی را در نقطه و نقطه شهرستان اجرا تعبیه شد تا مسافرین چادر بزنند که این از نقاط ضعف مااست.

وی با بیان اینکه 3 واحد اقامتی پر تراکم  حدود 2 هزار تخت مسافرتی هم اکنون درحال اجرااست، خاطرنشان کرد: با اتمام این پروژه ها و مصوبه ای که درسال1397 برای اهدا تسهیلات به سرمایه گذران این بخش شده است پس از به بهره برداری رسیدن این مراکز آن نقطه ضعف شهرستانی مرتفع خواهد شد.

شجاعی نوری موضوع اقامت را یکی از مهمترین نیازهای شهرستان عنوان کرد و گفت: به دلیل کمبود جا مجبوربه جابه جایی مسافران و گردشگران در خانه های شخصی هستیم که در این راستا 800 منزل شخصی شناسایی وبرای ارائه خدمات گردشگری با کیفیت مناسب  در حال ساماندهی هستیم.

*اجرای 2 واحد بوم گردی در شهرستان نور

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نور با اشاره به دو مرکز بوم گردی در شهرستان نور ، افزود: با توجه به اینکه در سالهای اخیرمهاجرت از روستا به شهربه دلیل کمبود امکانات و شغل بود ،که خوشبختانه با همکاری مردم و مسئولین ،فرماندار، نماینده در جهت رواج مهاجرت معکوس  موافقت دو مرکز بوم گردی در یکی از روستاهای شهرستان صادر و در حال اجرا است.

*کسب رتبه نخست شهرستان نوردر استان با ثبت 10 نقطه گردشگری

شجاعی نوری ازثبت 10 منطقه گردشگری شهرستان نور که توانست رتبه نخست را در مازندارن کسب نماید خبر داد و گفت: از مجموع 62 میلیون مسافر شب اقامت در استان مازندران تا 31 شهریور98 فقط 6 میلیون نفردر شهرستان نور اقامت داشتند و از 135 اسکله مصوب دراستان  26 اسکله به شهرستان نور تعلق دارد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خروج بودجه کشور از بحث پروژه نفت و اکتفا و اتکا به تولیدات داخلی نقش حوزه صنایع دستی شهرستان ،استان و کشور را بسیار پررنگ عنوان کرد و افزود: در شهرستان نور 700 کارت هنر آموز صنایع دستی صادر و 152 کارگاه فعال خانگی در حوزه صنایع دستی مشغول به کار است.

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نور خاطرنشان کرد: با کمک نماینده مجلس در بخش تسهیلات حدود2 میلیارد و 300 میلیون به بخش صنایع شهرستان اختصاص یافت که امیدوارم بتوانیم با کمک همه مسئولان زیربط موجب رونق کارگاه خانگی  باشیم.

*گردشگری و کاهش آسیب های اجتماعی

وی با اشاره به اینکه گردشگری صرفا تفریح نیست گفت: گردشگری علاوه بر ضمانت جسم و روح موجب اشتغال و به دنبال آن کاهش آسیب های اجتماعی خواهد شد و با توجه به پتانسیل و امکانتی که در شهرستان وجود دارد برای توسعه پایدار شهرستان تلاش همه مردم و مسئولین را می طلبد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نور در پایان از علی اسماعیلی نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی ، شادمان فرماندار شهرستان نور ودیگر مسئولین که در این مسیر خدمت رسانی به او یاری رساندند تقدیر و تشکر کرد.