به گزارش برترین خبر ، در شرایطی که کمتر از ۹ ماه به موعد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ زمان باقی مانده است، گمانه‌ها درباره گزینه‌های بالقوه صندلی ریاست پاستور فزونی گرفته و پرداختن به آمدن یا نیامدن چهره‌های سیاسی به کارزار انتخاباتی ۱۴۰۰ به یکی از سوژه‌های روتین رسانه‌های کشور بدل شده است.در این میان نام برخی چهره‌ها با بسامد بیشتری در رسانه‌ها تکرار می‌شود، از جمله این افراد می‌توان به علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که به‌رغم تکیه ۱۲ ساله بر کرسی ریاست مجلس ترجیح داد در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نکند و همین موضوع بود که  گمانه‌زنی‌ها مبنی بر دورخیز لاریجانی برای تصاحب کلید پاستور را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخت.

اما فارغ از گمانه‌زنی‌ها، برخی چهره‌ها که تاکنون بعضاً نامشان از سوی رسانه‌ها به‌عنوان گزینه‌های احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ مطرح شده است، به‌ فراخور شرایط به این گمانه‌زنی‌ها واکنش نشان داده‌اند که در این گزارش به برخی از این واکنش‌ها پرداخته‌ایم:

محمدجواد ظریف:

در گفت‌وگوی کوتاهی که  اخیراً در حاشیه جلسه هیئت دولت داشت، در واکنش به این سؤال که چرا با وجود تکذیب اخیرش ولی باز هم به‌عنوان یکی از گزینه‌های بالقوه ریاست‌جمهوری از او یاد می‌شود، گفت: «قسم حضرت عباس را می‌خورم…»، اما جمله خود را به پایان نرساند  و در ادامه در پاسخ به این سؤال که “یعنی شما در هر صورت برای انتخابات نمی‌آیید؟” با حالتی آمیخته با همان لبخند همیشگی گیت خروج حیاط پاستور را ترک کرد.

البته ظریف در ماه‌های گذشته در مصاحبه‌ای که به‌شکل زنده در یکی از شبکه‌های اجتماعی داشت، در واکنش به احتمال حضورش در انتخابات ۱۴۰۰ گفته بود: «به‌ضرس قاطع می‌گویم در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نخواهم کرد.»

محمدرضا عارف:

علیرضا خامسیان مشاور و مسئول رسانه‌ای عارف، هرگونه فعالیت انتخاباتی وی برای ۱۴۰۰ را رد کرد، با وجود این، علی صوفی از چهره‌های نزدیک به عارف، از عارف و جهانگیری به‌عنوان گزینه‌های بالقوه اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ نام برد.

اسحاق جهانگیری:

معاون اول رئیس جمهور که به‌ اعتقاد بسیاری از اصلاح‌طلبان، کمرنگ شدن او در دولت دوازدهم، نشان از تلاش وی برای حضور مستقل در انتخابات ۱۴۰۰ است. وی در روز‌های گذشته در واکنش به بیان خبرنگار ما مبنی بر اینکه “گفته می‌شود شما به‌عنوان یکی از کاندیدا‌های ۱۴۰۰ هستید”، گفت: «چرا سؤالات سیاسی می‌پرسید؟!»

علی نیکزاد:

وی که هم‌اکنون نائب‌رئیس دوم مجلس است، به‌موجب کارنامه نسبتاً موفقی که در دوران وزارتش بر راه و شهرسازی دولت دوم احمدی‌نژاد داشته، در ماه های اخیر نامش به‌عنوان یکی از گزینه‌های نشستن بر صندلی ریاست پاستور مطرح بوده است، با این حال نیکزاد در گفت‌وگو با خبرنگار ما در واکنش به احتمال کاندیداتوری‌اش گفت: «رسانه‌ها آزادند که هرچه دلشان خواست بنویسند ولی بنده تاکنون هیچ مصاحبه‌ای راجع به این موضوع نداشته‌ام.»

علی لاریجانی:

رئیس مجالس هشتم، نهم و دهم که ترجیح داد برای انتخابات مجلس یازدهم دیگر خود را در معرض رأی مردم قرار ندهد، در ماه‌های گذشته همواره به‌عنوان یکی از گزینه‌های بالقوه برای انتخابات ۱۴۰۰ مطرح بوده است، با وجود این، یکی از نمایندگان سابق مجلس که از چهره‌های نزدیک به لاریجانی محسوب می‌شود، در گفتگو با خبرنگار ما هرگونه فعالیت رئیس سابق مجلس برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.

پدرام پاک‌آئین مدیرکل روابط عمومی سابق مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: به‌نظر نمی‌رسد آقای لاریجانی برنامه‌ای برای انتخابات داشته باشد.

محسن رضایی:

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، این روزها گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر کاندیداتوری مجدد وی در ۱۴۰۰ افزایش یافته است. یکی از نزدیکان دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار ما، درباره علت افزایش فعالیت‌های محسن رضایی تصریح کرد: «تغییری در برنامه‌های آقای رضایی حاصل نشده و فعالیت‌های ایشان در فضای مجازی و غیره مانند گذشته است. سفرشان به استان خوزستان نیز صرفاً به‌دلیل فرارسیدن سالگرد هفته دفاع مقدس بوده است که هرسال به این استان سفر می‌کنند.»

سورنا ستاری:

در بیش از ۷ سالی که مسئولیت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور را به‌ عهده داشته، کمتر پیش آمده است که موضع‌گیری خاصی در حوزه مسائل سیاسی داشته باشد، اما با این حال نام وی در برخی محافل اصلاح‌طلب به‌عنوان یکی از گزینه‌های این جریان برای ۱۴۰۰ مطرح می‌شود، در همین رابطه یکی از چهره‌های نزدیک به ستاری به خبرنگار ما گفت: «با وجود گمانه‌زنی‌هایی که مبنی بر حضور آقای ستاری در انتخابات ۱۴۰۰ مطرح می‌شود، بنده تاکنون هیچ نشانه و علامتی که دال بر فعالیت‌های انتخاباتی از سوی ایشان باشد، ندیده‌ام.»

محمدجواد آذری جهرمی:

جوان‌ترین وزیر دولت روحانی که به‌دلیل فضاهای شاذ خود در فضای مجازی همواره از سوی فعالان سیاسی به‌عنوان چهره‌ای مطرح بوده است که سودای ریاست جمهوری در سر دارد،  اخیراً در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته است: «تا الآن برنامه‌ای برای کاندیدا شدن نداشتم هرچند که در همان لحظه اعلام رأی اعتماد این زمزمه بین نمایندگان مجلس شروع شد. البته هدف آن کسانی که این موضوع را مطرح کردند این بود که بخواهند حسادت ایجاد کنند که علیه من فضاسازی شود.‌»

سردار حسین دهقان:

وزیر دفاع دولت یازدهم که برخی محافل سیاسی از عزم جدی او برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ سخن گفته‌اند، در واکنش  به این مسئله با تأیید خبر کاندیداتوری‌اش  گفت:«با قدرت خواهم آمد و معتقدم باید مردم را از این وضعیت فعلی نجات داد.»

سعید جلیلی:

وی که یک بار شانس خود را در انتخابات ۹۲ امتحان کرده، در سالهای گذشته نیز با در قالب مجموعه‌ای تحت عنوان دولت سایه سعی کرده است با سفر به استانهای مختلف از نزدیک جویای برخی مشکلات کشور شود. یکی از اعضای دفتر وی در گفتگو با خبرنگار ما درباره احتمال کاندیداتوری جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: «مبنای ایشان این نیست که از قبل مثل برخی سیاستمداران قوایی تشکیل دهد و اعلام آمدن کند. ایشان نگاهی به عرصه سیاست دارد که ورای این اخبار است و اگر ببیند مثل دور قبل شخصی مثل آقای رئیسی هست به کمک وی می‌آید و اگر هم تکلیف ببیند خودش وارد عرصه خواهد شد.»

وی گفت: «آقای جلیلی از سال ۹۲  فعالیت‌هایی مانند دولت در سایه  و کارگروه‌هایی داشتند که به هیچ وجه جنبه انتخاباتی نداشته است و اساساً هیچ‌گاه تاکنون کلمه‌ای درباره انتخابات  نگفته‌اند».

عزت‌الله ضرغامی:

در بیش از ۷ سالی که مسئولیت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور را به‌عهده داشته، کمتر پیش آمده است که موضع‌گیری خاصی در حوزه مسائل سیاسی داشته باشد، اما با این حال نام وی در برخی محافل  رئیس اسبق سازمان صدا و سیماست که نام وی در سال ۹۶ جزو کاندیدا‌های احتمالی جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب بود.

وی فعالیت‌هایی در فضای مجازی دارد و هرازگاهی با چهره‌های سیاسی و فرهنگی از جناح‌های مختلف صبحانه کاری می‌خورد که برخی همین فعالیت‌ها را نشانه حضور او در انتخابات دانسته‌اند. ضرغامی در گفتگو با خبرنگار ما درباره احتمال حضور خود در انتخابات گفت: «اولاً تا ۱۴۰۰ کی زنده و کی مرده است؟ پاسخ من همیشه این بوده که من سرباز هستم و مثل ورزشی‌هایی که روی نیمکت نشسته است تا هر زمان لازم شد وارد بازی شود، آماده هستم تا کمک کنم. البته ممکن است هیچ وقت لازم هم نشود، اما به هر حال روی نیمکت جمهوری اسلامی هستم و هر زمان احساس کنم که لازم است کمک خواهم کرد.»

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی:

 وی از اعضای سابق جبهه پایداری است که در این دوره نائب‌رئیس اول مجلس شد و همین موجب شد به‌عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی نامش در رسانه‌ها مطرح باشد. قاضی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: «برخی به‌صورت “زودهنگام” به‌دنبال کشاندن فضای سیاسی کشور به عرصه انتخابات هستند که کمکی به حل مشکلات مردم نخواهد کرد. من خدمتگزار  مردم به‌عنوان نماینده مجلس  شورای اسلامی هستم و کمکِ مجلس به‌عنوان نائب‌رئیس، همین»!

عباس آخوندی:

 وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم که سه بار از سوی نمایندگان استیضاح شد و دست‌آخر سال ۹۷ برای فرار از استیضاح دوباره، استعفا داد و در ماه‌های گذشته برخی نمایندگان به‌دنبال محاکمه او به‌دلیل ترک فعل در دوران وزارت در عدم ساخت‌وساز مسکن و افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت مسکن، بودند. او مردادماه امسال در گفتگو با یکی از رسانه‌های اصلاح‌طلب، با بیان اینکه هیچ‌کدام از کاندیدا‌هایی که اسمشان برای ریاست‌جمهوری مطرح است چنگی به دل نمی‌زنند، از ایده انتخاباتی خود تحت عنوان «ایدۀ ایران» سخن گفت: “با این ایده در ایران، یک گفتمان جدید می‌تواند شکل بگیرد. این ایده عناصر اقتصادی و سیاسی و امنیتی هم دارد. ایدۀ ایران، فراتر از دولت رفاه است. از نظر من ایدۀ ایران ایده‌ای است که بنیان‌های معرفتی دارد و هم تجربه تاریخی در ایجاد نظم اجتماعی اعم از نظم سیاسی و امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حتی دفاعی… “.

پرویز فتاح:

 وزیر نیرو در دولت نهم که هم‌اکنون ریاست بنیاد مستضعفان را به‌عهده دارد، اظهارات اخیر وی در برنامه تلویزیونی نگاه یک درباره اموال بنیاد مستضعفان که در اختیار اشخاص و نهادهای مختلفی بود، موجب شد برخی از این صحبت‌های فتاح برداشت انتخاباتی کنند. وی درباره احتمال حضورش در انتخابات ۱۴۰۰ بعد از این اظهارات گفت: «آیا من این کارها رو می‌کنم که رئیس‌جمهور شوم؟ کسی که بخواهد وارد این فضا شود از این کارها می‌کند؟ مگر عقلم را از دست داده‌ام که همه را در مقابل خودم قرار دهم؟»

محسن هاشمی:

فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که ریاست شورای شهر تهران را در اختیار دارد و رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران است. علی‌محمد نمازی عضو حزب کارگزاران  درباره احتمال کاندیداتوری محسن هاشمی می‌گوید: «تاکنون در شورای مرکزی کارگزاران به هیچ وجه صحبتی از کاندیداتوری آقای هاشمی نشده ولی در حزب کارگزاران تنها گزینه‌ای که علاوه بر اجماع گروهی، امکان تأیید صلاحیت را داشته باشد، آقای محسن هاشمی است. اگر شرایط تأیید صلاحیت باشد، ایشان می‌تواند گزینه مطلوبی برای اصلاح‌طلبان باشد.”

نام کاندیدا جناح سیاسی  وضعیت حضور در انتخابات
محمدجواد ظریف نزدیک به روحانی  قسم حضرت عباس می‌خورم که…
اسحاق جهانگیری اصلاح‌طلب نزدیک به روحانی چرا سؤال سیاسی می‌پرسید؟
علی نیکزاد اصولگرا آزادید هرچه خواستید بنویسید!
محمدرضا عارف اصلاح‌طلب هم آری هم نه
علی لاریجانی     __ فعلاً نه
محسن رضایی  اصولگرا پاسخ مبهم یکی از معاونان: تغییری در برنامه‌هایش ایجاد نشده است
سورنا ستاری مستقل فعلاً نشانه‌ای ندیده‌ام
محمدجواد آذری جهرمی نزدیک به روحانی حسادت می‌کنند
سردار حسین دهقان   __ با قدرت می‌آیم! مردم را باید نجات داد
سعید جلیلی  اصولگرا یکی از نزدیکان: نگاهش به سیاست ورای این اخبار است
عزت‌الله ضرغامی اصولگرا فعلاً روی نیمکت نشسته‌ام؛ نیاز باشد می‌آیم
امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی اصولگرا خدمتگزارم و نایب‌رئیس؛ همین
عباس آخوندی اصلاح‌طلب می‌آیم؛ ایده هم دارم!
پرویز فتاح اصولگرا آیا من این کارها را می‌کنم که رئیس‌جمهور شوم؟
محسن هاشمی اصلاح‌طلب یکی از نزدیکان: تأیید صلاحیت شود، احتمالاً می‌آید

درباره شخصیت‌هایی مانند آقای قالیباف و آقای رئیسی و بعضی دیگر امکانی برای پرس‌وجوی بیشتر ممکن نشد./ tasnim