به گزارش برترین خبر ، در بخشی از یک گزارش در روزنامه ی آفتاب یزد مورخ ۱۴ بهمن ۹۵،از یک آتش نشان ناشناس نقل می شود که فرمان خروج آتش نشانان از پلاسکو دیر بوده و همین باعث زیرآوار ماندن گروهی از آتشنشانان گردیده است.

جهت تنویر افکار عمومی قابل ذکر است:

جلال ملکی در دومین نشست تخصصی و رسانه ای در محل نشست پلاسکو در پاسخ به این سوال که چرا ۴ ساعت برای خاموش کردن آتش در محل بودند درحالیکه که می‌توانستید ۲ ساعت در محل باشید گفت:‌” این حرف برای زمانی است که تجهیزات وجود ندارد نه زمانی که البسه و تجهیزات ما استاندارد است، نیروهای ما تا یکی دو ساعت بعد از اطفا آتش بیرون ساختمان بودند در حالی که زمانی زیادی منتظر خروج افراد حاضر غیر آتش نشان حاضر در ساختمان بودیم که ریزش ساختمان رخ داد.”

همچنین شهردار تهران در جلسه روز چهارشنبه مورخ ۱۳ بهمن ماه به فداکاری نیروهای آتش نشانی پس از صدور فرمان خروج جهت تخلیه افراد عادی اشاره کرد که این اقدام باعث تاخیر در خروج نیروها پیش از ریزش شده بود.به این صورت که”شهید امینی با یک تعداد از نیروها از مسیر پله ها تصمیم به خروج کردند تا اگر کسی ازمردم در ساختمان باقی است،‌ خارج کنند. در همین حین بخشی از پله ها فرومی ریزد. بخشی از این نیروها به خاطر ریزش پله سعی می کنند از پنجرها و با استفاده از نردبان های آتش نشانی خارج شوند ولی نمای ساختمان باعث کندی خروج می شود و تعدادی شهید می شوند. “/فردا