به گزارش “برترین خبر” معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با انتشار بیانیه‌ای به نامه شورای هماهنگی خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ و اتهامات این مجموعه در رابطه با الگوبرداری این معاونت از فرهنگ غربی پاسخ داد.
متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی
شورای محترم هماهنگی خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران بزرگ
سلام علیکم
در پاسخ به نامه بی شماره مورخ ۰۱/‏۰۲/‏۱۳۹۹‬ آن شورا که فاقد نام و امضا در ذیل مطالب نیز بوده، پاسخ مربوطه از سوی روابط عمومی معاونت تقدیم می‌شود:
برخلاف آنچه در ابتدای نامه ذکر شده است، در دولت رسیدگی به امورات اقشار آسیب پذیر زنان و مورد اشاره به معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده سپرده نشده، بلکه در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور، کمیته امداد امام خمینی و ارگان‌های مشابه بوده و این معاونت هماهنگی‌های بین بخشی را انجام می‌دهد. جلسات بند ت ماده ۸۰ قانون برنامه مربوط به زنان سرپرست خانوار نیز جهت هم افزایی دستگاه‌های مسئول توسط این معاونت تشکیل می‌شود.
در خصوص بودجه کلان، این معاونت از نظر بودجه و ساختار از کوچک‌ترین دستگاه‌های دولت به شمار می‌رود، بنابراین طرح بودجه کلان و امکانات و اختیارات فراوان نادرست است.
با وجود ساختار محدود، یکی از فعالیت‌های بارز این معاونت، اطلاع رسانی و گزارش دهی مستمر و منظم به مجلس شورای اسلامی، دستگاه‌های نظارتی و مسئول و نیز افکار عمومی از طریق رسانه‌ها است.
در مورد دو ماه اخیر و بحران کرونا، معاونت از ابتدای اسفندماه ۹۸ طی مکاتباتی با مقامات اجرایی عالی رتبه، ضرورت توجه به اقشار آسیب پذیر زنان و خانواده‌ها، بخصوص زنان سرپرست خانوار را مطرح کرد. اولین دستور بلافاصله توسط معاون اول رئیس جمهور برای وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی صادر شد و متعاقب پیگیری‌ها و جلسات، در اولویت قرار گرفتن زنان سرپرست خانوار و توجه به خانوارهای آسیب پذیر در دستور دولت قرار گرفت. دو برابر شدن وام کرونایی ویژه زنان سرپرست خانوار یکی از نتایج پیگیری‌های معاونت بوده است.
سیاست دوم معاونت در دو ماه اخیر تمرکز روی هزاران زن سرپرست خانوار تحت پوشش طرح توان افزایی اقتصادی و مشاغل خانگی به کارفرمایی این معاونت، نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اجرای جهاد دانشگاهی بوده تا در مواردی که امکان تغییر مسیر شغلی به سمت تولید کالاهای بهداشتی مثل ماسک، گان و مواد ضدعفونی کننده وجود دارد، محقق شود. از نیمه اسفند ماه تولید این کالاها با رعایت استانداردهای جاری آغاز شد و این اقدام جهادی در جهت تأمین مایحتاج مراکز درمانی و نیز کمک به معیشت و اشتغال طیف وسیعی از زنان سرپرست خانوار رخ داد که گزارش‌های متعدد از این اقدام در پایگاه‌های اطلاع رسانی مختلف از جمله معاونت و جهاد دانشگاهی موجود است و خوشبختانه در مراجع خبری پر است.
«قرار دادن اطلاعات زنان سرپرست خانوار بر روی سایت معاونت برای خوشایند سازمان‌های بین المللی»، یک اتهام واهی است که قابلیت پیگرد حقوقی دارد و هیچ سندی برای این موضوع نیست. اطلاعات مربوط به افراد از نظر دولت امری شخصی بوده و در اختیار هیچکس قرار نمی‌گیرد. البته آنچه که معاونت برای اطلاع مجامع بین المللی روی سایت خود به فارسی و انگلیسی قرار داده، گزارشی با عنوان ۴۰ در ۴۰ حاوی آمار و اطلاعات چهل سال دستاوردهای پر افتخار نظام جمهوری اسلامی در حوزه زنان است.
استفاده از مطالب مختلف در فضای مجازی با هدف آموزش، روشنگری و اطلاع رسانی برای مردم و خانواده‌ها انجام می‌شود و روشن است که باید با طیف‌های مختلف ارتباط برقرار کرد. یکی از اهداف اصلی فعالیت‌های فضای مجازی تحکیم خانواده بوده که تلاش شده برای آن از اینفوگرافیک، پادکست، کلیپ و خلاقیت‌های هنری و ادبی بهره برده شود.
از آنجا که هیچیک از فعالیت‌های معاونت با وجود تهدید کرونا حتی یک روز متوقف نشد، طبیعی است که از ابزاری مانند ویدئو کنفرانس برای پیشبرد امور استفاده شود.
فراز بعدی این نامه متأسفانه دور از شأن آن نهاد محترم به مسائلی خلاف واقع اشاره دارد. در حالی که موضوع عدالت جنسیتی که حکم قانونی برنامه ششم توسعه مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای محترم نگهبان است، بارها در اسناد پشتیبان، توجیهی و در توضیحات به منشأ قرآنی و اسلامی آن استناد شده است.
شاخص‌های عدالت جنسیتی پس از تأیید نمایندگان تمامی دستگاه‌های اجرایی و مشارکت آنها در مراحل تدوین، در ستاد ملی زن و خانواده تصویب و با ابلاغ دولت به عنوان گام محکم اجرایی برای رصد و پایش وضعیت زنان و راهنمای تنظیم و تصویب ۳۱ سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده در استان‌های کشور محسوب می‌شود.
بدیهی است این شاخص‌ها منشأ ایرانی و اسلامی دارد و هم راستای رویکرد تمدن سازی مقام معظم رهبری برای گام دوم انقلاب ارزیابی می‌شود و می‌تواند برای جامعه بین الملل الگویی قابل توجه و بهره گیری باشد. همچنین این شاخص‌ها خطوط راهنمای اسناد استانی ارتقای زنان و خانواده است که برای اولین بار برنامه‌ها و پروژه‌های اجرایی معین و مشخصی را در زمینه هر یک از نیازمندی‌ها و عقب ماندگی‌ها در سطح شهرستان‌ها تدوین کرده و اجرا خواهد شد.
در مورد خشونت خانگی لازم است ابتدا مشخص کنیم که این خشونت می‌تواند شامل کودکان، سالمندان، معلولین و یا همسران شود که در هر صورت امری مذموم در قرآن کریم و در فقه جعفری است. در کشور ما آمار این خشونت‌ها از بسیاری کشورها کمتر است لیکن از دولت در یک جامعه اسلامی هیچ موردی از ظلم و تعدی چه در جامعه و چه در خانواده قابل پذیرش نیست و باید برای آن تدابیر لازم اتخاذ شود. در این موضوع شما را به بیانات شفاف و صریح مقام معظم رهبری در مورد ضرورت دفاع از مظلوم در خانواده به ویژه زنان در موارد متعدد از جمله در سخنرانی شهریور سال ۱۳۷۵ شهرستان ارومیه در جمع بانوان جلب می‌کنیم که هنوز متأسفانه به دلیل نوع نگاه‌هایی مانند این نامه، نظر ایشان محقق نشده است.
اتهام الگو قرار دادن فرهنگ غربی اتهامی تکراری و نخ نماست که جایگزین ضعف استدلالات می‌شود و معاونت با حمایت از خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی تلاش می‌کند شهروندان بدانند حاکمیت ایران اسلامی از آنها در مقابل خشونت و جرم دفاع می‌کند و می‌تواند برای شهروند ایرانی احساس اطمینان و ایمنی ایجاد کند و نیز مجرم و خشونت طلب را از ارتکاب جرم بترساند. معاونت در دولت دوازدهم در تعامل تنگاتنگ با اقشار مختلف زنان از جمله جوانان، روستاییان، کارگران، دانشگاهیان، زندانیان، فعالین اجتماعی، ورزشکاران، دانش آموزان و سایر اقشار بوده و حضور مستمر این معاونت در استان‌ها و شهرستان‌ها و روستاهای کشور مانند بازدید از حدود ۴۰ مرکز اورژانس اجتماعی، ارتباط و اشراف لازم را ایجاد می‌کند. طبعاً معاونت برنامه‌های مختلفی دارد که در پایگاه اطلاع رسانی آن در
دسترس بوده و تنوع موضوعات کاری و اولویت‌های معاونت را به خوبی نشان می د هد. ضمن اینکه پیمایش‌ها و مطالعات متعدد پشتوانه اقدامات معاونت است.
مسائل زنان خانه دار یا امنیت روانی زنان کارمند نیز در همان شاخص‌های عدالت جنسیتی مورد توجه قرار گرفته و انشاالله با اجرای آن مشکلات قبلی رفع می‌شود. ضمن اینکه تقاضا دارد از عنوان زن بی سرپرست استفاده نشود که شایسته مقام زن نبوده و نیز نشانگر عدم اشراف بر ادبیات مسائل زنان است.
معرفی و حمایت از اورژانس اجتماعی با یک پیامک که متأسفانه عده‌ای را برآشفته کرده، نه کاری در میدان اپوزوسیون، بلکه نشانگر قدرت و توانمندی حکمرانی جمهوری اسلامی ایران در مدیریت آسیب‌های اجتماعی و برخورد با خشونت و بی اخلاقی در خانواده و جامعه است. وارونه جلوه دادن دستاوردهای نظام بزرگترین خدمت به دشمنان قسم خورده انقلاب است.
خروجی عملکرد معاونت مستمرا در پایگاه اطلاع رسانی آن منعکس می‌شود.
ضمن تشکر از نصایحی که مطرح کردید، شما را به آیاتی از سوره حجرات که مبانی اخلاقی جامعه اسلامی را متذکر می‌شود فرا می‌خوانیم:
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَیٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ ﴿۶﴾ ای اهل ایمان! اگر فاسقی خبری برایتان آورد، خبرش را بررسی و تحقیق کنید تا مبادا از روی ناآگاهی، گروهی را آسیب و گزند رسانید و بر کرده خود پشیمان شوید.
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَیٰ أَنْ یَکُونُوا خَیْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَیٰ أَنْ یَکُنَّ خَیْرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَمَنْ لَمْ یَتُبْ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴿١١﴾ ای اهل ایمان! نباید گروهی گروه دیگر را مسخره کنند، شاید مسخره شده‌ها از مسخره کنندگان بهتر باشند، ونباید زنانی زنان دیگر را [مسخره کنند] شاید مسخره شده‌ها از مسخره کنندگان بهتر باشند، و از یکدیگر عیب جویی نکنید و با لقب‌های زشت و ناپسند یکدیگر را صدا نزنید؛ بد نشانه و علامتی است اینکه انسانی را پس از ایمان آوردنش به لقب زشت علامت گذاری کنند. و کسانی که [از این امور ناهنجار و زشت] توبه نکنند، خود ستمکارند.
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضًا أَیُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتًا فَکَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِیمٌ ﴿١٢﴾ ای اهل ایمان! از بسیاری از گمان‌ها [در حقّ مردم] بپرهیزید؛ زیرا برخی از گمان‌ها گناه است، و [در اموری که مردم پنهان ماندنش را خواهانند] تفحص و پی جویی نکنید، و از یکدیگر غیبت ننمایید، آیا یکی از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده‌اش را بخورد؟ بی تردید [از این کار] نفرت دارید، و از خدا پروا کنید که خدا بسیار توبه پذیر و مهربان است.
همچنین آیه ۱۳ این سوره که پرچم عدالت جنسیتی در قرآن کریم است و می‌فرماید:
یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَیٰ وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ ﴿١٣﴾ ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و ملت‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید. بی تردید گرامی‌ترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شماست. یقیناً خدا دانا و آگاه است.
راهکار پیشنهادی ما کاملاً شفاف است؛ تحقق شاخص‌های عدالت جنسیتی و اسناد ارتقا وضعیت زنان و خانواده در استان‌های کشور که مطابق با نیازها و مشکلات هر شهر و شهرستان تنظیم شده است.
یقیناً به سرمایه‌های عظیم جوانان ایرانی با همه تنوع و گوناگونی فرهنگ‌ها و سلایق یقین داریم و تا کنون نیز تلاش شده همه سرمایه‌های کشور را در برنامه‌ها در نظر بگیریم.
روابط عمومی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده/مهر