به گزارش برترین خبر ، حمزه امیرتیموری روز چهارشنبه در جلسه پیگیری مشکلات گاز و آب شهرستان نوشهر افزود: هزینه سرمایه‌گذاری شرکت ملی گاز ایران برای گازرسانی به ۱۸۳ روستای کوهستانی بخش کجور شهرستان نوشهر، بخش بلده شهرستان نور و منطقه چلاو از توابع بخش امامزاده عبدالله شهرستان آمل حدود ۹۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

وی ادامه داد: برای اجرای این پروژه بزرگ ۱۰ فاز تعریف شده است که هزینه عملیات اجرایی هر فاز آن بدون در نظر گرفتن تجهیزات و لوله بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان می باشد.

سرپرست شرکت گاز استان مازندران گفت: مرحله مسیر یابی لوله گذاری و تعریف فازهای این پروژه انجام شده است که با اختصاص اعتبار از سوی هیات مدیره شرکت ملی گاز ایران، فاز نخست این پروژه از روستای ونوش بخش مرکزی شهرستان نوشهر آغاز خواهد شد.

تیموری اخذ مجوز از محیط زیست، منابع طبیعی ، راه و شهرسازی و راهداری برای اجرای عملیات لوله گذاری در بالا دست به عنوان عمده مشکلات این پروژه عنوان کرد و خواستار تعامل این نهادها برای گاز رسانی به اهالی ۱۸۳ روستای کوهستانی و سردسیر استان شد.

وی گفت: موافقت وزیر با اجرای این پروژه گازرسانی در جهت ارتقا رفاه مردم روستانشین مازندران است که با پیگیری مستمر شرکت گاز ، حمایت استاندار و نمایندگان مجلس در منطقه انجام شد و نیازمند تداوم پیگیری‌ها برای تخصیص اعتبارات لازم است.

تیموری اظهار داشت: برای اجرای این پروژه بزرگ نیاز به ۲۸۰ کیلومتر لوله گذاری در مناطق کوهستانی می باشد که از این میزان ۴۴ کیلومتر آن به صورت ۲۰ اینچی و مابقی لوله گذاری ۱۲ اینچی است هر فاز به صورت جداگانه از سوی یک پیمانکار اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: این خط لوله از منطقه ونوش بخش مرکزی نوشهر تا ۲ راهی کدیر در بخش کجور با لوله ۲۰ اینچی و سپس از آنجا ۲ خط لوله ۱۲ اینچی یکی برای شهرهای پول و کجور و روستاهای بخش کجور و دیگری برای بخش بلده شهرستان نور و منطقه چلاو آمل لوله گذاری می شود.

سرپرست شرکت گاز استان مازندران همچنین از اجرای ۳۴ کیلومتری لوله گذاری خط اصلی برای گاز رسانی به روستاهای حدفاصل بین منطقه دوآب مرزن آباد و شهر پول با تعامل اداره محیط زیست، منابع طبیعی و راهداری در سال آینده خبر داد.

بر اساس آمارهای رسمی ضریب برخورداری جمعیت شهری مازندران از گاز طبیعی ۹۹.۵ درصد و جمعیت روستایی ۹۴.۵درصد است. شرکت گاز استان مازندران در حال حاضر دارای یک میلیون و ۴۸۰ هزار مشترک در بخش های خانگی، تجاری و صنعتی است.

همچنین طبق همین آمارها از مجموعه سه هزار و ۶۱۳ روستای مازندران تاکنون ۲هزار و ۳۰۸ روستا گازرسانی شده و عملیات گازرسانی به ۲۵۲ روستا نیز در دست اجرا است./ .irna.