به گزارش برترین خبر ، سعید نمکی گفت: مدیریت بیماری کرونا در استان مازندران با سایر استان‌ها کاملاً متفاوت بوده و مهار ویروس به شدت دشوارتر از آتش سوزی جنگل‌ها است، اگر خیز بیماری در دوره‌های قبلی در استان کنترل شده ناشی از تلاش مضاعف بوده است.

وی با اشاره به خدمات و همراهی دستگاه‌های مختلف از جمله سپاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و غیره با بخش سلامت اظهار کرد: تا زمانی که باید مقاومت کنیم و بایستیم باید با فرهنگ شهادت عجین باشیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه با همدلی، وفاق و درایت رهبر فرزانه انقلاب توانستیم دستاورد ملی را کسب کنیم، گفت: هیچ بیماری در هیچ جای کشور در پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نبوده است .

نمکی گفت: دشمنان ظالمانه در قفل کردن محموله‌ها برای تهیه ماسک و لباس محافظ در روزهای اول دست انداز ایجاد کرده و با مشکل مواجه بودیم.

وی با تاکید بر اینکه یک نفر را به دلیل قومیت خاص بر دیگری ترجیح ندادیم، گفت: ما هیچکس را به دلیل وضع اقتصادی ترجیح ندادیم و هزار تبعه بدون کارت اقامت را درمان کردیم و هیچ دستگاه اکسیژینی را به دلیل کهولت سن از بیماری باز نکردیم درحالی که این مسئله در کشورهای دیگر رخ داده و هر دارویی در هرجای دنیا مصرف شد در کمترین زمان وارد، تولید و بعد صادر کردیم.

نمکی با عنوان اینکه با دست‌های بسته در اقیانوس بلا هستیم،: خاطرنشان کرد: پیش بینی طوفان کرونایی در کشور و مرگ هزار و ۲۰۰ نفر در ایران می‌رفت، برای ایستادگی مقابل هجمه بیماری، طرحی ملی طراحی و به نام سردار رشید اسلام، شهید سلیمانی مزین شد.

نمکی با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد مرگ و میرها در کشور مربوط به افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماری زمینه‌ای است، اظهار کرد: امروز مرگ زیر ۱۰۰ نفر را تجربه می‌کنیم و این در حالی است که روزانه بیش از ۳۰۰۰ مرگ در آمریکا ثبت می‌شود.

وزیر بهداشت از شناسایی چهار بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی خبر داد و گفت: ویروس جدید انگلیسی و اروپایی ردیابی شده و تاکنون چهار مورد جدید از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور تأیید شده است.

وزیر بهداشت با اشاره به تفاوت ویرووس انگلیسی گفت: ویروس جدید د۱۰ برابر بیشتر از ویروس اولیه خطرناک‌تر است.

نمکی با اشاره به فرایند تولید و تهیه واکسن کرونا گفت: روزهای اول می‌دانستیم در واکسن ممکن است دچار بی مهری و کم توجهی شویم لذا سعی کردیم با تکیه بر دانش داخلی ساخت واکسن را دنبال کنیم و در این راستا جلسات و کمیته‌هایی تشکیل شده و در آینده نزدیک یکی از سازندگان اصلی واکسن در منطقه هستیم و تا پایان بهار واکسن ایرانی به صورت انبوه تولید می‌شود.
نمکی از اجرای فاز سوم کلینیکال در آینده خبر داد و گفت: تست‌های مدل انسانی واکسن موفق آمیز بود و گروه دوم و سوم نیز در حال پیوستن است و اجازه نمی‌دهیم کسی واکسن خود را روی مردم ما آزمایش کند./.isna