به گزارش برترین خبر ، در اخطاریه روز دوشنبه هواشناسی آمده است که این استان از بعد از ظهر فردا سه شنبه تحت تاثیر استقرار و تقویت جریانات سرد و مرطوب شمالی و عبور امواج تراز میانی جو قرار می گیرد که سبب بارش باران ، وزش باد ، کاهش محسوس دما ، بارش برف در مناطق و محورهای کوهستانی و مواج و متلاطم شدن دریای خزر خواهد شد.

هواشناسی مازندران اثر این تغییرات جوی را که تا پنجشنبه ادامه می یابد ، برای سراسر استان پیش بینی ولی تاکید کرد که در مناطق غربی استان شدیدتر خواهد بود .

بر اساس پیش بینی هواشناسی ، این تغییرات جوی سبب ایجاد آبگرفتگی معابر در شهرهای غربی استان ، مه آلود شدن ،کاهش دید ، ریزش سنگ ، لغزندگی و اختلال در تردد جاده های کوهستانی
خواهد شد و از شهروندان خواسته شده است تا تمهیدات لازم را جهت جلوگیری از خسارات احتمالی از جمله احتیاط در تردد جاده ای و پرهیز از صعود کوهنوردان به ارتفاعات اتخاذ کنند.

جدول پیش بینی پنج روزه هواشناسی مازندران هم نشان می دهد که در این مدت دمای هوای بین ۶ تا ۱۰ درجه کاهش خواهد بود.

مسئول پیش بینی هواشناسی مازندران در باره تغییرات جوی مورد انتظار گفت: در روزهای آینده تا اواخر روز پنجشنبه در سراسر استان مردم شاهد وزش جریان های سرد و غربی همراه با بارش های متناوب خواهند بود.

ابراهیم تاکامی افزود: از اواخر روز سه شنبه سامانه بارشی و کم فشار از سمت غرب وارد مازندران می شود و تا اواخر شب تمامی استان را در بر می‌گیرد.

وی این سامانه بارشی را از نوع زمستانی و همراه با کاهش محسوس دما توصیف کرد و ادامه داد: دمای هما در روزهای آینده نسبت به امروز در مناطق جلگه ای تا ۶ درجه سانتی گراد و در مناطق کوهستانی تا ۱۰ درجه کاهش می‌یابد.

کارشناس پیش بینی هواشناسی مازندران به بارش متناوب باران و همچنین وزش باد در مناطق جلگه ای و ساحلی اشاره کرد و گفت: در اتفاعات بارش برف را خواهیم داشت که ممکن است در تردد اختلالاتی نیز ایجاد کند.

تاکامی با اشاره به اینکه دمای مناطق کوهستانی ممکن است تا حد یخ‌زدگی کاهش یابد ، اظهار داشت: در این مدت به دلیل بارش برف و یخ‌زدگی سطح جاده‌های کوهستانی نیاز است رانندگان احتیاط بیشتری داشته باشند.

وی دریای خزر را در این مدت مواج و توفانی توصیف کرد و افزود: روز چهارشنبه اوج تحرک سامانه بارشی در استان خواهد بود و ارتفاع اواج دریای خزر در این روز به حدود ۲ متر می‌رسد که برای تمامی فعالیت‌های دریایی مناسب نیست.

هوای مازندران امروز آفتابی است و گرم‌ترین دمای هوای هفته نیز برای امروز پیش بینی می شود که در برخی مناطق به ۱۸ درجه سانتی گراد خواهد رسید.

در حال حاضر بلده نور با ۲ درجه سانتیگراد سردترین و گلوگاه با ۱۷ درجه گرم‌ترین مناطق استان محسوب می‌شود./.irna.