عکس و خبر: تارا هاشمی

به گزارش برترین خبر ، دوره تربیتی و مهارتی تشکل های دینی و هیئات مذهبی منطقه شمال کشور در رامسر با حضور مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی و استان برگزار شد.

همایش “دوره ماه ” استانهای شمالی کشور گلستان ، مازندران ،گیلان با حضور حجت الاسلام مجید باباخانی رییس سازمان هیئت و تشکلهای دینی کشور در رامسر برگزار شد

این دوره در دو مرحله روزهای شنبه و چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه این هفته برگزار می گردد

جهاد تبیین در دستان هیات و تشکل های دینی

حجت الاسلام علی‌اکبر درخشنده در آیین افتتاحیه اولین دوره معرفتی و مهارتی هیات و تشکل های دینی منطقه شمال کشور عنوان کرد: تشکل های دینی و هیات های مذهبی مخاطبان خاص رهبری در حوزه جهاد تبیین هستند.

معاونت فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره کل سازمان تبلیغات اسلامی مازندران امروز دوم خردادماه، در آیین افتتاحیه دوره تربیتی معرفتی و مهارتی تشکل های دینی و هیات های مذهبی شمال کشور با یادآوری تاکیدات مقام معظم رهبری بر کلید واژه《جهاد تبیین》بیان کرد: با وجود تاکیدات رهبری هنوز شاهدیم که آثار تحقق آن در جامعه قابل مشاهده نیست که این یا به دلیل قصور و کوتاهی در عملیاتی کردن آن است و یا هنوز فهم صحیحی از جهاد تبیین وجود ندارد.

درخشنده با اشاره به آیات قرآن که خداوند در آن به صراحت اعلام می دارد که راه و روش پیامبر دعوت به سوی نور و حق از راه《روشنگری و بصیرت》 است عنوان کرد: این دعوت به نور و حق در مقابل جریان همیشگی تاریخی دعوت به تاریکی و طاغوت قرار دارد و این دعوت به حق جز با روش تببین و جهاد تبیین محقق نخواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه رهبری در خصوص جهاد تبیین انتظار خاص و ویژه ای از هیات های مذهبی و تشکل های دینی دارند افزود: از دهه هفتاد شاهد شکل گیری و مخاطب یابی شبکه های فارسی زبان خارجی هستیم که رفته رفته با تاثیر بر دو قشر نوجوان و زنان اهداف ویژه خود را دنبال کرده و تاثیرات مخرب خود را بر باور های حتی خانواده های سنتی ایرانی برجای گذاشت.

درخشنده افزود: ضرورت آسیب شناسی و ارائه راهکارهای کاربردی برون رفت از این آسیب هاست که ایجاد زنجیره تشکیلاتی تشکل های دینی و هیات های مذهبی را در راستای جهاد تبیین ضروری می نمایاند و منجر به شکل گیری دوره های معرفتی و تربیتی جاری ویژه مدیران سطوح مختلف هیات ها و تشکل ها شده است.

گفتنی است ؛دوره توانمند سازی، معرفتی و مهارت افزایی هیات ها و تشکل‌های دینی در آوردگاه تمدنی با عنوان《دوره ماه، در راستای ارتقاء آموزشی و توانمندسازی هیات ها و تشکل های دینی، سمن‌ها و مجموعه‌های مردم‌ نهاد منطقه شمال کشور به مرکزیت شهر رامسر و در اردوگاه هفتم تیر این شهر از امروز سه شنبه ۲ خرداد ماه آغاز و به مدت ۴ روز ادامه خواهد داشت

رییس سازمان هیات و تشکل‌های مذهبی کشور مطرح کرد؛

جایگزینی فهم دینی با سلایق شخصی در امور فرهنگی

حجت الاسلام مجید باباخانی در آیین افتتاحیه دوره تربیتی و مهارتی تشکل های دینی و هیئت های مذهبی منطقه شمال کشور عنوان کرد: اولویت امور تربیتی و فرهنگی را بر خواست دقیق دین متمرکز کرده و از اعمال نظرات و سلایق شخصی پرهیز کنیم.

حجت الاسلام مجید باباخانی بیان کرد: پیامبر اکرم اولین الگو و نمونه کامل الهی است که توانسته تحولات عظیمی را در یک محیط و جامعه خفقان آور ایجاد کند که تا به امروز و پس از هزار و ۴۰۰ سال انسانها را تحت تاثیر خود قرار می دهد، چنانچه ایشان با آن روحیه عظیم خود در مورد سوره هود و آیه ۱۱۲ این سوره می فرماید که این سوره مرا پیر کرد.
وی افزود: خداوند در این آیه می فرماید: 《پس همان گونه که فرمان یافته ای استقامت کن…، معنای دقیق 《اِستَقِم》 این است که در مسیری که در آن قرار داری تمامی نتایج و اهداف معین شده محقق شود و البته ابن مسیر باید 《کما اُمرت..》 باشد یعنی آنچه دستور دقیق خداوند است عملیاتی شود.

باباخانی با بیان اینکه در مسیر کار فرهنگی دچار اعمال سلیقه های شخصی هستیم و تا فهم دقیق دینی در حوزه تربیتی فاصله داریم تصریح کرد: در حوزه فقاهت با جهاد فقیهانی در دین مواجهیم که با دقت در آیات و روایت در طول بیش از هزار سال جزییات احکام و دستورات تکالیف دینی را مشخص و استخراج کرده اند اما در حوزه تربیتی حتی سند شناسی آیات مربوط به این حوزه واکاوی و بررسی نشده است در حالی که تربیت و روش تربیتی انسان مقدم بر احکام است و ما نیاز به فقیهان تربیتی داریم.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه در مسیر تربیتی و کار فرهنگی باید همکاری، همدلی و توافق و اجماع بین تمامی تشکل های دینی و هیات های مذهبی و سایر متولیان حوزه فرهنگ ایجاد شود تصریح کرد: پس از ایجاد اجماع و تحمل شنیدن سلایق متعدد ما خواهیم توانست اولویت امور تربیتی و فرهنگی را بر خواست دقیق دین متمرکز کرده و از اعمال نظرات شخصی پرهیز کنیم.

حجت الاسلام باباخانی در ادامه به بسته بودن باب گفتگو در میان متولیان امور فرهنگی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: نوجوان بی حجاب امروز در زمان مسئولیت متولیان فرهنگی جمهوری اسلامی بالیده و رشد کرده و به این نقطه رسیده است پس نمی توان کار فرهنگی را با 《باید》 به نوجوان امروز تحمیل کرد بلکه باید راه گفت و شنود باز و راه ارائه نظر و نقش پذیری نوجوان در مسیر تربیتی مهیا شود.

ریاست سازمان تشکل های دینی و هیات های مذهبی کشور با تاکید بر اینکه ایجاد بستری برای افزایش و تعمیق معرفتی و مهارتی تشکل های دینی و هیات ها در راستای همگرایی و هم افزایی آنان در آوردگاه تمدنی در ۱۰ پهنه کشور برگزار می شود گفت: هر پهنه شامل چند استان همجوار بوده و با استفاده از تخصص علمی و تجربی اساتید استان‌ها و اساتید ملی به دو شکل حضوری و مجازی دنبال می شود.

وی افزود: این دوره ویژه‌ مدیران هیأت‌ های مذهبی و تشکل‌های دینی و مسئولان بخش های رسانه‌، نوجوان و بخش بانوان هیات‌ها و تشکل‌ها ی استان های شمال کشور شامل گیلان، مازندران و گلستان برگزار خواهد شد و هیات ها پس از شرکت در برنامه های حضوری، وارد یک دوره ۶ ماهه می شوند که به صورت هفتگی بسته های محتوایی را از طریق بسترهای مجازی دریافت می کنند و در پایان برای شرکت کنندگان از سوی مجموعه آموزش های کاربردی سازمان تبلیغات اسلامی و مجموعه دانشگاه سوره مدرک اعطا خواهد شد.