*عدم ارتباط بیش از یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاه ها با بازار کار

به گزارش برترین خبر ، اسفندیار نظری در همایش هدایت تحصیلی با اشاره به بیکاری مطلق ۳۰ درصد از  ۳۵ هزار جوان فعال که بین سن ۱۵ تا ۲۹ سال هستند، اظهار کرد:سالانه بین یک الی یک و نیم میلیون نفراز دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند که متاسفانه ۵۰ درصد این فارغ التحصیلان هیچ ارتباطی با بازار کار ندارند و بسیار نگران کننده است.

وی با بیان اینکه بیکاری دختران دو برابر پسران است ، تصریح کرد:کشور ایران جوان ترین جمعیت بشری را از آن خود دارد و با توجه به اینکه در سال ۱۴۰۰ جمعیت فعال از ۳۵ میلیون نفر به ۶۱ میلیون نفر افزایش می یابد و نیازمند ۲۹ میلیون فرصت شغل هستیم بنابراین باید به دنبال راهکارمناسبی برای فرزندان خود باشیم .

معاون متوسطه آموزش‌وپرورش مازندران در ادامه افزود: کشور ایران رتبه ۴ جهان را در شرکت های دانش بنیان ، رتبه ۳ جهان را در علم نانو و در ارائه مقالات علمی دارای رتبه ۲ جهان است وتمامی این موفقیت ها به بخشی از اشتغال کشورکمک می کند.

نظری استعداد، علاقه ، توانایی ، نیاز های کشوروامکاناتی موجود در شهررا از فاکتور های هدایت تحصیلی دانش آموزان برشمرد و گفت: تصمیم گیری منطقی فرزندان به درستی هدایت تحصیلی و انتخاب رشته می انجامد ودر همان راستا به انتخاب شغل مناسب و زندگی اجتماعی منجر می شود.

وی با بیان اینکه فرزندان باید در سه شاخه هدایت می شوند، یادآورشد: رشته نظری  که شامل علوم ریاضی و علوم تجربی ، علوم انسانی و ادبیات فارسی،علوم و معارف اسلامی است و شاخه فنی و حرفه ای که ۸۰ درصد فارغ التحصیلان  این رشته به دلیل اینکه فلبداهه کارگر ماهر هستند یا خود ایجاد شغل کردند و یا شهرک های صنعتی به دنبال آنها هستند و ۳۵ رشته فعال در مازندارن وجود دارد که بخشی از آن رشته ها در شهرستان نور است.

معاون متوسطه آموزش‌وپرورش مازندران شاخه کارودانش را نسبت به رشته فنی و حرفه ای به روز تردانست و افزود: ۱۵۶ رشته در شاخه کاردودانش در کشور وجود دارد که بیش از ۹۰ رشته در مازندارن فعال است و از ویژگی های رشته کار و دانش چون بر اساس نیاز بازار رشته ایجاد شده است بخشی از آموزش را به بیرون از فضای مدرسه با نظارت مدیران هدایت می شود تا دانش آموزان با آخرین ورژن های استاندارد شغلی آشنا شوند.

وی سه عامل عملکرد مشاوره ای ، تحصیلی، امکانات و تجهیزات بوم و منطقه به هدایت تحصیلی کمک می کند،اظهار کرد: امسال  ۸۵ درصد رشته های دانشگاه بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام انجام می شود و کم کم غول کنکور هم شکسته خواهد شد.

نظری با تاکید بر اینکه وضعیت اشتغال درسالهای آینده به سمت رشته های فنی و حرفه ای است دانش آموزان باید مهارت زبان انگلیسی و کامپیوترو برنامه نویسی را یاد بگیرد تصریح کرد: اگر فرد آگاهانه و بر اساس ملاک های صحیح رشته خود را انتخاب کند موفقیت تحصیلی ، رضایت شغلی ، پیشرفت در کار و کسب درآمد، لذت از زندگی ،موفقیت اجتماعی ، شکوفایی استعداد را تجربه خواهد کرد  و هدایت تحصیلی نادرست افت تحصیلی ، شکوفا نشد ن استعداد ها ، هدر دادن سرمایه گران بها ،عدم رضایت شغلی ، سرخوردگی فردی ، را به همراه دارد.

 

*نیروی انسانی ماهر بزرگترین سرمایه جامعه

آیت دیوسالار در گفت وگو با خبرنگار برترین خبر اظهار کرد: هدف از برگزاری همایش هدایت تحصیلی را آشنایی دانش آموز با استعداد و توانایی خود و رشته ها،شغل ها ، و همچنین توسعه متوازن رشته ها است.

مدیر آموزش وپرورش نوربا اشاره به اینکه نیروی انسانی ماهر بزرگترین سرمایه آن جامعه است، تصریح کرد: کشوردارای نیروی انسانی ماهر و متخصص ثروتمند، است و ایران با وجود نیروی انسانی بسیارزیاد ولی متاسفانه به علت عدم کسب مهارت دچار چالش شده است.

وی با بیان نظام آموزشی در ایران بیمار است و با تاکید بر کسب مهارت آموزی فرزندان برای زندگی ، ادامه داد: در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان درمدارس فنی و حرفه ای ادامه تحصیل می دهند ولی متاسفانه در کشورایران از یک میلیون و صد هزار نفر شرکت کننده در کنکور حدود ۷۰۰ هزار نفر در رشته تجربی آزمون می دهندکه خیلی از این دانش آموزان که به اصرار خانواده ها این رشته را انتخاب کردند،به دلیل نبود علاقه پشت غول کنکور می مانند ودیگر نمی توان از ظرفیت های بالقوه دانش آموزان در رشته های دیگر استفاده شود وجامعه درآینده با نیروی کارآمد دچارمشکل می شود.