به گزارش برترین خبر ، اولین جلسه محاکمه متهم ” سید محمد هادی رضوی ” و ۳۰ نفر دیگر از متهمان بانک سرمایه ، صبح امروز (۲۴ اردیبهشت) با حضور متهمان، وکلای مدافع، مستشاران، نماینده دادستان تهران و اصحاب رسانه به ریاست قاضی مسعودی‌ مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد و جرائم اقتصادی به صورت علنی برگزارشد.

 

قاضی مسعودی مقام در ابتدای جلسه اظهار کرد: پرونده بانک سرمایه دارای سه کیفرخواست است، ابتدا کیفر خواست آقای سید محمد هادی رضوی قرائت می‌شود و بعد کیفرخواست ۸ مدیر بانک سرمایه قرائت می‌شود و در انتها به پرونده‌ ۲۱ تن دیگر نیز رسیدگی خواهد شد.

وی افزود: قبلاً رای دادگاه ۳ تن از مدیران بانک سرمایه از جمله علی بخشایش، توسلی و کاظمی صادر شده ضمن آنکه رای دادگاه حسین هدایتی نیز صادر شده است که چند روز دیگر اعلام می‌شود که در حال حاضر کیفرخواست آقایان سید محمد هادی رضوی و احسان دلاویز قرائت خواهد شد، از قهرمانی نماینده دادستان خواست که با قرار گرفتن در جایگاه کیفرخواست پرونده را قرائت کند.

قرائت کیفر خواست سید محمد هادی رضوی

قهرمانی نماینده داستان قرائت کیفر خواست را اینگونه آغاز کرد: بانک سرمایه ششمین بانک خصوصی است که با بیشترین سرمایه اولیه در تاریخ ۱۸/۱۰/۸۴ عملا فعالیت خود را آغاز کرد.صندوق ذخیره فرهنگیان با ۴۷ درصد سهام و گروه ریخته‌گران با ۳۷ درصد سهام بیشترین سرمایه سهامداران بانک سرمایه هستند که به دلیل عدم ثبات مدیریت بانک سرمایه را دچار مشکل کردند، این دو گروه با معرفی مدیران مختلف و پرداخت تسهیلات به شرکت‌های مورد نظر خود خسارت‌های سنگینی را به این نهاد پولی و سپرده‌گذاران اصلی وارد کردند. این دو گروه حتی در مواردی مدیرانی را برای بانک سرمایه انتخاب می‌کردند که از سوی بانک مرکزی رد صلاحیت شده بودند و اغلب مدیرانی فاسد بودند که با دریافت مبالغ قابل توجهی رشوه اقدام به پرداخت تسهیلات کلان به شرکت‌های مد نظر خودشان می‌کردند.

یکی از افرادی که در سال‌های ۹۱، ۹۲ و ۹۴ حق‌ حساب به مدیران و دلالان بانک سرمایه پرداخت می‌کرد، آقای سید محمد هادی رضوی بود، وی از طریق شرکت آینده‌سازان فاطمی و شرکت رهجویان کوثر مبالغ ۲۰ و ۶۰ میلیارد تومان را بدون اعتبار سنجی دریافت کرده بود و از طریق شرکت شایگان تجارت آسیه سه فقره تسهیلات به مبلغ ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دریافت کردند.

آقای رضوی با ارائه ضمانت‌نامه از شرکت پشتیبانی امور دامی استان تهران مقادیر قابل توجهی گوشت خریداری کرده است و بعد از فروش آن‌ها در بازار وجوه آن را برای خودش برداشته است که در حال حاضر شرکت پشتیبانی امور دام از سید هادی رضوی شکایت کرده و خواستار پرداخت مطالبات است.

سید هادی رضوی وجوهی را که از بانک سرمایه به عنوان تسهیلات دریافت کرده ، صرف خرید چندین ملک در مناطق مرغوب تهران کرده است.

وی ملک صبا را در خیابان اندرزگو به مبلغ ۱۹ میلیارد تومان خریداری کرده است و همین ملک را از طریق تهاتر برای پرداخت بدهی ۱۲۰ میلیاردی خود به بانک سرمایه معرفی کرده است که برای این کار از آقای محسن پارساییان کمک گرفته است، سپس از طریق آقای یاسر رضایی قائم مقام وقت بانک سرمایه به این بانک معرفی شد.کارشناسان بانک سرمایه ملک خیابان اندرزگو را چهار برابر ارزش واقعی آن یعنی ۱۲۵ میلیارد تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند که آقای هادی رضوی به خاطر این گران نمایی مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به آقایان خوش خلق و پارساییان حق‌ حساب می‌دهد.

در زمان تهاتر بدهی هادی رضوی به بانک سرمایه وی ۱۲۰ میلیارد تومان به این بانک بدهکار بوده است که با معرفی ملک اندرزگو به مبلغ ۱۲۵ میلیارد تومان به بانک سرمایه، ۵ میلیارد تومان هم از بانک طلبکار می‌شود و بابت آن چک دریافت می‌کند و این چک‌ها را به عنوان جریمه‌های خود به شهرداری پرداخت می‌کند.

ارزش ملک صبا یک بار از طرف شعبه ۶ بازپرسی تهران ۷۱ میلیارد تومان ارزیابی می‌شود، در حالی که فقط ۳۵ میلیارد تومان ارزش داشته است.پرداخت رشوه به مدیران و دریافت تسهیلات به مبلغ ۱۰۷ میلیارد تومان از اتهامات هادی رضوی است. وی باید این وجوه را در راستای اشتغالزایی در کشور ثبت می‌کرد، در حالی که آن‌ها را صرف خرید ملک، خودروی لوکس و عیش و نوش خود کرده است.

سید محمد هادی رضوی متولد سال ۱۳۶۳ اهل تهران متهم است، به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و دریافت تسهیلات به مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است که در حال حاضر با قرار وثیقه آزاد است.

قرائت کیفر خواست احسان دلاویز

نماینده دادستان در این بخش از دادگاه در قرائت کیفر خواست احسان دلاویز اینگونه گفت: متهم احسان دلاویز آزاد با تودیع وثیقه است که متهم به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق معاونت تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۲ میلیارد تومان است.

تفهیم اتهام محمدهادی رضوی توسط قاضی

در ادامه قاضی در بخش تفهیم اتهام محمدهادی رضوی خطاب به وی گفت: شما متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق تحصیل مال نامشروع در قالب ۵ فقره تسهیلات بانکی به میزان یک هزار و ۷۵ میلیارد ریال هستید، آیا اتهامات را قبول داری؟

رد اتهام و دفاع از سوی متهم رضوی

رضوی ضمن رد اتهامات وارده دفاعیاتش را آغاز کرد و گفت: از برگزاری دادگاه علنی خوشحالم و از شما می‌خواهم که بدون ترس و لرز مطالبم را بگویم. بانک مرکزی اعلام می‌کند که پیرو نامه یکی از شهروندان (نامه بنده) بند یک مشمول تسهلات نمی‌شود. حال سوال اینجاست که چرا این نامه به دادگاه نیامده است. چرا می‌خواهید رضوی را اذیت کنید و این نامه را به دادگاه ارسال نکردید.

در کیفرخواست اشاره شده است که رضوی برای دریافت تسهیلات مخفی کاری کرده و با معرفی شرکت‌های صوری تسهیلات گرفته است. من در دادگاه خائن معرفی شدم و من باید مدرک ارائه دهم که خائن نیستم.

بنده در زمان دریافت تسهیلات از طریق شرکت آینده سازان فاطمی خودم را مدیر عامل معرفی کردم و گفتم که هر جرمی رخ دهد تصمیم گیرنده خودم هستم.متاسفانه در دادگاه و رسانه‌ها من را داماد شریعتمداری معرفی می‌کنند. من داماد نتانیاهو که نیستم. داماد شریعتمداری هستم و می‌خواهم در این دادگاه بدون فضاسازی سیاسی و اینکه داماد فردی معرفی شوم، به پرونده رسیدگی شود.رابطه من با نماینده دادستان شکرآب است و خدا کند با دهان روزه از روی تقوا صحبت کنم.سقف اعتباری من ۸۰ میلیارد تومان بود که بانک سرمایه ۱۰ درصد از تسهیلات را نگه می‌داشت که خلاف قانون بانک مرکزی است و خدا کند با رسیدگی به این پرونده بساط نزول خوری در بانک‌ها برداشته شود. بنده ۸۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفتم که ۱۰ درصد در بانک ماند و ۴۰ درصد هم وثیقه سهل الوصول گرفتند و ۲۲ میلیارد تومان هم نقدی پرداخت کردم و باز هم بانک مابقی پول را خرد خرد به من تحویل داند.

در کیفرخواست آمده است که هادی رضوی برای دریافت تسهیلات صورت مالی ارائه نکرده است.

 در صورتی که بنده برای دریافت ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات ماده ۱۸۴ دریافت کرده ام. حال ماده ۱۸۴ میگوید که برای دریافت این ماده باید صورت‌های مالی شرکت را به ارائه دارایی ارسال کنیم و بعد اداره دارایی به بانک اعلام می‌کنم که این فرد می‌تواند تا سقف مشخصی تسهیلات دریافت کند.

 اما متاسفانه ماده ۱۸۴ را از پرونده بیرون کشیدند. سوال من این است که چرا بخشی از اسناد از پرونده بیرون آمده است.همان طور که آقای قهرمانی گفته‌اند برخی افراد در یک روز حساب باز می‌کردند و ۲ روز بعد تسهیلات خود را دریافت می‌کردند!

 اما من حداقل زمان از افتتاح حساب تا دریافت تسهیلاتم ۳ ماه تا یک سال بوده است. نمی‌دانم چگونه شده که یک سری قرارداد‌ها با یک سری شرکت‌ها با سربرگ و امضای من به پرونده‌ام اضافه شده است که من در جریان آن‌ها اصلاً نبوده‌ام و وقتی از بازپرس پرونده این موضوع را می‌پرسم، می‌گوید: بروید از دارایی ماده ۱۸۶ را بگیرید تا مشخص شود و من نسبت به این پرونده‌ها اعتراض کرده‌ام و حتی خواستار وصول دریافت قرارداد‌ها شدم تا بفهمم موضوع قرارداد‌ها چیست و خوشبختانه برای من قرار منع تعقیب صادر شد.

ورود نماینده دادستان به بحث و ادامه دفاع متهم

در این لحظه قهرمانی نماینده دادستان تصریح کرد: قرار‌های منع تعقیب شما نقض شده بود!

رضوی در پاسخ و ادامه گفت: خیر، تمامی آن‌ها قطعی بوده است. سوال من این است که چرا باید پرونده‌ام از یک شعبه بازپرسی به یک شعبه دیگر برود و در روند آن مشکل ایجاد شود.یک سال و نیم است که به بانک می‌گویم شما قرارداد سفید امضاء از من گرفته‌اید، در حالی که من برای امور جاری تسهیلات گرفته‌ام.

آقای قاضی کار من تولید، بازرگانی و ساخت سالن‌ها و مراکز رسانه‌ای و کنفرانسی است. اما در قرارداد سفید امضای من موضوع دوربین مداربسته نوشته شده است. با این حال معاونت حقوقی بانک سرمایه در رابطه با قرارداد‌های جعلی که به پرونده وارد شده است اعلام می‌کند که قرار‌های منع تعقیب را قبول دارد و نسبت به این قرار‌ها اعتراضی ندارد. البته آقای قهرمانی نسبت به این قرار‌های منع تعقیب گویا اعتراض دارند که بنده می‌گویم بنده که در خدمت شما هستم و جایی نرفته‌ام و نمی‌دانم چرا از ارائه اسناد توسط بنده ناراحت می‌شوند.بنده پس از مطلع شدن از این موضوع به دادگاه صدر رفتم که بگویم اصلاً قرارداد‌هایی که بنده به بانک داده‌ام کجاست و اصلاً بدهی من به شما چقدر است که توانستم از دادگاه حکم بگیرم و ثابت کنم که قرارداد‌های ارائه شده به بانک سرمایه سفید بوده است.

من در دادخواستی که در دادگاه صدر ارائه دادم و از بانک سرمایه شکایت کردم، اعلام کردم که بانک باید موضوع قرارداد‌های من را اعلام کند و گفتم که اگر شما قرارداد سفید را خودتان پُر کنید، به اتهام جعل از شما شکایت می‌کنم که بانک سرمایه پس از این شکایت اقداماتش را متوقف کرد، چون من به بانک سرمایه مجدداً اعلام کردم که تسهیلات دریافتی بنده در امور جاری باید باشد، اما بانک به من تسهیلات با موضوع مشارکت مدنی داده است و در ازای آن از من قرارداد سفید امضاء اخذ کرده است.

آقای مسعودی‌مقام، بانک سرمایه ۳۱ بدهکار کلان دارد که بدهی‌هایشان ۳۰۰ میلیارد، ۴۰۰ میلیارد و ۱۰۰۰ میلیارد است، بدهی من کجای این ارقام قرار دارد؟! لیست اسامی این ۳۱ بدهکار توسط هیأت تحقیق و تفحص مجلس اعلام شده است که اصلاً اسم من در آنجا نیست. مگر بدهی من چقدر بوده است، حدود ۸۰ میلیارد تومان.

آقای قهرمانی شما می‌گویید که بنده با مدیران بانکی تبانی کرده‌ام، اگر من تبانی کرده بودم می‌توانستیم تسهیلات بسیار بیشتری بگیریم و گران‌نمایی‌های بالاتری هم داشته باشم.

لازم است از آقای مسعودی‌مقام بابت حوصله و سعه‌صدرشان تشکر کنم که به حرف‌های من با حوصله گوش می‌کنند، چون من کلاً آدم عصبی مزاجی هستم و از خداوند خواسته‌ام که به من کمک کند بتوانم با حوصله از خود دفاع کنم یا دائم دعا می‌کردم که مبادا آقای قهرمانی چیزی بگوید و من را عصبانی کند و من از عدل خارج شوم، اما درباره خانه خیابان اندرزگو باید بگویم که بنده بیش از ۵ ماه با مدیران بانکی نامه‌نگاری کردم که بیایید این ملک را ارزیابی کنید و به عنوان وثیقه آن را تعیین تکلیف کنید و پس از ۵ ماه بالاخره هیأت مدیره اعلام کرد که ما این ملک را ارزیابی می‌کنیم. آقای قاضی، بدهی من در سال ۹۳ حدود ۷۰-۸۰ میلیارد تومان بوده است که حدود ۲۲ میلیارد آن را نقدی به حساب بانک پرداخت کرده بودم.

بنده کارم تولید سالن‌های آمفی‌تئاتر و سالن‌های کنفرانس رسانه‌ای است و تصمیم داشتم این ملک را به بانک سنتر و بیمه تبدیل کنم. این ملک، یک ملک بی ارزش نبود که مثلاً بگویم در جهرم یک ملک را به عنوان وثیقه معرفی کرده‌ام، بلکه وثیقه من بَرِ خیابان اندرزگو که یکی از خیابان‌های شلوغ و جز خیابان‌های پولدار تهران است، واقع شده است.من برای این ملک ۷ طبقه جواز تجاری گرفته بودم که ۲ هزار متر مربع میزان آن بود. بانک برای اینکه این ملک را ارزیابی کند، ۳ نفر کارشناس مشخص کرد که آن را ۱۲۵ میلیارد تومان ارزیابی کردند، اما این را هم باید بگویم که قرار شده بود که این ملک را از طریق اقاله به جای بدهی خود بردارند و من هم این روش را قبول نداشتم، چون می‌دانستم در این صورت هرچه ارزش ملک بالاتر رود، بدهی من بیشتر می‌شود و از این امر ناراضی بودم.

نهایتاً در تاریخ ۹۵.۱۲.۲۰ به ما ابلاغ شد که آقای رضوی بیا و بدهی‌ات را مشخص کن که همان ۸۰ میلیارد تومان را قبول داریم. یکی از مدیران وقت بانک سرمایه _حیدرآبادی_به من گفت که بیا ما ملک تو را ۱۲۰ میلیارد تومان ارزیابی می‌کنیم که ۸۰ میلیارد تومان بدهی شما را تسویه می‌کند و ۴۰-۵۰ میلیارد هم به شما داده می‌شود، اما شما باید ۵ میلیارد تومان نقد به من بدهی و یک ملک را هم بدهی تا حسابت تسویه شود که من این موضوع را قبول نکردم و نمی‌دانم که چرا این آقا از اسپانیا سر در آوردند.

آقای قهرمانی گفته‌اند که این ملک ۳۰ میلیارد تومان می‌ارزد، در این خصوص باید بگویم که در مرداد ماه سال ۹۵ اکیپی از آگاهی عملیات ویژه و به داخل خودرویی بدون پلاک بردند و گفتند که بیا تا تکلیف بدهی تو را مشخص کنیم و من را نزد فردی  بردند که اخراجی قوه قضاییه بود. به من گفتند چقدر می‌دهی تا پرونده‌ات را زودتر تمام کنیم؟ آن‌ها تا دی ماه من را بازی دادند و بالاخره در این ماه من را احضار کردند. در آنجا به من گفتند که من تو را در تاریخ ۹۵.۱۰.۱۳ به دادسرا می‌بریم و کسی هم تو را نمی‌بیند و همین هم شد، یعنی در تاریخ ۹۵.۱۲.۳ من را دوباره احضار کردند و دیدم بازجویی تاریخ ۹۵.۱۲.۳ را به تاریخ ۹۵.۱۰.۱۳ ثبت کرده‌اند.

آقای قاضی، من استرس دارم که مبادا برای من اتفاقی بیفتد و حتی در چندین نوبت این مطلب را هم اعلام کرده‌ام، چون دائماً به من می‌گفتند که مبادا بخواهی چیزی را بگویی. بنده از تاریخ ۹۵.۱۲.۳ تا ۹۵.۱۲.۲۰ با افراد خاصی به دفترم می‌رفتم و می‌آمدم و در تاریخ ۹۵.۱۲.۲۰ بازپرس شاه‌بختی پرونده‌ام را گرفت و نهایتاً در تاریخ ۹۵.۱۲.۲۶ با قرار کفالت آزاد شدم و نهایتاً این ملک را ۳۰ میلیارد تومان ارزیابی کردند. خلاصه اینکه تا شهریور ماه برای من و پرونده‌ام اتفاقات عجیب و غریبی افتاد.

آقای قاضی من مطالبم را درباره قرارداد‌های موجود، پرداخت اصل بدهی، ماده ۱۸۶ توضیح دادم؛ اما مطلب دیگر اینکه در سال ۹۴ در دفاتر بانکی می‌گویند من بدهکارم در حالی که در سال ۹۵ هیئت مدیره امضا کرده که من بدهکار هستم؛ اما در صورت مالی به من گفته بدهکار نیستی. همچنین در سال ۹۶ مجددا من در صورت مالی بدهکار نیستم.

در سال ۹۷ کلی گویی می‌شود که ۱۰۰ میلیارد تومان گران نمایی کرده‌ام. سئوال من این است که اگر بدهکارم چرا از من شکایت نکرده‌اند و اگر هستم که مشخص است.آقای قاضی من از شما عذرخواهی می‌کنم که اطاله می‌کنم؛ چرا که درد دل من زیاد است و سپاسگزارم که حوصله می‌کنید.

درباره قرارداد شرکت دام، نماینده دادستان می‌گوید من قرارداد ندارم در حالی که من نامه شرکت دام و پشتیبانی دام را به شما نشان می‌دهم که به بانک سرمایه مبنی بر اینکه قرارداد پیوستی در ضمیمه است نامه زده؛ یعنی به قرارداد پیوستی من اشاره کرده است.شما از روز اول گفتی رضوی شما یک قرارداد داری، اما من نامه شرکت دام را دارم که در آن به قرارداد پیوستی اشاره کرده است.من نماینده دادستان را به عنوان شخص سالم قبول دارم؛ اما احساس می‌کنم اطلاعات غلط به او ارائه می‌دهند. می‌گویند رضوی کپی قرارداد داده و ضمانت نامه گرفته است در حالی که در ضمانت نامه من صراحتا عنوان می‌شود طبق قرارداد فلان.آقای قاضی چطور به کسی تهمت می‌زنند.به من می‌گویند قصد کلاهبرداری داشتی به شما عرض می‌کنم مصوبه من در بانک سرمایه ۵۰ میلیارد است و اگر می‌خواستم کلاهبرداری کنم چرا با شرکت دام و مرحله به مرحله و کارت به کارت این کار را انجام می‌دادم، خودم شرکت مجزا می‌زدم.

من در برج ۱۰ سال ۹۴ تسویه و ملکم را معرفی کردم و تسهیلات دریافتی را به طور شفاف در سیستم مالی خود ثبت کردم.

در۶. ۱. ۹۶ به شرکت دام نامه زدم که ملک مرا ارزیابی کنید. آقای رئیس دادگاه گفت من به آقای اعلایی ۶۰ میلیون تومان داده‌ام در این باره باید توضیح بدهم که آقای اعلائی از من تقاضا کرد که می‌خواهند مسجد بسازند و ۸۰ نفر را هم به مشهد بفرستند که همه مدارک در این باره موجود است اعم از سربرگ هیئت امنا، سفته، چک، فاکتور هزینه‌های افرادی که به مشهد رفته اند و این ۶۰ میلیون تومان نبود ۲۰ میلیون تومان در سه فقره بود.

برج ۶ سال ۹۶ بازپرس وقت من را بازداشت کرد. من در دادگاه انتظامی قضات در حال شکایت بودم که این اتفاق افتاد و قرار من به ۱۰۰ میلیارد تومان وثیقه تبدیل شد. بعد از تغییر بازپرس، آقای سادات‌نژاد بازپرس شد و مطالب را مطالعه کرد. از من مصوبه اقاله‌ای بانک سرمایه را خواستند؛ اما مصوبه‌ای که بانک سرمایه صادر کرده بود را نداشتم.آقای پسندیده نامه‌ای به آقای خانی مدیرعامل وقت بانک سرمایه می‌زند تا محاسبات بدهی من انجام شود. بدهی طبق قوانین بانک مرکزی ۶۷ میلیارد تومان تومان بود؛ اما آقای علی‌محمدی این را به بانک ارائه نمی‌کند.نامه اکنون نیست، من کپی آن را به شما می‌دهم.

 سال ۹۵ برج ۹، آقای خانی شخصی را به عنوان مدیر وصول مطالبات بانک به نام آقای علی‌محمدی معرفی می‌کند. این فرد یک روز من را در کوچه پایینی بانک خواست و تقاضای ۷ درصد کرد و گفت که پرونده را اصلاً مطرح نمی‌کنیم و در ادامه همسر خانم شیخی (یکی از مدیران وقت بانک سرمایه) موضوع ۱۰ درصد را مطرح کرد. پس از این موضوع پیش دکتر خانی رفتم و گفتم که چنین جریانی در حال رخ دادن است که وی صراحتاً گفت «هرکسی که گفته، غلط کرده». گفتم آقای علی‌محمدی را در اتاق بخواهید و صدای وی را ضبط کنید. علی‌محمدی وارد اتاق شد و خانی گفت: آقای علی‌محمدی مگر من خودم چُلاق هستم که نگیرم؟ آقای علی‌محمدی گفت که این موضوع اصلاً صحت ندارد و دروغ می‌گوید.

گفتم بگوئید عطسه که علی‌محمدی احساس کرد که صدا را ضبط کرده باشم، چرا که عطسه یک اسم رمز بود، آقای خانی گفت که من قضیه را جمع می‌کنم، گفتم اگر برخورد نکنید موضوع دیگری است. علی‌محمدی می‌گفت که پشت بنده قرص است، اما بعد از این جلسه پشت او قرص‌تر شد به خانی نامه‌ای زدم و نوشتم که خانم شیخی و همسر وی انقدر پول خواستند و اگر برخورد نکنید به مرجع قضایی اعلام می‌کنم. بعد از اینکه به خانی نامه زدم اتفاقات عجیبی افتاد و خانم شیخی بعد از مصوبه ۹۵.۱۰.۱ هیأت مدیره، تغییر کرد. خانی در آن نامه صراحتاً در مورد آقای علی‌محمدی اشاره و پاراف می‌کند.

امیدوارم بقیه متهمان شجاعت داشته باشند و این مسئله را بگویند. من فایل صوتی شوهر خانم شیخی را که به کارمند من زنگ می‌زند و می‌گوید چرا رضوی با من نمی‌بندد را ارائه می‌کنم.

یکی از خبرگزاری ها در مورد تصدیق حرف‌های من در خصوص شوهر خانم شیخی گزارشی دارد. در مورد آقای علی‌محمدی به آقای خانی گفتم من و شما با هم هستیم، ۲ هفته زنگ می‌زدم به آقای خانی، اما جواب نداد از دو هفته به بعد قضیه بدتر شد و شاخ و شانه‌ها بیشتر شد. من به خانی زنگ زدم و گفتم چرا جواب ندادید که گفت درگیر بودم و گفتم چرا این‌ها را برکنار نکردید گفتم یا شما دزدی یا اگر با این‌ها نیستی باید اقدام عاجل کنید. من فایل صوتی را به شما می‌دهم.

آقای سادات‌نژاد بازپرس از همه اتهامات منع تعقیب زد و کلاهبرداری از طریق گران نمایی را مطرح کرد و گفت که مصوبه اقاله را بیاور؛ اما من آن مصوبه را نداشتم. آقای تورک جلسه‌ای با اعضای هیات مدیره بانک سرمایه تشکیل داد و گفت که آقای رضوی ملک شما اینقدر نمی‌ارزد. چه کار می‌کنی. گفتم وثیقه ارزیابی شود. روی آدم خیلی فشار عصبی است. سه نماینده گذاشتیم تا ارزیابی انجام شود.

کارشناسی این ملک توسط نماینده دادگاه حاصل شد که در زمان تهاتر ۷۲ میلیارد و در زمان حال یعنی برج ۷ سال ۹۷، ۲۰ میلیارد تومان بوده است. همانطور که کارشناسی ملک را بالا بزنند عجیب است، پایین هم بزنند عجیب است. نماینده بانک امضا نکرد و گفت: قیمت حال ۵۰ میلیارد تومان است. اما چه اتفاقی می‌افتد؟

زمین بر اندرزگو و مغازه در آنجا زیر ۱۵۰ میلیارد تومان نیست، چطور می‌شود که ۳۰ میلیارد تومان ارزیابی می‌شود؟ موضوع این است که می‌خواهند ملک رضوی را ۳۰ مییلیارد تومان بر دارند و یک ملک دیگر برای مابقی بدهی‌ها بر دارند. در آخر کیفر خواست نوشته شده که اقای رضوی در املاک و گران نمایی تخصص دارد.

در رابطه با رشوه به متهم اعلایی شما به هرکسی بگویید متوجه می‌شود که رشوه وام ۸۰ میلیارد تومانی، ۶۰ میلیون تومان نیست.به بانک سرمایه می‌گویم شما می‌گویید ملک من نمی‌ارزد اجازه دهید تا من هم یک ملک دیگر معرفی کنم، اما قبول نکردند، چون آن را ۳۰ میلیارد ارزیابی کرده بودند و می‌دانستند به بسیار بیشتر از این می‌ارزد.در رابطه با ارزیابی‌های صورت گرفته و کارشناسی‌های انجام شده در زمینه کارشناسی ملک به من تهمت زده شد که به کارشناسان پول داده‌ام که باید بگویم بر اساس نظریه کانون کارشناسان باید برای مبالغ بالای ۱۲۰ میلیارد تومان ۳۰ میلیون تومان اجرت و یا حق کارشناسی داده شود که می‌شد ۹۰ میلیون تومان. بانک سرمایه پول این کارشناسان را پرداخت نمی‌کرد و بنده گفتم یک چک ۹۰ میلیونی می‌دهم که به هر سه کارشناس بدهید؛ اما آن پول را به کارشناسان ندادند؛ یعنی نه تنها خودشان پول کارشناسان را ندادند و وقتی من هم داده‌ام می‌گویند رشوه است در حالی که اصلا هیچ ردتماسی بین من و آقای پارساییان که کارشناس است وجود ندارد.

من به شعبه بازپرسی گفتم که بدهی ۱۲۰ میلیاردی را هم قبول ندارم و بدهی من ۸۰ میلیارد تومان است؛ اما بانک‌ها حقه‌بازی می‌کنند و چون می‌خواهند پول بیشتری بگیرند به اسناد توجه نمی‌کنند.من اگر کلاهبردار بودم که خودم به مجتمع صدر نمی‌رفتم و نمی‌گفتم بیایید بدهی من را مشخص کنید.

 بنده یک سال است در حال شکایت هستم که بگویم دارند برای من پرونده‌سازی می‌کنند؛ اما در این مدت یک بار من را نخواستند که بیا و دلایلت را بگو. الان ۵ ماه است از وزیر آموزش و پرورش تقاضای ملاقات کرده‌ام که به من جواب نداده‌اند.

یک و نیم ماه پیش اسنادمان را به معاون وزیر دادیم؛ اما از آن موقع به بعد دیگر جواب ما را ندادند، چطور است به همه می‌گوییم که از من رشوه خواسته‌اند؛ اما کسی توجه نمی‌کند و دائم سند و قرائن ارائه می‌دهند. کسی گوش نمی‌دهد یک بار بگویند رضوی بیا حرفت را بزن شاید حرف من درست باشد، مگر می‌شود که من همه افراد را خریده باشم. من با اینکه ممنوع‌الخروج نبودم اصلا فرار نکرده‌ام، چون کلاهبردار نبوده‌ام.حالا این رضوی کیست که این همه سر زبان‌ها افتاده است، به طوری که شبکه VOA آمریکا و آقایس مهدی فلاحت نژاد سه ویژه برنامه برای مسخره کردن من ساخته است.

 چون زورشان آمده است که من برای مدافعان حرم جشنواره برگزار کرده‌ام و اکنون طوری شده است که وقتی می‌گویند قاچاق خودرو شده، می‌گویند کار داماد فلان وزیر است.

آقای قاضی پدر من از سال ۶۳ در کار تولید تجهیزات استودیویی بوده و شغل خانوادگی ما این کار بوده است و باید بگویم که استودیو برج میلاد را بنده ساخته و راه‌اندازی کرده‌ام.

چطور است که می‌گویید بنده در ایام تحریم با نظام مقابله کردم در حالی که ۱۸۰ محصول ویژه استودیو طراحی کرده و می‌توانم فردا نمایشگاه آن را در اینجا برگزار کنم.

بیش از ۱۰ مورد ادعا در کیفرخواست من وجود دارد که به همه جواب داده‌ام، مثلا می‌گویند فقط با دادن چک و سفته وام گرفته‌ایم یا می‌گویند برای اعطای تسهیلات اعتبار سنجی نشده است. دلیلش این است که من اعتبار داشته‌ام و خوش‌پرداخت بوده‌ام.بار‌ها گفته‌ام که بدهی من ۷۰، ۸۰ میلیارد تومان است که ملک من هم این میزان می‌ارزد.

اما در رابطه با ارتباطم با آقای دلاویز باید بگویم مگر می‌شود که من آویزان کسی شوم که از من پایین‌تر است، مگر نمی‌گویند که من مرکز رانت بوده‌ام پس چرا من به او آویزان شوم.

می‌گویند که من لاشه پول‌ها را در سینمای خانگی وارد کرده‌ام که باید بگویم این حرف درست نیست و من با افتخار بخشی از پولم را جهت ساخت سریال شهرزاد هزینه کرده‌ام که تمام ریزکرد هزینه‌ها و مصارف‌ها مشخص است.نزدیک به ۸ میلیارد تومان در سریال شهرزاد سرمایه گذاری انجام شده و اصلا پشیمان نیستم، اما آقای امامی هنوز به ما بدهکار است و هنوز اصل پول را برنگردانده، در این خصوص شکایت کردم؛ اما در پلیس آگاهی به من اصرار می‌کردند که بنویس طلب ندارم، ۵۰ درصد شهرزاد (۱) مال من بوده؛ اما در شهرزاد (۲) دیدم که ما نیستیم که این موضوع به خاطر اختلافات سیاسی بوده است.

۵۰ درصد آن را داشتند ۱۵ میلیارد تومان می‌فروختند که گفتم مالک آن ۵۰ درصد من هستم و افتخار دارم اگر وامی گرفتم کاری در ازای آن ارائه می‌کردم. در شهرزاد (۱) فقط من و سعید ملکان تهیه کننده ویلایی‌‎ها و تنگه ابوقریب بودیم. هر ماه ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان حقوق ماهیانه به سوپر استار‌ها می‌دادیم که معقول بوده است و خبری از پول‌های کثیف نبوده است. عجیب است که از بانک سرمایه مصوبه بیرون می‌کشند و این خیانت در امانتی است که مدیران فعلی بانک سرمایه درحال انجام آن هستد.

ملکی را بَرِ اندرزگو ارائه کردم که با حداقل ۲۰ میلیارد تومان آن، بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد می‌شد و پول رهن آن ملک پول کل بدهی من می‌شود. می‌گویند من BMWX4 دارم، اما آن موقع ۲۰۰ میلیون تومان بوده و تمامی املاکی که توقیف شده به نام من است.

خیلی عجیب است که در کیفرخواست آقای بخشایش و بنده اشاره کردند و یک تکه از مشورت نامه اداره حقوقی را درآوردند و براساس آن دارند مرا محکوم می‌کنند. مطلب بعدی اینکه در مورد ضمانت نامه‌ها باید بگویم اصلا من جاعل و قرارداد جعل کرده‌ام؛ اما بانک موظف به پرداخت پول به ذینفع است.

از محضر دکتر مسعودی مقام، آقای قهرمانی، وکلا و رسانه‌ها ممنونم و تشکر دارم و خواهش می‌کنم بعد از صحبت‌های نماینده دادستان فرصتی جهت دفاع داده شود.

اظهارات نماینده دادستان

نماینده دادستان در این بخش خطاب به سید محمد هادی رضوی گفت: شما می‌گویید از بانک مرکزی استعلام دارید به من بگویید شما چطور از بانک استعلام می‌گیرید؟ همچنین بگویید بانک مرکزی چگونه وظیفه دارد استعلامات را پاسخ دهد.ما از بانک مرکزی استعلام کردیم که تسهیلات در جای خود استفاده نشده است. بانک مرکزی به استعلام خیلی‌ها پاسخ نمی‌دهد، چطور به استعلام شما پاسخ می‌دهد؟

اخذ تسهیلات مصرف تسهیلات و تسویه آن کاملا مجرمانه بوده و آقای رضوی در ۹۱.۷.۹ تحت پوشش شرکت آینده سازان فاطمی ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات از بانک می‌خواهد و پرونده بررسی و اعلام می‌شود. به سید هادی رضوی ۲ و نیم میلیارد تومان بدهید.هادی رضوی مبلغ ۲ و نیم میلیارد تومان را نمی‌گیرد و یک ماه و نیم بعد می‌بینیم او ۷ میلیارد تومان تسهیلات می‌گیرد و برایش مصوب می‌شود که این جای سئوال دارد.

بر اساس گزارش کارشناس اعتباری، عملیات شرکت واقعی به نظر نمی‌رسد و ایرادات اساسی وجود داشت که کارشناسان وثیق بانک اعلام می‌کنند.قد و اندازه آقای رضوی وام ازدواج بوده است و بیش از این صلاحیت نداشت.

آقای رضوی! اسناد بانکی شما بیرون کشیده نشده است، بلکه همه سر جای خودش است.

بر اساس گزارشات خانم رام که من نمی‌دانم که آیا هنوز در بانک هستند یا خیر، مشخص می‌شود که این خانم پرونده فساد آقای رضوی را قبل از تسهیلات گزارش داده بود و طبق گفته خانم رام صورت‌های مالی قابل اعتنا نیست و دارای مغایرت‌های فراوانی است و مبلغ ۲ و نیم میلیارد هم حد و اندازه آقای رضوی نبوده است.

آقای رضوی شما که اینجا نمایش ضمانت‌نامه بازی کردید باید بدانید که ضمانت‌نامه با تسهیلات فرق می‌کند. شرکت آینده سازان ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفته که ۲ و نیم میلیارد هم حق او نبود.آقای رضوی در جای دیگر شرکت ره‌جویان کوثر و خانم زهرا شریف کاظمی را به عنوان مدیر معرفی می‌کند و او را برای دریافت تسهیلات به بانک می‌فرستد که در اینجا هم ۲۰ میلیارد تومان هم تقاضا می‌شود.

علی‌رغم تذکر‌ها و هشدار‌ها ۲۰ میلیارد تومان پرداخت می‌شود که نشان می‌دهد که مدیران میانی بانک سرمایه تحت فشار مدیران بالا دست بوده‌اند.شما پنهان کاری می‌کردید و شگرد شما این است که خود را مهم جلوه می‌دهید در حالیکه ما شما را شخص مهمی نمی‌بینیم.

بار‌ها مصوبات متهم رضوی تجدید شده است و همه امضا‌ها و تسهیلات مشارکت مدنی است در حالی که می‌گوید این گونه تسهیلات نگرفته است.

آقای رضوی به بانک نامه می‌زند که به جای وثیقه، ملکی از من سپرده بگیرید و بانک هم قبول می‌کند و او سپرده‌ای می‌گذارد که آقای محمد امامی (همدست او) تامین می‌کند.

آقای رضوی بعد از گرفتن تسهیلات ملکی می‌خرد و سپس ملک را به عنوان وثیقه می‌گذارد و پول امامی را بازپس می‌گیرد که این شگرد او بوده است.

دستور ختم اولین جلسه رسیدگی به پرونده سید هادی رضوی

با نزدیک شدن به زمان اذان ظهر قاضی مسعودی مقام خطاب به قهرمانی نماینده دادستان گفت: که ادامه اظهارت را در جلسه آینده پی خواهیم گرفت که با نزدیک شدن به وقت اذان ظهر، ختم جلسه امروز را اعلام می‌کنم.

قاضی مسعودی مقام دومین جلسه رسیدگی به این پرونده را برای روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۹ صبح تعیین کرد.