به گزارش برترین خبر ، سیده آناهیتا بهلول مسئول ثبتی حقوقی دفتر موقوفه مرحوم محمد حسن نوری ایزدشهر ضمن تبریک دهه وقف با اشاره به اینکه وقف هدیه ای بی منت برای خلق و رحمتی بی پایان برای واقف است،گفت:وقف به سان چشمه ای زاینده ،زلال و صاف از درون پاکی ها می جوشد و خروشان در مسیرتاریخ به سمت بی نهایت جریان می یابد.

وقف از سنت‌های زیبای اسلامی و تجلی احسان و نیکوکاری در سیره ائمه اطهار (ع) محسوب می شود و در منابع فقهی درباره فضیلت و ثواب آن بسیار یاد شده و در فقه، وقف را به معنای حبس کردن اصل مال و جاری کردن منفعت یا ثمره آن، می باشد، بدین ترتیب که پس از وقف از نقل و انتقال مال یا از میان رفتن آن جلوگیری و منافع آن در مقصد مورد نظرواقف هزینه می‌شود به همین علت آن را صدقه جاریه می‌نامند، چرا که منافع آن پیوسته باقی می‌ماند. صدقه یکی از بارزترین مصداق‌های تزکیه است و کامل‌ترین مصداق صدقه نیز وقف است. در وقف اصل مال انسان ثابت می ماند و فرع یعنی منافع آن نیز بادوام و ثباتِ آن اصل، جریان خواهد داشت و هیچ صدقه‌ای چون وقف چنین مزیتی جاودانه ندارد.

سیده آناهیتا بهلول مسئول ثبتی حقوقی دفتر موقوفه مرحوم محمد حسن نوری ایزدشهر در گفت وگو با خبرنگار برترین خبر اظهار کرد: موقوفه محمد حسن نوری ایزدشهر مالک ۳ دانگ از کل ایزدشهربودند که طی وقفنامه ای سهم مالکانه خود را در سال ۱۲۷۰هجری قمری وقف کردند.

وی تصریح کرد: مرحوم محمد حسن نوری ایزدشهرانسانی فرهیخته, با اصالت و از شیفتگان خاندان عصمت و طهارت به‌ویژه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بود که بخشی از اموالشان را جهت نشر معارف اسلامی و اقامه عزای حسینی و همچنین برای زنده نگه‌داشتن یاد امام حسین  (ع) ، خیرات و اولاد ذکورشان وقف کردند.

بهلول خاطر نشان کرد: همسرم آقای نصیری ا اولاد ذکور و نماینده رسمی موقوفه پس از تلاش‌های فراوان با کمک اداره اوقاف برای حفظ ،صیانت و احیای موقوفه مرحوم محمد حسن خان نوری ایزدشهردر دفتر موقوفه مشغول به فعالیت است.

وی افزود: موقات مرحوم محمد حسن نوری ایزدشهرشامل  ۳ دانگ مشاع از ایزدشهرو همچنین باغ شاه یوش ازتوابع بلده، زادگاه نیمایوشیج وخانواده اسفندیاری و نصیری است.

مسئول خیریه دفتر موقوفه مرحوم محمدحسن نوری ایزدشهربا اشاره به اینکه هدف این خیریه کمک وبهره‌مندی عموم مردم به ویژه اقشار نیازمندشهراست، یادآورشد: این خیریه در حوزه ، درمان ، ازدواج ،خرید وسایل کار برای جوانان جهت شروع فعالیت اقتصادی ،کمک به خانواده های بدسرپرست و بی سرپرست، کمک به هیات های مذهبی ،توزیع ۶۰۰ بطری آب معدنی برای تولد علی ابن موسی الرضا(ع)، کمک به موکب  اوقاف در نجف و کربلا و سامرا،کمک به تیم های ورزش مانند ووشو و ورزش های ساحلی ، برگزاری مسابقه نقاشی و اهدای جوایز ، اطعام دهی از اجرای نیات ، توزیع بسته های معیشتی در دوران کرونا و قبل کرونا و بین نیازمندان و مستمندان و طرح شمیم حسینی در دهه اول محرم و سوگواری اربعین حسینی ،توزیع ۱۵۰۰ عدد ماسک بین نیازمندان ،توزیع محلول ضد عفونی و…… تلاش بسیاری کرده که همچنان ادامه دارد.

بهلول ادامه داد: افرادی که مستاجرموقوفات ما هستند بدون اینکه خودشان اطلاعی داشته باشند ،اجاره های دریافتی از آنان صرف کارهای خیر،عام المنفعه وخداپسندانه می شود و به نوعی در ثواب آن سهیم خواهند بود.

مسئول خیریه دفتر موقوفه محمدحسن نوری ایزدشهر یادآورشد: دفتر این موقوفه از سال ۱۳۹۴ شروع به کار کرده و به صورت مستقیم ۵ نفر و غیر مستقیم حدود ۸ نفر اشتغالزایی را به وجود آورده است.

بهلول بیان کرد: باید با تبلیغات بیشتر در حوزه وقف و خیریه ، جوانان را تشویق به این کار خداپسندانه و عام المنفعه کرد.

وی با بیان اینکه موقوفه مرحوم محمد حسن نوری ایزدشهر در این شهرمی تواند نقش بسیار بزرگی را ایفا کند، ادامه داد: این موقوفه می تواند در کنار شهرداری و مردم ایزدشهر باشد و به دستگیری از نیازمندان و ساختن خانه برای محرومین و یاری رساندن به بیماران و مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه گوشه ای از مسئولیت را به دوش بکشد.

بهلول یکی دیگر از اهداف موقوفه را ساخت درمانگاه با کمک و همیاری خیرین نیک اندیش جهت رفاه حال بیمارن در ایزدشهر با کمک عوایدی که از اجاره موقوفات حاصل می شود عنوان کرد.

وی یادآورشد: بخشی از جنگل ها،مراتع و پوشش گیاهی و جانوری  در ایزدشهر که به این موقوفه تعلق دارد توجهی به آن نمی شود ودر حال از بین رفتن است،می توان با همکاری منابع طبیعی و محیط زیست و انجمن های مردم نهاد و خیرین برای زنده نگه داشتن این موهبت الهی برای آیندگان که گذشتگان به امانت در اختیار ما گذاشتند،به کاشت درخت و مراقبت از این نعمت خدادای پرداخت.

بهلول در ادامه سخنان خود گفت: حضور کارشناسان حقوقی در این موقوفه به ما این امکان  را داده تا اگر مردم ایزدشهربه مشکلات حقوقی برخورد کردند می توانند با مراجعه به این دفتر به رفع مشکل خود اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه باید ماهیگیری را به دیگران آموخت تا افراد نیازمند خودکفا شوند ، افزود: این خیریه تصمیم به ایجاد کلاس های خیاطی ، آشپزی، عروسک سازی وهمچنین ایجاد کارگاه با کمک خیرین ایزدشهر دارد تا کمکی برای این افراد شود.