به گزارش برترین خبر ، عملکرد بی‌نظیر مامه تیام در فصل گذشته لیگ برتر باعث شد که بعد جدایی او، همه منتظر رونمایی از ستاره خارجی جدیدی توسط شفر باشند. خریدهای این فصل شفر ولی شباهتی به تیام و جپاروف نداشتند. الحاجی گرو که قرار بود جای خالی تیام را پر کند، در این فصل هیچ سهمی در شادی گل‌های استقلال نداشت. یعنی در زمان حضور او در زمین مسابقه، حتی بقیه بازیکنان استقلال هم گل نزدند! شرایط برای نویمایر و طارق همام هم بهتر از گرو نیست تا این روزها شدیدترین انتقادها بابت این خریدهای خارجی متوجه شفر شود. البته اینطور هم نیست که همه خارجی‌های لیگ به اندازه این سه بازیکن استقلال ناامید کننده ظاهر شده باشند و هواداران حس کنند با دلارهایی که صرف این‌ خریدها شد، باشگاه‌شان می‌توانست بازیکن بهتری جذب کند. در همین فصل استوکس ۸ گل زده، کی‌روش هفت گل، نساجی فقط در حضور ولسیانی کلین‌شیت می‌کند و پرسپولیس یکی یکی مراحل آسیایی را به لطف نمایش خوب منشا سپری می‌کند.

تراکتور بیشترین سود، استقلال بیشترین ضرر

آقای گل فعلی لیگ، مهاجم ایرلندی تراکتورسازی است که هشت گل هم زده. لی‌اروین هم در این هفته یک گل سه امتیازی برای تراکتورسازی زد و سوگیتای ژاپنی هم با یک پاس گل به درد تیمش خورده است. بعد از تراکتور نوبت به دو تیم اصفهانی می‌رسد که از دو بازیکن خارجی‌شان، تیمی هفت گل سود کرده باشند. در قعر جدول سود از بازیکنان خارجی، استقلالی حضور دارد که هنوز هیچ کدام از سه خارجی‌اش نه گل زدند و نه پاس گل دادند. چهار باشگاه پارس‌جم، سپیدرود، استقلال خوزستان و پدیده هم در این فصل به هیچ بازیکن غیرایرانی بازی نداده‌اند.

در این جدول مشخص است فقط بازیکنان خارجی استقلال و پیکان هنوز روی هیچ گلی از تیم‌های‌شان تاثیرگذار نبودند. با این تفاوت که خارجی‌های استقلال در خطوط تهاجمی بازی می‌کنند، ولی باتیستا به عنوان هافبک دفاعی پیکان در نمرات سایت نود جزو بهترین خارجی‌های این فصل است.

پست‌های تهاجمی برای خارجی‌ها

بیشترِ خارجی‌های لیگ مثل سه خارجی استقلال در پست‌های تهاجمی بازی می‌کنند. پست ده تا از ۲۴ بازیکن خارجی لیگ، هافبک است و هشت تا هم مهاجم هستند. دخسوس و رادوشوویچ دو دروازه‌بان غیر ایرانی لیگ هستند و چهار مدافع غیر ایرانی هم در این فصل بازی کردند.

ثلث ۲۴ بازیکن غیر ایرانی که در لیگ هجدهم بازی کردند، برزیلی‌اند. نیجریه هم با دو سهمیه بعد از عراق با سه سهمیه، محبوب‌ترین کشور مربیان لیگ برتری است. همچنین بازیکنانی از کشورهای کیپ‌ورد، ایرلند، اسکاتلند، غنا، کرواسی، ژاپن، اوکراین، آلمان، هندوراس، مالی و گرجستان هم در این فصل حضور دارند.