به گزارش برترین خبر، یاسر محمدی دانشجوی دکتری رشته مدیریت راهبردی درگفتگو با خبرنگار برترین خبر ، به دلایل نحوه مدیریت در بخش های مختلف و ارتباط آن با وجود مشکلات انبوه در سطح جامعه پرداخت

محمدی گفت : بسیاری از مدیران بر اساس دیدگاه و نظرات شخصی خود در امور مختلف تصمیم می گیرند و افراد زیر مجموعه خود را انتخاب می‌کنند.

وی ادامه داد: با تغییر رییس‌جمهور در هر دوره، شاهد تغییر مدیران ارشد و زیر مجموعه های آنها در سطح کشور هستیم که در نتیجه آن، مدیران شاغل در بخش های کلان کشوری و استانی زمان لازم برای اجرای طرح های خود را پیدا نمی‌کنند.

این دانشجوی دکتری مدیریت اظهار کرد: مدیران بخش های مختلف برای از دست ندادن جایگاه خود، در حال اجرای دستورات مدنظر مدیران بالادست با بهترین نتیجه هستند و زمان لازم برای اجرای طرح های خودشان را ندارند.

محمدی تصریح کرد: مدیران رده بالا برای موفقیت در حوزه کاری خود باید تخصص و تجربه کاری، علمی و برخورداری از شیوه مدیریت صحیح در آن زمینه را داشته باشند.

وی از دیگر دلایل ضعف مدیریتی عنوان کرد: زمانی که یک مسؤول یا کارشناس بخشی از یک اداره به پایان دوره خدمت خود می رسد، به عنوان مدیر آن بخش انتخاب و انتصاب خواهد شد. در نتیجه این نوع انتصاب برخی از مدیران انتخاب شده در شرایط نداشتن تخصص و مدرک دانشگاهی مرتبط نسبت به مقام مدیریت، درک لازم از نوع رسیدن به اهداف مجموعه تحت امر و دیگر موارد ضعیف عمل کرده و در نتیجه شاهد تبعات این ضعف به صورت زنجیره ای در سطح کلان هستیم.

این دانشجوی دکتری مدیریت با اشاره به عدم اطلاع کافی مدیران در بُعد روانشناسی اظهار کرد: ضعف در نحوه برخورد و استفاده مفید از نیروهای تحت امر موجب عدم انجام صحیح و اصولی اوامر صادره توسط آنها خواهد شد.

محمدی ادامه داد: نیروهایی که در راستای خواسته و میل مدیران عمل کنند جایگاه خود در آن مجموعه را ثابت می بینند، اما نیروهایی که با دلایل علمی یا قانع کننده ای به مخالفت با دیدگاه و میل مدیران می پردازند به راحتی از دور خارج و حتی از کار برکنار خواهند شد.

وی عدم استفاده مدیران از انواع روش های صحیح پاداش یا تنبیه نیروهای تحت امر را یکی دیگر از نشانه های ضعف مدیریتی دانست.

محمدی همچنین به نشانه های مدیر مطلوب پرداخت و افزود: شناسایی و آموزش صحیح و اصولی نیروهای تحت نظر و استفاده از کارایی آنها به بهترین نحو از نشانه های مدیریت صحیح است.

وی خاطرنشان کرد: گاها حتی شاهد بر مسند کار بودن بهترین مدیران در سازمان های مختلف هستیم که در همه زمینه های مدیریتی بسیار مطلوب هستند اما بر اساس سلیقه شخصی، سیاسی و عدم دلیل مشخص از سوی مدیران بالا دستی خود برکنار می شوند که نتیجه آن در سطح ملی تبعات زیان باری خواهد داشت.

خبرنگار: مهناز قبادی