به گزارش برترین خبر ، تیغ سانسورچی های صدا و سیما این بار به تن خودی خورد و این فصل جدیدی در ممیزی رسانه ملی است، این بار آن ها ساخته خودشان را هم سانسور کردند. شب گذشته بخش‌هایی از یکی از مهم‌ترین سکانس‌های سریال رمضانی «رهایم نکن» به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور حذف شد.سکانسی که از سوی تلویزیون با حذف مواجه شده است، به موضوع تجاوز اختصاص داشت. «تجاوز» کلید واژه این روزها هم هست، به دلیل آن چه که در مدرسه ای در مرزداران اتفاق افتاده و حواس جامعه را به سمت خودشان کشانده. به هر حال سانسور «رهایم نکن» موجی از انتقادات را به دنبال داشته که در ادامه می خوانیم.

 

ادامه انتقادها از سانسور سکانس تجاوز در «رهایم نکن»

چرا قسمت سانسور شده «رهایم نکن» تکرار نشد؟

قسمت شانزدهم سریال رمضانی «رهایم نکن» که بخشی از آن توسط پخش صداوسیما سانسور شده بود، برخلاف جدول پخش اعلام شده از سوی شبکه سه سیما، بازپخش نشده است.

علی پورکیانی ـ تهیه‌کننده سریال رمضانی «رهایم نکن» در این باره می گوید: در ابتدا تصور کردم پخش نشدن تکرار قسمت شانزدهم سریال در بامداد امروز به دلیل فشردگی برنامه‌ها و کنداکتور شلوغ شبکه سه بوده است. اما وقتی صبح امروز نیز به جای بازپخش قسمت شانزدهم، قسمت پانزدهم سریال پخش شد، این موضوع را از پخش پیگیری کردم و آنها اعلام کردند که این اتفاق به دلیل چینش اشتباه برنامه‌ها در سرور پخش رخ داده است.

تهیه‌کننده سریال «رهایم نکن» خاطرنشان کرد: به طور کلی در تمام این مدت من و آقای عسگرپور تلاش کردیم با مسؤولان پخش در نهایت صداقت تعامل داشته باشیم. بر همین اساس اگر نکته‌ای از سوی مسؤولان پخش اعلام می‌شد که نیاز به تعدیل داشت با آنها همکاری می‌کردیم؛ اما متاسفانه تاکنون دو بار پیش آمده که با وجود اینکه نکات مطرح‌شده را تعدیل کردیم، باز هم خودشان پیش از پخش در سریال تغییراتی ایجاد کرده‌اند. به همین خاطر هم طبیعی است که کارگردان سریال «رهایم نکن» از این اتفاق ناراحت شوند و به راحتی نپذیرند که علت پخش نشدن تکرار قسمت شانزدهم، صرفا اشتباه یکی از عوامل پخش بوده است.

واکنش کارگردان سریال «رهایم نکن» به حذف سکانس تجاوز 

محمد مهدی عسگرپور، کارگردان سریال رمضانی «رهایم نکن» نیز شب گذشته در گفت‌وگویی با تأکید بر اینکه تغییرات این سریال بدون اطلاع او صورت گرفته است، در بخشی از صحبت‌هایش گفت: من این بار نمی‌توانستم خویشتن‌داری کنم و به تهیه‌کننده سریال هم گفتم که تا زمانی که یک مدیر فرهنگی پاسخگوی این اتفاق نباشد من ادامه مونتاژ و صداگذاری سریال را انجام نمی‌دهم. حرکت مدیر پخش شبکه سه به نظرم بسیار غیرفرهنگی و غیرحرفه‌ای بود و او احتمالا طرف مقابلش را نمی‌شناسد که چنین کاری کرده است. من نمی‌دانم سازمان صداوسیما چگونه به این نقطه رسیده که چنین حرکت غیرفرهنگی در آن عادی شده است. فکر می‌کنم بهتر این است که در ادامه پخش سریال، نام مدیر پخش شبکه سه و بازبین سریال را به عنوان کارگردان و تدوینگرِ «رهایم نکن» در تیتراژ جایگزین کنند. این کارگردان با ابراز تاسف از اینکه قبل از پیش تولید، فیلمنامه کامل را به شبکه داده است، تصریح کرد: واقعیت این است که دیگر سخت می‌توانم این سازمان را با سال‌هایی که خودم در آن کار می‌کردم تطبیق دهم.

کدام صحنه‌ از سریال «رهایم نکن» سانسور شد؟

یکی از مسئولان سیما گفت: شب گذشته در بخش‌های پایانی قصه، موضوع تعرض به دختر جوانی مطرح شد که به تنهایی وارد خانه‌ای ناشناس شد و در ادامه در خانه قفل شده و کسانی او را روی زمین می‌کشیدند و در نهایت به اتاقی بردند و در اتاق بسته شد.

وی ادامه داد: آنچه که از سریال حذف شده بخشی از روی زمین کشیدن دختر بوده و اینکه آن مرد با پا به صورت دختر می‌زند. این بخش‌ها با در نظر گرفتن این نکته حذف شده که بحث تجاوز به خودی خود برای مخاطب ناراحت‌کننده و استرس‌زاست و طولانی‌تر کردن آن تنها تصاویر بیشتری از خشونت را به مردم ارائه می‌دهد که تنها برهم زننده آرامش مخاطبان است.

این مسئول سیما تاکید کرد: آنچه از سریال حذف شده بخش بسیار کوتاهی بوده که به کل داستان و قصه لطمه نزده و مخاطب در جریان آن قرار دارد. بنابراین کش‌دار کردن صحنه‌های این چنینی تاثیری در روند سریال ندارد نه گره‌ای ایجاد می‌کند و نه باز می‌کند و نه اینکنه بر درام قصه می‌افزاید./bartarinha