به گزارش برترین خبر ، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری غرب مازندران در آئین آغاز عملیات اجرایی ان سد گفت: برای ساخت و تکمیل سد سرشاخه گیر رودخانه پلنگ رود ۲ و میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده است.

عبدالرضا سنگاری با اشاره به اینکه این سد در مدت زمان ۴ ماه به بهره برداری می رسد ، توضیح داد: سیل مهرماه سال ۹۷ باعث شد که به سمت مطالعات و احداث سد های مشبک و سرشاخه گیر بر روی رودخانه های با شیب بالا و طغیانی حرکت کنیم.

وی در ادامه در تشریح مشخصات این پروژه توضیح داد: این سد در جاده لیماکش بر روی رودخانه پلنگ رود به مساحت ۳۷۰ هکتار ، طول کف سازه ۱۳/۷۰ و طول تاج ۱۲ متر، حجم دیوار سنگ ملاتی ۶۵۰ متر مکعب احداث می شود که به نام دو برادر شهید صنوبر لیماکشی ثبت می شود.

سنگاری با توضیح اینکه رودخانه پلنگ رود دارای شب تندی بود به طوریکه در سیل مهر ماه سال ۹۷ موجب تخریب صد در صدی پل تاریخی سخت سر در منطقه پایین دست شده بود اضافه کرد.

وی افزود این سد سرشاخه گیر دهمین بند مشبک در غرب مازندران است که طی چهار ماه اینده احداث می شود.

مدیر کل منابع طبیعی و ابخیزداری مازندران – نوشهر خاطر نشان کرد که بر اساس مطالعات انجام شده در این منطقه در صورت تامین اعتبارات لازم ۲۴ سد سرشاخه گیر دیگر احداث خواهد شد.

به گفته وی ، اعتبارات لازم برای احداث این پروژه ها از سوی صندوق توسعه ملی تامین می شود.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رامسر نیز در حاشیه آیین کلنگ زنی این سد با اشاره به خسارت سیل مهرماه ۹۷ گفت: تجربه این سیل سبب شد که علاوه بر بند های تثبیت کننده و کنترل فرسایش به سمت اقدامات زیربنایی نظیر سد های سرشاخه گیر حرکت کنیم.

حمید رضا رحیمیان به تاثیر مثبت احداث بند مشبک نقش زیادی در کنترل رسوب و آورده رودخانه اشاره کرد و افزود است: در حال حاضر یک سد سرشاخه در رودخانه چالکرود احداث و طی یک سال اخیر نیز عملیات اجرایی ساخت دو سد سرشاخه گیر دیگر در حوضه آبریز میجران و پلنگ رود اغاز شد و در چهار ماه آینده به بهره برداری می رسد تا خسارت ناشی از سیل با کنترل شدت آب و کنترل رسوب جلوگیری شود.

رحیمیان گفت که امیدواریم با پیگیری های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران اعتبار مورد نیز برای احداث سد سرشاخه رودخانه طغیانی صفارود نیز تخصیص یابد تا بخش قابل توجهی از نگرانی ها پیرامون خسارت سیل در این شهرستان برطرف شود./.irna