به گزارش برترین خبر و به نقل  اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «علیرضا سعدی پور» در نشست شورای معاونین اداره‌کل که با حضور ویدئو کنفرانسی مدیران و روسای آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق استان برگزار شد، تصریح کرد: در کم سابقه ترین شرایط طول تاریخ به‌سر می‌بریم که شاید بتوان گفت هیچ‌گاه در طول تاریخ رخ نداده و امروز انسان با موقعیت بسیار پیچیده‌ای روبرو شده است.

وی با تأکید بر ضرورت انعطاف‌پذیری در برنامه‌ها متناسب با شرایط زیست بوم جدید، افزود: حال که در چنین شرایطی آموزش ما دستخوش تغییر شده، باید متناسب با این زیست بوم تصمیمات و برنامه‌ها را اجرایی کرده و اقتضائات این شرایط را در نظر بگیریم. دیگر نمی‌توانیم همچون گذشته همه تصمیمات را براساس شرایط نرمال اتخاذ کنیم. اکنون در فضایی به‌سر می‌بریم که بسیاری از شاخص‌های متداول آموزش و پرورش دچار دگرگونی شده است.

مدیرکل آموزش وپرورش مازندران نیاز مبرم این شرایط را تلاش مداوم، کار تیمی و استفاده از خلاقیت ها ذکر کرده و گفت: در این شرایط هیچ معجزه‌ای رخ نمی‌دهد؛ معجزه خودمان هستیم و باید در هر لحظه و هر نقطه‌ای با تصمیمات عملی به دل مشکلات رفته و گرهی بگشاییم. اینکه دائما از ضعف‌ها و کمبودها گفته و کاری نکنیم فایده‌ای ندارد. باید با نوآوری و خلاقیت، استفاده از خرد جمعی، هماهنگی درون و برون سازمانی، و هوشیاری مضاعف به دنبال خلق نتایج جدید باشیم.

سعدی پور هوشیاری و نظارت حداکثری را از مهم‌ترین گزاره‌های تأثیرگذار در این شرایط عنوان کرده و افزود: باید در تمام حوزه‌ها اعم از آموزش، مباحث تربیتی، رسانه‌ها، فضای مجازی و دیگر موارد نظارت داشته باشیم و قبل از روی دادن برخی اتفاقات نامناسب، از وقوع آن جلوگیری کنیم. یکی از همین موارد در چند روز اخیر رخ داده که فیش حقوقی جعلی در فضای مجازی منتشر شده که به هیچ عنوان صحت نداشته و ما باید در این موارد بسیار هوشیارانه عمل کنیم.

وی از اقتصائات مهم این شرایط را ارتباط موثر با اولیای دانش‌آموزان دانسته و خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی که دانش‌آموزان ما دائما در خانه‌ها به سر می‌برند نیاز به مشاوره صد چندان احساس می‌شود. مدیران و روسای محترم بحث «صدای مشاور» را به صورت جدی دنبال کنند تا خانواده‌ها و دانش‌آموزان بتوانند از خدمات مشاوره‌ای به صورت تلفنی و مجازی بهره‌مند شوند. صدای مشاور باید بتواند به پایین‌ترین سطوح پاسخگو باشد و حتی از دورترین مناطق بتوانند از خدمات آن استفاده کنند.