به گزارش برترین خبر ، قربانعلی حدادی در مراسم افتتاح دیوارهٔ ساحلی و بند سیل‌گیر بیجده‌نو اظهار داشت: بیش از ۷۵ درصد از مساحت حوزهٔ منابع طبیعی غرب مازندران، شیبِ بالای ۲۰ درصد دارد که نتیجهٔ آن، کم بودنِ زمانِ تمرکز حوزه‌ها و افزایش سیل است.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر گفت: ما با معضلاتی همچون خشک‌سالی و تغییر اقلیم مواجهیم و در غرب استان مازندران نیز رخدادهایی همچون زمین‌لغزه و فرسایش و سیل، زیاد است.

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که برای حل این مشکل انجام می‌شود، استحصال غیرمستقیم آب، تقویت سفره‌های آب زیرزمینی، مدیریت و واپایش سیلاب، افزایش آگاهی عمومی مردم است.

حدادی اظهار داشت: دیوارهٔ ساحلی و بند سیل‌گیر بیجده‌نو، به طول ۱۲۵ متر و ارتفاع سه متر و حجم ۱۶۰۰ مترمکعب بخشی از پروژهٔ مدیریت جامع ما به مساحت ۲۰ هزار و ۱۵۲ هکتار است که شش هزار و ۵۴۲ هکتار آن همین آسیابرود است.

به گفتهٔ وی از سال ۱۳۹۰ تا پایان ۱۳۹۶ مقدار ۱۱۰۰ هکتار عملیات زیستی و بیش از ۱۴ هزار مترمکعب عملیات مکانیکی و ۱۵۰ مترمکعب سازه‌های سبک در غرب مازندران ساخته شد.

محمدناصر زندی، فرماندار شهرستان چالوس نیز در این آیین با اشاره به پروژه‌های افتتاح شده در هفتهٔ دولت، از همکاری ادارات منابع طبیعی برای اجرای پروژه‌های مختلف تقدیر کرد و گفت: بالغ بر ۷۰ درصد پروژه‌ها در مناطق محروم است.

در حوزهٔ منابع طبیعی غرب مازندران با توجه به مطالعات انجام شده، میانگین فرسایش خاک در مراتع، ۱۱-۱۲ تن در هکتار در سال و در جنگل در حدود ۱-۳ تن در هکتار در سال است.

منبع : مهر