به گزارش برترین خبر ، حجت‌الاسلام علی‌اصغر زکوی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان قانون اساسی با اشاره به اینکه ۲۶ تیر سالروز تاسیس نهاد مقدس شورای نگهبان است که اولین نشست رسمی آن در سال ۱۳۵۹ اتفاق افتاده است، اظهار کرد: فعالیت شورای نگهبان در سال‌هایی که انتخابات برگزار می‌شود، برجسته‌تر می‌شود.

وی افزود: در سال ۹۸ انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و در سال ۱۴۰۰ انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم، که باید در انتخابات‌های آینده نیز دولت و مجلسی در شان انقلاب اسلامی رقم بخورد.

مجلس و دولت در تراز جمهوری اسلامی

مسؤول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان مازندران خاطر نشان کرد: مجلس و دولت در تراز جمهوری اسلامی یعنی مجلس و دولت قاطع در مبارزه عملی با فساد داخلی، مثلث فقر و فساد و تبعض را از میان بردارد و در عرصه بین‌المللی، شجاعانه اقتدار نظام اسلامی را حفظ کند.

اجرای دستور رئیس جمهور در مبارزه با قاچاق اعتماد را ارتقا می‌دهد

وی با بیان اینکه کشور برای برون‌رفت از مشکلات موجود در عرصه‌های اقتصاد و فرهنگ، نیاز به دولت و مجلس و قوه قضائیه قاطع و انقلابی دارد، تصریح کرد: اخیرا دولت حرکت‌هایی انقلابی در حوزه سیاست خارجی در پیش گرفته است و دستورات ریاست جمهوری در راستای مبارزه با قاچاق کالا اگر عملیاتی شود بخشی از مشکلات را حل و فصل خواهد کرد و اعتماد مردمی را ارتقاء خواهد بخشید.

شخصیت‌ها دچار آفت معاصرت می‌شوند

زکوی در ارتباط با جایگاه شورای نگهبان در کشور بیان کرد: شخصیت‌ها دچار آفت معاصرت می‌شوند و در زمان خودشان ناشناخته می‌مانند، برخی از پدیده‌های اجتماعی هم دچار معاصرت می‌شوند، راجع به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران این آفت وجود دارد، در فضایی تنفس می‌کنیم ممکن است جایگاه انقلاب و جمهوری اسلامی به عنوان موهبت الهی به خوبی دیده نشود.

وی با اعلام اینکه در طول تاریخ در عصر غیبت، هیچگاه وقت دولت اسلامی شیعی به گستردگی جهموری اسلامی ایران نداشتیم، افزود: انقلاب اسلامی میراث امام راحل و شهیدان است و آن بزرگوار حفظ انقلاب آن را از اوجب واجبات می‌دانستند.

مسؤول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان مازندران یادآور شد: در فتنه ۸۸ جایگاه شورای نگهبان را از نگاه مقام معظم رهبری دیدیم، کسانی که می‌خواستند که کمیته‌ای برای تصمیم‌گیری در باره اتهام تقلب، در کنار این شورا بگمارند رهبر انقلاب به شدت این موضوع را رد کرده و بر حفظ  جایگاه شورای نگهبان و فصل‌الخطاب بودن آن تاکید ورزیدند و تا آخر در مقابل بدعت گزاران ایستادند.

وی در ارتباط با فلسفه وجود دفاتر استانی گفت: در همه استان‌های کشور، دفاتر نظارت تاسیس شده و به تبع آن در ۲۲ شهرستان‌ استان نیز دفتر نظارت حضور فعال و مستمر دارد.

وظایف شورای نگهبان

زکوی درباره وظایف این نهاد گفت: شناسایی جذب، سازماندهی و ایجاد شبکه گسترده مردمی ( به استعداد حدود ۱۳ هزار نفر در سراسر استان)، آموزش عمومی و تخصصی مستمر در طول سال، نظارت بر عملکرد نمایندگان فعلی و نامزدهای احتمالی و تشکیل پرونده‌های انتخاباتی، تعامل دفاتر استان و شهرستان‌ها با با دستگاه‌های اجرایی، قضایی، انتظامی، امنیتی، ائمه جمعه، سپاه و سایر سازمان‌ها، تشکیل هیأت‌های نظارت در استان‌ و شهرستان‌ها در آستانه انتخابات، تایید و یا رد صلاحیت اولیه نامزدها،حفظ و حراست از وظایف آراء مردم و اعلام نتیجه اولیه و تایید انتخابات و سرانجام پیگیری شکایات و تخلفات در انتخاب از جمله وظایف ذاتی دفاتر نظارت در استان و شهرستان‌ها است.

مسؤول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان مازندران با بیان اینکه این نهاد شبکه‌ای کاملا مردمی متشکل از هیأت‌های نظارت، ناظران، ناظران مسؤول، سرناظران، و بازرسان ویژه، و ترکیبی از هزاران جوانان انقلابی تحصیلکرده فرآیند نظارت بر انتخابات را برعهده دارند، خاطر نشان کرد: بعد از هر انتخابات آسیب‌شناسی انجام می‌شود و رویکردهای جدیدی در انتخابات از %B