به گزارش برترین خبر و به نقل از  روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر خدیجه ازوجی از اجرای طرح پیمایش عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر در کشور خبر داد و گفت: بیماری‌های غیرواگیر عامل حدود ۸۰ درصد موارد مرگ و میر  به شمار می‌روند.

وی با اشاره به ضرورت پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر بیان کرد: بیماری‌هایی همچون دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی از مهمترین بیماری های غیرواگیر هستند که عوامل خطر مشترکی شامل کم‌تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف دخانیات و … دارند.

متخصص پزشکی اجتماعی با اشاره به اهمیت بیماری های غیر واگیر و بار عظیمی که این بیماری ها بر سیستم سلامت می گذارد، ادامه داد: بررسی شاخص های سلامت از اهمیت خاصی برخوردار است.

ازوجی با اشاره به نتایج آخرین پیمایش عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر کشور و استان مازندران افزود: شیوع استفاده از وعده های غذایی مناسب میوه و سبزیجات در بین افراد بزرگسال در کشور ۱۷٫۲ درصد است که خوشبختانه در مازندران به ۳۰ درصد می رسد.

وی با اشاره به اینکه میزان شیوع فعالیت فیزیکی کم هم در کشور و مازندران ۵۶ درصد است، ادامه داد: شیوع اضافه وزن در کشور و مازندران بین ۳۵ تا ۳۶ درصد است اما شیوع چاقی در کشور ۲۲٫۷ محسوب می‌شود در صورتی که در مازندران ۳۳ درصد و نگران کننده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته یک سوم مازندرانی‌ها دچار شیوع فشار خون بالا هستند، بیان کرد: شیوع فشار خون بالا در کشور ۲۶٫۴ درصد است در صورتی که در مازندران به ۳۳ درصد می‌رسد.

ازوجی با اشاره به اینکه شیوع دیابت در کشور ۱۰٫۹ درصد و در مازندران ۱۴ درصد است، گفت: شیوع بالا بودن سطح کلسترول در خون در کشور ۲۲٫۶ درصد و در مازندران ۳۰ درصد و همچنین درصد افراد دارای سابقه مصرف دخانیات در کشور ۱۴٫۶ و در مازندارن ۲۰ درصد است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: در همین راستا و بر اساس تصمیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشتمین پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر (STEPS) در افراد بالای ۱۸ سال، در بهمن و اسفند سال جاری در کشور آغاز شد.

مسئول اجرای پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر (STEPS) دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: در شهرستان بابل نیز این طرح از اواسط بهمن ماه در ۱۷خوشه منتخب اجرا اشد که علاوه بر بررسی شاخص های موثر بر بیماری های غیر واگیر، آزمایش های مرتبط، بررسی افراد از نظر ابتلا به کرونا ویروس نیز در این طرح انجام شد.