به گزارش برترین خبر و به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران ، اسفندیار نظری روز یکشنبه گفت: بهترین رتبه دانش‌آموزان مازندرانی در کنکور سراسری امسال مربوط به علی‌رضا چلابیان از شهرستان آمل است که توانست رتبه ۲ را در رشته انسانی کسب کند.

وی ادامه داد: کسری ملیحی از شهرستان ساری نیز موفق شد در رشته علوم ریاضی رتبه ۶ را کسب کند و محمد مهدی قلی زاده از بابل هم رتبه ۱۰ کنکور علوم تجربی را بدست آورد.

معاون آموزش و پرورش مازندران گفت: هر سه این دانش آموزان کنکور اولی بودند.

مازندران سال گذشته توانست یک رتبه زیر ۱۰ در کنکور سراسری کسب کند که مربوط به دانش آموز ساری بود که توانست در رشته علوم ریاضی به رتبه ششم دست یابد.

امسال حدود یک میلیون و ۳۹۱ هزار داوطلب در کنکور سراسری شرکت کردند که از این تعداد ۵۰ هزار و ۱۰۰ نفر از استان مازندران بودند. تعداد شرکت کنندگان کنکور امسال باوجود افزایش ۲۴درصدی در کشور ، در استان مازندران تقریبا نسبت به سال گذشته فقط ۲ درصد رشد داشت.

رشد ۲.۲ درصدی تعداد داوطلبان آزمون کنکور امسال در مازندران در شرایطی رقم خورده است که تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری این استان در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد ۱۴ درصدی داشت.

امسال از مجموع داولبان کنکور سراسری در مازندران همانند سالهای قبل رشته تجربی با حدود ۶۳.۵ درصد بیشترین شرکت کننده را خواهد داشت و پس از آن رشته انسانی با ۲۰.۲۱ درصد و رشته ریاضی با ۱۴.۲۸ درصد بیشترین سهم از داوطلبان کنکور سراسری را به خود اختصاص دادند.

علاوه بر این تعداد پشت کنکوری های استان نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است و عدد ثابت ۲۵ هزار نفر را نشان می‌دهد. از طرف دیگر نیز تغییر محسوسی در تعداد دانش‌آموزان فارغ التحصیل پایه دوازدهم به عنوان آخرین سال تحصیلی متوسطه دیده نمی‌شود.

طبق آمارها امسال از مجموع ۵۰ هزار شرکت کننده مازندرانی آزمون کنکور سراسری ، ۶۱ درصد دختر و ۳۹ درصد پسر هستند که این روند برای پسران در حال کاهش و در حال جایگزینی دختران به جای آنها است.