به گزارش برترین خبر ، سعید یزدانی عصر دوشنبه در نشست ستاد مقابله با کرونا که در قالب کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان برگزار شد ، گفت که مروری صورت جلسات نشست های دوره های قبل نشان می دهد که برخی از مصوبات بدرستی اجرا نشده است.

وی توضیح داد : در موج دوم کرونا شهرداری ها باید اقداماتی مانند ضدعفونی کردن مبادی ورودی و خروجی و مکان های پرتردد مانند بانک ها، خبازی های و محیط های آموزشی را انجام می دادند ولی به نظر می رسد به این وظیفه درست عمل نکردند.

موج دوم شیوع کرونا در مازندران از هفته دوم تیر ماه شروع و با وجود کاهشی شدن روند بستری بیماران جدید ، همچنان ادامه دارد.

یزدانی که اواخر هفته پیش به عنوان سرپرست فرمانداری نوشهر معرفی شد ، گفت : رعایت پروتکل های بهداشتی در شبکه حمل نقل درون شهری و برون شهری هم بسیار مهم است ولی گزارش شده که بیشتر رانندگان این خودروها به استفاده از ماسک ، نصب برچسب با پیام های هشدارهای بهداشتی کرونا ، ضدعفونی کردن محیط داخلی خودرو و استفاده از شیلد توجهی ندارند.
وی با اعلام این که مسئول نظارت و عمل به پروتکل های بهداشتی در حوزه شهری بر عهده شهرداری ها و برون شهری بر عهده راهداری و حمل و نقل جاده ای است ، از این دستگاه ها خواست تا به وظایفشان درست عمل کنند.
سرپرست فرمانداری نوشهر همچنین از نحوه فعالیت نانوایی های شهرستان با وجود شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت : در بازدیدی که ۲  روز پیش از واحدهای خبازی شهرستان داشتم متاسفانه اغلب آنها  پروتکل های بهداشتی مبارزه با کرونا را رعایت نمی کنند و ادارات نظارتی از جمله صنعت ، معدن و تجارت باید پاسخگوی این وضعیت باشند.

یزدانی تاکید کرد : همه مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی دولتی و غیر دولتی باید خود را به عنوان ایثارگر و رزمنده حفظ سلامت مردم در برابر ویروس کرونا بدانند و به یاری متولیان درمانی و بهداشتی شهرستان بشتابند.

درخواست نظارت جدی بر مدارس 

فرماندار نوشهر همچنین با اشاره به شروع سال تحصیلی ، بر ضرورت نظارت جدی مربیان بهداشتی و رابطان سلامت بر نحوه فعالیت حضوری دانش آموزان در مدارس تاکید کرد.
وی گفت :رعایت شیوه نامه های بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلای دانش آموزان به بیماری کووید-۱۹ بسیار حساس و مهم است ، بنا بر این برای صحت سنجی رعایت این پروتکل های بهداشتی باید از مربیان بهداشتی بهره گرفت.

یزدانی از مسئولان عضو کار گروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان خواست به طور پیوسته با رابطان سلامت به شکل حضوری یا تلفنی ارتباط برقرار کنند و از آخرین وضعیت فعالیت مدارس نظیر ضدعفونی کردن محیط های آموزشی ، رعایت فاصله گذاری اجتماعی،   سرویس های بهداشتی ، استفاده آنان از ماسک و موارد دیگر اطلاع یابند.

شهرستان نوشهر دارای بیش از ۲۰ هزار دانش آموز است که در حدود ۸۶۰ مدرسه سال تحصیلی جدید را آغاز کردند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر نیز گفت : روند ابتلا به ویروس کرونا در این شهرستان با شیب ملایم کاهشی است اما این به معنای آن نیست که نسبت به الزامات پروتکل های بهداشتی بی توجهی شود.

دکتر سیدرحیم سیدپور افزود: بر اساس بررسی آماری نیروهای بهداشت و درمان از سطح شهرستان حدود ۶۵ درصد مردم از ماسک استفاده می کنند.

این مسئول با اشاره به فرصت اندک باقی مانده به فصل سرما و شیوع ویروس ها و بیماری های واگیر همچون آنفلوآنزا تاکید کرد: باید فرهنگ رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونا کاملا نهادینه شود چون در غیراین صورت شاهد گسترش و تشدید این ویروس در شهرستان خواهیم بود./ .irna