به گزارش برترین خبر ، دکتر سیدرحیم سیدپور روز پنجشنبه در ستاد شهرستانی مقابله با کرونا افزود : بر اساس پایش های انجام شده بیشتر بیمارانی که در این مدت بستری شدند به خاطر تردد در مناطق شلوغ و پرخطر یا شرکت در اجتماعات و دورهمی ها ، نزدن ماسک و رعایت نکردن فاصله گذاری فیزیکی به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند.

وی با ابراز نگرانی از تند بودن روند شیوع کرونا در روستاهای شهرستان ، گفت که تعداد زیاد از روستاییانی که دارای علائیم بیماری کووید ۱۹ هستند هم اکنون در منازلشان در قرنطینه قرار دارند.

مدیرشبکه بهداشت آمار بیماران جدید بستری طی این مدت در مراکز درمانی شهرستان را ۱۶ نفر اعلام کرد و افزود : ۶ نفر از این تعداد در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که حال ۲ نفرشان به خاطر داشتن بیماری های زمینه ای و کهولت سن وخیم است.

وی با بیان این نکته که آمار بیماران بستری در مراکز درمانی شهرستان نسبت به ۲ هفته پیش کاهش یافت ، توضیح داد : کاهش بیماران بستری به معنای کند شدن شیوع ویروس کرونا نیست چون بیشتر بیماران دارای علائم اولیه بیماری ابتدا در قرنطینه خانگی قرار می گیرند .

سیدپور تاکید کرد : شهروندان به هیچ وجه نباید کاهش تعداد بستری بیماران در بیمارستان را به معنای کاهش روند ابتلا به کووید ۱۹ بدانند و همچنان باید حساسیت خود را در باره خطرناک بودن ابتلا به این بیماری حفظ کنند چرا که با هر سهل انگاری و عدم رعایت مراقیت های بهداشتی احتمال شعله ور شدن این بیماری در جامعه وجود دارد.

انتقاد از کم‌کاری‌های صنفی 

فرماندار نوشهر هم در این نشست از کم کاری برخی از واحدهای صنفی مانند داروخانه ها و  دفاتر مشاور املاک در عدم رعایت مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در شهرستان انتقاد کرد و گفت که در بازرسی های اعضای قرارگاه پیشگیری و مقابله با کرونا گزارش و مشاهده شده که افراد زیادی از داروخانه ها بدون رعایت فاصله گذاری فیزیکی در فضاهای محدود در انتظار دریافت دارو هستند.

سعید یزدانی افزود : دفاتر مشاور املاک هم از آنجایی که برابر مصوبه کرونا نباید از ساعت ۱۸ به بعد فعالیت داشته باشند متاسفانه به محض حضور بازرسان ستاد کرونا لحظه ای اقدام به تعطیلی واحد صنفی خود می کنند و پس از نیم ساعت دوباره به فعالیتشان ادامه می دهند و این رفتارها همواره با اعتراض و نارضایتی مردم هم همراه است.

وی اظهار داشت : بارها در چنین نشست هایی تاکید و توصیه شد برای همکاری بیشتر اصناف ضرورت دارد روسای اتحادیه ها و نیز اتاق اصناف هم در این بازرسی ها همکاری داشته باشند اما متاسفانه حضور این دسته از مسئولان در این حوزه بسیار کم رنگ بوده و این کم کاری جای تامل دارد.

فرماندار نوشهر به صاحبان واحدهای صنفی که برابر مصوبه ستاد ملی کرونا باید از ساعت ۱۸ در وضعیت قرمز و نارنجی تعطیل شوند، هشدار داد که طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا برق این واحدهای صنفی در این ساعات روز قطع خواهد شد .

یزدانی به مسئولان بهداشتی و درمانی این شهرستان نیز توصیه کرد که موضوع شلوغی داروخانه های  شهرستان را به اطلاع مسئولان سطوح بالاتر از جمله معاون دارو و غذا گزارش دهند تا بلکه چاره ای برای حل این مشکل بیندیشند چرا که مراکز بهداشتی و درمانی باید در اجرای صحیح مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا الگو باشند نه آنکه خود در این حوزه مرتکب تخلف شوند.

فرماندار نوشهر همچنین از برگزاری یک مورد آئین ترحیم در یکی از روستاهای بخش مرکزی این شهرستان گله کرد و از بخشدار منطقه تقاضا کرد که امروز نشستی به همین منظور با مسئولان ذیربط و هیاران منطقه برگزار کند و از دهیار خاطی نیز جویا شود که به چه دلیل اجازه داده است چنین مراسمی برخلاف مصوبه ستاد مقابله با کرونا در این روستا برگزار کند.

طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل هم اکنون یکهزار و ۳۳۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.