به گزارش اختصاصی برترین خبر ، مراسم رها سازی 350 هزار قطعه بچه ماهی تکثیری نیمه مصنوعی با حضور کریم زاده معاون صید و بنادرماهیگیری شیلات استان مازندران ،شادمان فرماندار نور،اعضای شورای اسلامی شهر ایزدشهر،عمرانی رئیس مرکزشیلات شهرستان نور و محمودآباد،سمن های مردم نهادحامی محیط زیست و مردم در روخانه وازرود ایزدشهر(گلسار 15 خط شیلات برگزار شد.

معاون صید و بنادرماهیگیری شیلات استان مازندران در این آیین با اشاره به اینکه اداره کل شیلات استان مازندران 115 تشکل صیاد دارد، اظهار کرد: سالانه 5 هزار صیاد در سه بخش ماهیان استخوانی ، کیلکا و خاویاری مشغول فعالیت هستند.

قاسم کریم زاده تصریح کرد: اداره کل شیلات استان مازندران سالانه 30 هزار تن به ارزش 400 میلیارد تومان صید را انجام می دهد.

وی خاطر نشان کرد: رودخانه وازرود ایزدشهریکی از 24 رشته رودخانه مهم شیلاتی مازندران است.

معاون صید و بنادرماهیگیری شیلات استان مازندران با بیان اینکه 90 درصد گونه های دریای خزر رودکوچ هستند، افزود: گاها شرایط زیست محیطی به جهت انواع آلاینده های خانگی ، صنعتی ، کشاورزی مانع مهاجرت آبزیان به بالادست رودخانه و زاد و ولد آن ها می شود.

کریم زاده با اشاره به اینکه سالانه حدود 105 میلیون بچه ماهی تولید می شود، یادآورشد: 80 میلیون تولید بچه ها در مراکز تکثیر و  25 میلیون دیگر با مشارکت جامعه صیادی در کل نوارساحلی در استخر ماهی و بدون هیچ استرسی تولید انجام می شود.

وی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده در سال جاری 31 رشته رودخانه در سطح استان بر اساس خاص فیزکوشیمیایی که استعداد رها سازی را دارند شناسایی شده است.

معاون صید و بنادرماهیگیری شیلات استان مازندران با اشاره به اینکه  54 تعاونی پره در سطح استان وجود دارد، تصریح کرد: حدود 4 درصد تعاونی پره ، 4 درصد جامعه صیادی ، 10 درصد تولید ماهی و 7 درصد رودخانه در سطح استان مربوط به منطقه نوراست .

کریم زاده افزود: بر اساس ظرفیت رودخانه ها امسال حدود 80 میلیون قطعه بچه ماهی رهاسازی می شود که 40 درصد در منطقه شرق، 30درصد منطقه میانی و 30 درصد در منطقه غرب استان انجام می شود.

رهاکردن فاضلاب به داخل رودخانه ها اکیدا ممنوع است

فرماندار شهرستان نور با اشاره به وجود دو رودخانه مهم وازرودیزدشهر و گلندرود رویان در شهرستان نوراظهار کرد: با رهاسازی ماهی انس میان طبیعت و انسان ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: رها سازی پسماند و فاضلاب به داخل رودخانه ها یکی از مشکلات شهرهای شرق و به ویژه غرب استان است که با این اقدام وظیفه مرکز بهداشت و محیط زیست و سازمان های مردم نهاد برای جلوگیری از این مهم بیش از پیش شده است.

شادمان خاطرنشان کرد: متاسفانه روند طبیعی زادولدماهیان به جهت دخالت های مختلف از سوی انسان ها دچار اختلال شده که باید این روند ،با مراقبت مردم و دستگاه های زیربط به چرخه ی طبیعی خود بازگردانده شود.

فرماندار شهرستان نوربا اشاره به اینکه باید ترمیم چرخه بین دریا و رودخانه انجام شود،گفت: باید اکیدا از به جریان انداختن فاضلاب به داخل رودخانه خصوصا افرادی که در حاشیه رودخانه زندگی می کنند جلوگیری شود و محیط زیست هم باید نسبت به خاطیان این امر برخورد قانونی را انجام دهد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه تاکنون رهاسازی بچه ماهی در شهرستان نور صورت نگرفته و این حرکت مهم برای نخستین بار صورت گرفته بنابراین در راستای این امر مهم باید از آلوده کردن آب به صورت جدی پرهیز شود .