به گزارش برترین خبر ، رضا علیخانی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران در حاشیه بازدید از مرکز کمپوست زباله شهرستان نور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مسئله زباله به عنوان یک چالش جدی در استان مطرح است، اظهار کرد: افزایش جمعیت، حجم زیاد مسافران، پرشدن مراکز دپوی موجود در استان، تهدیدات زیست محیطی و همچنین سلامت همشهریان پیامدهای بزرگی است اما می توان از تهدید زباله یک فرصت اقتصادی بسیار خوب ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: حل مدیریت چرخه زباله در سطح استان از لحظه تولید زباله، تفکیک مدبرانه و انتقال و امحای صحیح و پردازش از جمله راهکارهایی است که در حال پیگری هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران با بیان اینکه ۶ پروژه در سطح استان مازندران در حال اجراست، خاطرنشان کرد: پروژه زباله سوز ساری با ظرفیت ۵۰۰ تن، زباله سوز نوشهر با ظرفیت ۲۰۰ تن و پروژه تبدیل زباله به کود و کمپوست در شهرستان نور با ظرفیت ۲۵۰ تن از جمله پروژه های در حال اجرا و موفق سطح استان است که امیدواریم تا پایان سال جاری این سه پروژه به صورت کامل با پیشرفت ۱۰۰ درصدی به اتمام برسند و مورد بهره برداری قرار گیرند.

علیخانی با اشاره به پروژه تبدیل زباله به کود و کمپوست شهرستان نور گفت: این پروژه موفق در سه بخش دپو و پردازش، تولید و تصفیه شیرابه در حال انجام است که امیدواریم تا پایان آبان ماه به پایان برسد تا معضل بزرگی از شهرستان نور را برطرف کند.

وی معتقد است: پروژه کمپوست شهرستان نور به عنوان یک فرصت اقتصادی علاوه بر حل معضل زباله شهرستان و استان می تواند در تولید کود و کمپوست هم منشاء اثر باشد.

معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار مازندران افزود: برای حل نیازهای فنی پروژه کمپوست شهرستان نور به زودی در استان با دستگاه ها و مسئولینی که می توانند نقش آفرین باشند هماهنگی انجام می شود تا هر چه سریعتر به اتمام برسد.

علیخانی تصریح کرد: پروژه کمپوست شهرستان نور با توجه به اینکه جنس زباله های مازندران تر است تناسب بسیار خوبی دارد و می تواند مورد توسعه قرار بگیرد.

وی از راه اندازی سازمان پسماند استان مازندران خبر داد و گفت: این سازمان نقش یکپارچه ای را در مدیریت زباله از لحظه تولید زباله با فرهنگ سازی و آموزش و حداقل شدن ایفا کند.

علیخانی به اتمام رساندن پروژه های نیمه تمام با استفاده از جذب اعتبارات را از دیگر برنامه های استانداری قلمداد کرد.

وی پروژه تبدیل زباله به گازوئیل در آمل را با توجه به استفاده از روش های دانش بنیانی بسیار مهم دانست و افزود: استانداری مازندران از جوانان و نخبگانی که دارای طرح های دانش بنیان اند حمایت و فضای پایلوت را برای آن ها فراهم خواهد کرد.

علیخانی افزود: از سرمایه گذاران کشور دعوت می شود تا با استفاده از این فرصت اقتصادی برای حل مشکل زباله به جهت جلوگیری از تجمع و دپو گام های مثبی را بردارند.

گفتنی است معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران، مدیرکل دفتر فنی استانداری، سرپرست اداره کل شهری و شوراهای استانداری، فرماندار شهرستان و شهردار نور از مرکز کمپوست زباله بازدید کردند.

خبرنگار: زینب تذکاری