به گزارش برترین خبر ، علی جعفرپور، مسئول روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد گفت: صبح امروز رزمایش پافند غیر عامل مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای با حضور معاون فرماندار، سرپرست مدیریت و کارشناسان ذیربط مدیریت جهاد کشاورزی و همچنین جمع کثیری از باغداران شهرستان محمودآباد در روستای وازیک بخش سرخ رود این شهرستان برگزار گردید.

در این رزمایش نخست سید محمد زمانی، سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد در خصوص اینکه این آفت از سال ۶۲ وارد استان شده است و به رغم تلاش ها، حجم خسارت ها بالا بوده است و به صورت لکه ای برخی نقاط شمشادستان ها حفظ شده است، گفت: حدود ۵۰۰ گونه گیاهی به عنوان میزبان این آفت شناخته می شود.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد با بیان اینکه جمعیت این آفت نگران‌کننده نیست و تحت کنترل است، گفت: از اول امسال تاکنون مبارزه و اجرای عملیات طعمه مسموم پاشی علیه این آفت در سطح ۱۵ هکتار با مصرف ۱۵ لیتر پروتئین هیدرولیزات انجام و ۹۷۳ عدد کارت زرد و تله مک فیل نیز بین باغداران توزیع شد.

زمانی به وجود ۶ ایستگاه ردیابی این آفت در این شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: تا کنون ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای ۳۵۰ هکتار از باغات این شهرستان انجام هزار و ۶۵۰ عدد مگس میوه شکار شد.

وی با بیان اینکه آفت مگس میوه حدود ۴۲ سال وارد کشور مان شده است و امسال میزان زادآوری و حمله و آفات آن نسبت به سال های قبل متفاوت است، یادآور شد: طرز زندگی مگس میوه مدیترانه ای به این شکلی است که این آفت بسته به شرایط مساعد محیطی ۱۲ نسل در سال می تواند داشته باشد که زمستان را به صورت شفیره در خاک می گذراند، در صورتی که زمستان منطقه سرد نباشد در تمام طول سال این آفت فعال است .

وی درباره نحوه طعمه پاشی بیان اینکه طعمه پاشی باید با استفاده از سمپاش پشتی تلمبه ای بصورت یک ردیف در میان با طعمه تهیه شده در قسمت های جنوبی و آفتابگیر درخت ۲۵ روز قبل از رسیدن میوه صورت گیرد، افزود: نصب تله های جلب کننده حاوی مایع سراتراپ، سراتینکس یا فرومون به تعداد ۳۰ تا ۵۰ عدد در هکتار برای شکار انبوه تاثیر به سزایی در کاهش جمعیت و جلوگیری از خسارت خواهد داشت..

در ادامه این رزمایش صدیقه حق شناس، معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری شهرستان محمودآباد، اجرای برنامه های آموزشی را در مدیریت کنترل آفت مگس میوه مدیترانه ای موثر دانست و گفت: اطلاع رسانی، آموزش و ترویج باغداران در این راستا باید مورد توجه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قرار گیرد.

وی با تاکید بر افزایش مشارکت مردم در مبارزه با این آفت افزود: در این راه دستگاه های دولتی در زمینه تأمین امکانات مشارکت می کنند ولی بار اصلی بر دوش مردم قرار می گیرد.