به گزارش برترین خبر ، دومین نشست تخصصی کمیسیون علوم، تحقیقات و فناوری اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای مازندران(کاسپین) در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ششم و هفتم خرداد ۱۴۰۰ به میزبانی دانشگاه دولتی آستراخان کشور فدراتیو روسیه برگزار گردید.

بر اساس این گزارش، دکتر محمود عزیزی مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه مازندران در سخنرانی خود در این نشست، ضمن اعلام آمادگی دانشگاه مازندران جهت همکاری بیشتر با این اتحادیه گفت: کشورهای در حال توسعه حوزه دریای کاسپین، بازارهای رو به رشدی در حوزه صنایع دستی وگردشگری دارند که بسیاری از آن‌ها با میراث فرهنگی، بومی و اقلیمی یک‌دیگر مشترک هستند و شناخت و تبادل این آثار از حیث خویشاوندی فرهنگی موجود در منطقه، فرصت مغتنمی را در توسعه فرهنگی و بازار اقتصاد گردشگری حوزه دریای مازندران(کاسپین) فراهم می‌آورد.

دکتر عزیزی در بخش دیگری از سخنرانی خود به پروژه در دست انجام دکتر مصطفی رستمی با عنوان”میراث مشترک صنایع دستی سرزمین‌های حوزه ساحلی دریای کاسپین(طرحی برای توسعه فرهنگی در دل اقتصاد گردشگری منطقه)” اشاره و ابراز امیدواری کرد تا با انجام موفقیت‌آمیز این پروژه، شناخت بنیادی از ویژگی‌ها و استعدادهای حوزه ساحلی دریای کاسپین در بخش هنر بدست آید.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه مازندران در پایان سخنان خود اظهار داشت: طرح تحقیقاتی میراث مشترک صنایع دستی سرزمین‌های حوزه ساحلی دریای کاسپین می‌تواند نقش مهمی در ایجاد ارتباط سازنده و بستری مناسب برای شناخت اشتراکات فرهنگی و هنری سرزمین‌های حوزه ساحلی دریای کاسپین ایفا کند.

یادآور می‌شود: دانشگاه آستاراخان به‌عنوان هماهنگ‌کننده فعالیت‌های پژوهشی اتحادیه دانشگاه‌های دولتی کشورهای حاشیه دریای مازندران(کاسپین)، برگزاری این نشست را بر عهده داشته است.