به گزارش برترین خبر و به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران، مجتبی باقرزاده مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه در همایش یاوران وقف شهرستان قائمشهر که در آستان مقدس امامزاده محمد(ع) این شهرستان برگزار شد، گفت: دو دسته از مردم وقف می‌کنند،گروهی که مال خود را داده و دسته بعدی جان خود را وقف می کنند‌، مقام معظم رهبری فرمودند که فرهنگ و تاریخ ما وامدار کسانی است که جهان را به دور از محرومیت می‌خواستند.
وی افزود: در ایران اسلامی از این نیک‌اندیشان و خیراندیشان کم نداریم، مردم به کمک حاکمیت آمدند، در استان مازندران هم موقوفات زیادی برای اهل بیت(ع) و تعزیه‌داری داریم، در کل کشور با توجه به نیازهای روز جامعه نیت‌های متعدد وجود دارد.
مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: بیش از هزار مرکز درمانی موقوفه در کشور وجود دارد و بزرگترین مرکز پیوند اعضا بیمارستان موقوفه نمازی در جنوب کشور به‌شمار می‌رود که بسیار جامع است.
باقرزاده خاطرنشان کرد: در بحث ترویج علم حدود ۱۲ هزار مدرسه و مرکز علمی وقفی در کل کشور وجود دارد و در موارد مختلف ۲۰۰ هزار موقوفه با نیات مختلف واقفین خیراندیش که برگرفته از نیت‌های عمیق مذهبی‌شان بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در کل کشور یک میلیون و ۴۰۰ هزار رقبه مستاجر وجود دارد اگر احیا شود، گره بسیاری از مشکلات کشور با وقف بازخواهد شد.
مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: وظیفه متولیان وقف است که حق و حقوق موقوفه را به‌روز کنند، وظیفه اصلی متصدیان وقف حفظ و صیانت از اصل موقوفه و اجرای نیت امینانه واقفین است که امروز شاهد آن هستیم.
مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه تاکید کرد: امروز سازمان اوقاف و امور خیریه در مبحث اقتصاد مقاومتی و مقاوم کردن جامعه از واردات برنامه‌های اقتصادی مناسبی را در اراضی موقوفات در دست اجرا دارد که می‌توان به پرداختن به ایجاد دهکده‌های کشاورزی با هدف پرورش دام سبک و سنگین ، تولیدات کشاورزی تخصصی و تقویت طرح‌های دانش‌بنیان علمی و فناوری و تولید انرژی خورشیدی در اراضی موقوفه و بقاع متبرکه اشاره کرد.
این مسئول گفت: موقوفات از مردم و برای مردم است؛ امروزه با توجه به تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و شیوع کرونا لازم است که مردم بیش از گذشته در صحنه باشند همانطور که تاکنون بودند مردم با وقف سلامت و موقوفات در زمینه مشکلات جوانان به رفع محرومیت در جامعه کمک کنند.